اجتماعی

صفر تا صد گواهینامه ۲زبانه رانندگی / با گواهینامه ایرانی در چند کشور می‌شود رانندگی کرد؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی جزئیاتی از “گواهینامه دوزبانه رانندگی” بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نهم آبان ماه امسال بود که سردار سید کمال هادیانفر از دوزبانه شدن گواهینامه‌‎های رانندگی خبر داد. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور این نکته را هم بیان کرد که گواهینامه‌ دوزبانه تنها برای متقاضیانی که قصد رفتن به کشورهای خارجی و رانندگی در آن کشورها را دارند صادر می‌شود و این‌گونه نیست که گواهینامه تمام افراد دوزبانه باشد.

اکنون سردار هادیانفر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم جزئیات این طرح را بیان و اظهار کرد: براساس کنوانسیون ژنو گواهینامه رانندگی، رانندگی با گواهینامه کشورمان در ۷۲ کشور دیگر معتبر است و می‌شود رانندگی کرد، همچنین در حال رایزنی و پیگیری در مورد پذیرش گواهینامه در ۱۳ کشور دیگر هستیم.

وی افزود: در همین راستا نیز تصمیم گرفتیم برای متقاضیان گواهینامه دوزبانه صادر کنیم تا افراد با کمک این گواهینامه به‌راحتی بتوانند در سایر کشورها نیز رانندگی کنند.

رئیس پلیس راهور با ابراز اینکه گرفتن گواهینامه رانندگی دوزبانه اجباری نیست، اضافه کرد: تا چند هفته دیگر نسخه نهایی گواهینامه‌های دوزبانه آماده چاپ می‌شود (در زمان حاضر طرح‌های مختلفی برای انتخاب نهایی طراحی شده است) و افرادی که متقاضی هستند می‌توانند از طریق سایت راهور۱۲۰ برای اخذ این گواهینامه اقدام کنند.

هادیانفر تصریح کرد: این گواهینامه‌ها مانند دیگر گواهینامه‌های رانندگی است اما قرار است مشخصات فرد به‌زبان انگلیسی هم پشت گواهینامه درج شود.

هادیانفر در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اگر فردی درخواست گواهینامه دوزبانه داشته باشد اما نخواهد که به خارج از ایران سفر کند برایش گواهینامه دوزبانه صادر می‌شود یا خیر، گفت: ما که نمی‌توانیم بررسی کنیم افرادی که متقاضی گواهینامه دوزبانه هستند حتماً به خارج از کشور می‌روند یا خیر، بنابراین برای همه افرادی که متقاضی گواهینامه دوزبانه باشند، این گواهینامه صادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا