اجتماعی

توصیه‌های رییس پلیس آگاهی تهران در خصوص چهارشنبه آخر سال

رییس پلیس آگاهی تهران در آستانه شب چهارشنبه آخر سال در توصیه به شهروندان خواستار پرهیز از هرگونه اقدام خطرآفرین و حادثه ساز و ایجاد مزاحمت برای مردم در این مراسم شد.

به گزارش ایرنا، سردار علی ولی پور گودرزی امروز سه‌شنبه در یادداشتی اعلام کرد: نگاهی به پرونده‌های متشکله در پلیس آگاهی نشان می‌دهد که چطور لذت یک لحظه شنیدن و دیدن انفجار یک نارنجک یا بمب دست‌ساز فرد را در جایگاه قاتل قرار داده یا سبب نابینایی، معلولیت و قطع عضو شده است.

وی نوشت: طبق آمارهای اعلام‌شده از سوی رییس اورژانس کشور از ابتدای اسفند ۱۴۰۱ تا ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه چهارشنبه سوری همان سال ۲ هزار و ۵۶۲ نفر مصدوم و از این تعداد ۳۶۳ نفر در بیمارستان بستری و حال ۱۱ نفر وخیم اعلام شد و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفتند؛ همچنین ۷۸۹ نفر از ناحیه چشم آسیب دیده و ۵۹۴ نفر نیز دچار سوختگی شدند.

سردار گودرزی توضیح داد: پرسشی که اکنون و در اسفند ۱۴۰۲ و در آستانه شب چهارشنبه آخر سال مطرح است؛ اینکه آیا می خواهیم امسال نیز شاهد وقوع و تکرار این حوادث ناگوار باشیم؟

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های انسان سالم، عبرت‌آموزی است و باعث شگفتی است که با وجود سال‌ها آموزش همگانی، مستندسازی از حوادث چهارشنبه‌سوری، مشاهده و لمس اتفاقات تلخ فوت و قطع عضو در بین شهروندان، باز هم عده زیادی در پی تجربه هیجان پرمخاطره چهارشنبه‌سوری هستند؛ شبی که تبعات هیجان‌طلبی در آن نه یک روز و یک سال بلکه یک عمر گریبان فرد و اطرافیانش را می‌گیرد.

وی اضافه کرد: انفجار در ساختمان‌های محل انباشت مواد محترقه نیز نه‌تنها خود فرد بلکه گریبان‌گیر خانواده و همسایگان نیز می‌شود و شادی آغاز سال نو، در تاریکی سایه صدمات جسمی و روحی و اقتصادی رنگ می‌بازد.

سردار گودرزی نوشت: با توجه به اینکه بیشترین آمار قربانیان مربوط به کودکان و نوجوانان است، این وظیفه والدین است که مانع از حضور فرزندان خود در خیابان‌ها شده و با آگاه‌سازی از انجام رفتار پرخطر توسط فرزندشان جلوگیری کنند.

وی افزود: در گام نخست الگوی مناسبی برای فرزند خود بوده و خود نیز از خریدوفروش و ساخت مواد محترقه و حضور در تجمعات مربوط به شب چهارشنبه‌سوری خودداری کنید و مانع افزایش هزینه‌های بیشتر برای خود و نظام درمانی کشور شوید.

سردار گودرزی توصیه کرد: در جایگاه یک پدر یا مادر مسئول، فرزندان خویش را نسبت به عواقب خطرناک بازی با مواد منفجره و آتش‌زا آگاه کنید.

وی نوشت: در صورت مشاهده افرادی که اقدام به نگهداری یا ساخت و خرید وفروش مواد محترقه می‌کنند، به منظور حفظ جان و سلامت خود و سایر شهروندان به واحدهای گشتی نیروی انتظامی یا پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ هشدار داد: از برافروختن آتش و ایجاد راهبندان در معابر بپرهیزید.

وی اضافه کرد: یکی از عوامل مشکل‌آفرین در زندگی این است که ما تحت‌تأثیر تصمیمات و رفتارهای جمعی قرار می‌گیریم، حتی اگر اشتباه باشند؛ مراقب باشید در شب چهارشنبه‌سوری با رفتارهای اشتباه و پرخطر دوستانتان همسو نشوید.

سردار گودرزی توصیه کرد: با توجه به اینکه قربانیان اصلی چهارشنبه‌سوری تنها استفاده‌کنندگان مواد محترقه نیستند و این آسیب‌ها متوجه تماشاچیان نیز هست، از حضور در خیابان‌ها و تماشای رفتارهای پرخطر سایرین خودداری کنید.

وی خاطرنشان کرد: سعی کنید با جلب توجه فرزندانتان به آئین های کهن ملی میهنی و همچنین معنویت آغاز ماه مبارک رمضان افکار و علایق آنان را از ارتکاب اعمال پرخطر به سمت رفتارهای جامعه پسند و سازنده سوق دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا