اجتماعی

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران اعلام کرد: جزئیات اجرای طرح ترافیک در سال ۱۴۰۳ / معافیت خودروهای برقی و هیبریدی از پرداخت عوارض

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گفت: در طرح ترافیک سال ۱۴۰۳، خودروهای برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا می باشند.

به گزارش ایسنا، شهریار افندی زاده در مورد اجرای طرح ترافیک در سال جدید که از امروز ۱۴ فروردین آغاز شده است، گفت: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، طرح ترافیک برای روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸:۰۰ (باستثنای روزهای تعطیل) و روزهای پنجشنبه ها طرح ترافیک فقط شامل طرح کنترل آلودگی هوا بوده که از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۱۳:۰۰، اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای شهر تهران، نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک ۴۰ درصد افزایش دارد، افزود: همانند سنوات گذشته هر شهروند دارای پلاک با سرشماره شهر تهران، ۲۰ روز سهمیه تردد فصلی رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا دارد که در صورت اتمام ۲۰ روز سهمیه مذکور، عوارض تردد از وی دریافت می‌شود.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گفت: رزرو طرح ترافیک از طریق درگاه اینترنتی و اپلیکیشن های مورد تایید شهرداری تهران انجام می‌شود و افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به طرح ترافیک را دارند، باید تردد خود را رزرو کنند.

افندی زاده با اشاره به اینکه شهروندان می توانند عملیات رزرو را به صورت روزانه یا هفتگی از روز چهارشنبه هفته قبل انجام دهند، تصریح کرد: امکان رزرو طرح حتی پس از بازگشت به مبدأ، تا ساعت ۲۴ همان روز نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای ترافیک شهر تهران، سقف سهمیه ورود به محدوده طرح ترافیک ۱۰۳ هزار دستگاه خودرو است و در صورتی که سهمیه تردد روزانه تکمیل نشده باشد شهروندان تا پایان همان روز امکان رزرو دارند.

افندی زاده با بیان اینکه نرخ پایه عوارض سال ۱۴۰۳ مبلغ ۷۵هزار تومان تعیین شده است، گفت: نخستین ورود و آخرین خروج خودروها ملاک محاسبه میزان پرداختی عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران افزود: داشتن معاینه فنی برتر نیز ملاک تاثیر گذاری بروی قیمت تمام شده تردد است و اگر خودرویی با معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰:۰۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود باید مبلغ  ۶۳ هزار تومان به ازای هر روز تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۱هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا پرداخت کند.

وی تصریح کرد: خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر هستند اگر قبل از ساعت ۱۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۹۰هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵هزار تومان به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازند.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر قبل از ساعت ۱۰:۰۰ وارد و بعد از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده طرح خارج شود باید مبلغ ۱۳۵هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و  ۶۷ هزارو ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد. همچنین اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر بعد از ساعت ۱۰:۰۰ وارد و بعد از ساعت ۱۶:۰۰ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۹۰ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵ هزارتومان به ازای هر روز تردد در محدوده  کنترل آلودگی هوا بپردازد.

افندی زاده با تأکید بر اینکه در صورت داشتن معاینه فنی عادی به تعرفه های فوق مبلغ ۲۵ درصد اضافه خواهد شد، گفت: خودروهای برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا می‌باشند.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران همچنین از اختصاص تخفیف ۹۰ درصدی به افراد دارای بیماری خاص یا معلولیت هستند خبر داد و افزود: این افراد می توانند با مراجعه به نهادهای تحت پوشش، نسبت به دریافت سهمیه خود اقدام نمایند.

وی عنوان کرد: برای ساکنین محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا هم مانند سال گذشته تسهیلاتی ارائه می شود و مالکان و مستأجران با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری می‌توانند از تسهیلات تعیین شده همانند گذشته استفاده نمایند.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، افندی زاده در پایان به بسته های زمان دار تردد در محدوده طرح ترافیک اشاره کرد و افزود: برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی بسته های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه به ترتیب مبلغ  یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان، ۴میلیون و ۴۸۵هزار و ۷۰۰ تومان و ۸ میلیون ۴۴۳هزار و ۳۰۰ تومان می باشد و در مورد خودروهای دارای معاینه فنی برتر مبلغ بسته های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه به ترتیب برابر با یک میلیون و ۳۲۴هزارو ۲۰۰ تومان، ۳میلیون و ۵۸۸ هزار و ۶۰۰ تومان و ۶ میلیون ۷۵۴ هزار و ۶۰۰ تومان می باشد که لازم به توضیح است خرید بسته‌های زمان دار از طریق سامانه و اپلیکیشن های مورد تأیید شهرداری تهران برای شهروندان امکان پذیر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا