ورزشی

جام ملت‌های آسیا؛ صعود تیم ملی ایران به یک‌هشتم با برد خفیف برابر هنگ‌کنگ / شگفتی بزرگ جام؛ عراق، ژاپن را زمین‌گیر کرد

صعود تیم ملی ایران به یک‌هشتم با برد خفیف برابر هنگ‌کنگ / زنگ خطر به صدا درآمد!

تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار در جام ملت‌های آسیا برابر هنگ‌کنگ به پیروزی رسید و راهی دور بعد شد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران از ساعت ۲۱ شب گذشته در دومین دیدار این تیم در جام ملت‌های آسیا و از رقابت‌های گروه C، با قضاوت حنا حطاب از سوریه و در ورزشگاه خلیفه به مصاف تیم ملی هنگ‌کنگ رفت.

تیم ملی فوتبال که در بازی اول برابر فلسطین به برتری رسیده بود، در این بازی به دنبال دومین برد و قطعی کردن صعود بود. در سوی مقابل هنگ‌کنگ هم در شرایطی برابر تیم کشورمان به میدان رفت که در دیدار نخست برابر امارات مغلوب شده بود.

امیر قلعه‌نویی، تیم کشورمان را با ۵ تغییر نسبت به بازی اول به میدان فرستاد و بازیکنانی مانند روزبه چشمی، سید مجید حسینی، رامین رضاییان، میلاد محمدی و شهریار مغانلو، خلاف بازی با فلسطین در بازی این بازی از ابتدا در ترکیب قرار گرفتند.

خلاف پیش‌بینی‌ها در حالی بازی آغاز شد که با وجود بازی رو به جلوی کشورمان، هنگ‌کنگ با بستن روزنه‌های دفاعی، روی ضدحملات خطرناک نشان می‌داد. به طوری که اولین موقعیت جدی این بازی را هم شاگردان یورن اندرسن رقم زدند.

در دقیقه ۱۷ اشتباه روزبه چشمی در دفع توپ، سبب شد تا توپ در پشت محوطه جریمه به اورتون کامارگو برسد اما ضربه این بازیکن پس از جا گذاشتن علیرضا بیرانوند که جلو کشیده بود، از روی دروازه به بیرون رفت تا خطر از بیخ گوش تیم کشورمان بگذرد.

در ادامه اما تیم کشورمان بر جریان بازی مسلط‌تر شد و در دقیقه ۲۲ ضربه سر شیرجه‌ای شهریار مغانلو روی ارسال رامین رضاییان از سمت راست با برخورد به تیر دروازه به بیرون رفت تا مهم‌ترین شانس تیم کشورمان از دست برود.

سرانجام در دقیقه ۲۴ تیم کشورمان به گل رسید و مهدی قایدی که روی پاس میلاد محمدی در محوطه جریمه صاحب توپ شده بود، با یک بغل پای دقیق و فنی، تیم ملی را برابر هنگ‌کنگ یک بر صفر جلو انداخت.

در دقیقه ۲۷ روی یک ضد حمله سریع، تیم ایران می‌توانست به گل دوم هم برسد اما ضربه رضاییان در داخل محوطه جریمه روی پاس مهدی طارمی از کنار دروازه به بیرون رفت.

ناهماهنگی در خط دفاعی و دفع عجیب میلاد محمدی در خط دفاعی در دقیقه ۴۰ سبب شد که هنگ‌کنگ در آستانه به ثمرساندن گل تساوی قرار بگیرد اما بیرانوند در دو مرحله ضربات بازیکنان حریف را دفع کرد تا همچنان دروازه ایران بسته بماند.

ضربه سر چکشی مغانلو از پشت محوطه جریمه را در دقیقه ۴۳ در حالی دروازه‌بان هنگ‌کنگ مهار کرد که داور اعلام آفساید کرده‌بود.

در نهایت نیمه اول با برتری یک بر صفر تیم ملی کشورمان برابر هنگ‌کنگ به پایان رسید.

در شروع نیمه دوم، تیم کشورمان برای زدن گل‌های بیشتر رو به یک بازی هجومی‌تر آورد. دفاع فشرده هنگ‌کنگ و همچنین بازی نه چندان خوب هافبک‌های ایران برای ایجاد خلق موقعیت سبب شد تا خلاف پیش‌بینی‌ها موقعیت جدی روی دروازه یاپ هونگ فای ایجاد نشود.

در سوی دیگر شاگردان اندرسن هم روی ضد حمله به دنبال رسیدن به دروازه ایران بودند. عملکرد ضعیف تیم کشورمان سبب شد تا در ادامه قلعه‌نویی با تعویض‌هایی در خط هافبک و حمله، ورق را به سمت تیم ایران برگرداند. عصبانیت قلعه‌نویی روی نیمکت به خوبی نشان می‌داد که او از عملکرد شاگردانش راضی نیست.

در دقیقه ۷۲ ضربه ایستگاهی رضاییان را دروازه‌بان هنگ‌کنگ مهار کرد تا همچنان اختلاف همان یک گل باقی بماند. در دقیقه ۸۳ یک موقعیت دیگر برای ایران خلق شد اما ضربه سرضرب رضاییان در داخل محوطه جریمه روی پاس قدوس با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت.

سرانجام تیم ملی فوتبال در شبی که بازی قابل‌قبولی را ارائه نداد، توانست یک بر صفر هنگ‌کنگ را شکست دهد.

تیم ملی ایران با این برد ۶ امتیازی شد و صعودش را به مرحله بعد قطعی کرد. در دیگر بازی دور دوم این گروه، دیروز امارات و فلسطین به تساوی یک – یک رسیدند.

در پایان بازی‌های دور دوم، در گروه C، تیم ملی ایران با ۶ امتیاز در صدر جدول قرار دارد، امارات با ۴ امتیاز در رده دوم ایستاد و فلسطین با یک امتیاز و هنگ‌کنگ بدون امتیاز در رده‌های سوم و چهارم هستند.

در بازی‌های پایانی دور گروهی، تیم کشورمان سه‌شنبه ۳ بهمن از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه برابر امارات بازی می‌کند و فلسطین و هنگ‌کنگ نبز به مصاف هم می‌روند.

ترکیب اولیه تیم ملی ایران: علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، سید مجید حسینی، رامین رضاییان، میلاد محمدی، روزبه چشمی، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، مهدی قایدی، مهدی طارمی و شهریار مغانلو

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

ترکیب اولیه تیم ملی هنگ‌کنگ:یاپ هونگ فای، اولیور گربیگ، واسودوا نونز، شینیچی چان، یو نام، چون مینگ وو، چون لوک-تان، چان فیلیپ، اور وینگ کای، اورتون کامارگو و مینگ هیم سون

سرمربی: یورن اندرسن

 

شگفتی بزرگ جام؛ عراق، ژاپن را زمین‌گیر کرد

تیم فوتبال عراق در هفته دوم جام‌ ملت‌های آسیا دست به شگفتی بزرگی زد و توانست ژاپن را شکست دهد.

به گزارش ایرنا، تیم‌های فوتبال ژاپن و عراق روز گذشته در دور دوم مرحله گروهی جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا در استادیوم اجوکیشن سیتی به مصاف یکدیگر رفتند.

قضاوت این مسابقه را خالد صالح التوریس داور سرشناس عربستانی بر عهده داشت.

دو تیم که در هفته اول به پیروزی دست یافته بودند، برای صدرنشینی به دنبال پیروزی و کسب سه امتیاز کامل بازی بودند. این جدال بال یک شگفتی بزرگ همراه بود و عراقی‌ها در میان تعجب همگان موفق شدند به برتری با ارزش دو بر یک دست پیدا کنند.

عراق خیلی زود در این مسابقه به گل رسید، اشتباه زیون سوزوکی باعث شد تا دروازه ژاپن باز شود، سانتر بازیکنان عراق از جناح راست به بدترین شکل ممکن توسط سوزوکی دفع شد تا ایمن حسین با ضربه سر گلزنی کند.

دقیقه ۴: حمله خطرناک بازیکنان عراق از سمت چپ با ارسال روی دروازه همراه شد و در حالی که زیون سوزوکی توپ را به بدترین شکل ممکن دفع کرد، ایمن حسین با ضربه سر توپ را به داخل دروازه فرستاد.

دقیقه ۵+۴۵: حمله بازیکنان عراق از جناح چپ و در حالی که توپ مشکوک به خروج از خط طولی بود موقعیت مناسبی را برای این تیم شکل داد، سانتر احمد حجاج بار دیگر با ضربه سر ایمن حسین همراه شد تا دروازه سامورایی‌ها برای بار دوم باز شود.

دقیقه ۳+۹۰: ارسال توپ از روی نقطه کرنر به تیرک دوم با عبور از دروازه‌بان عراق به واتارو اندو رسید تا بازیکن مطرح لیورپول یکی از گل‌های خورده را جبران کند.

ترکیب اولیه تیم ملی ژاپن: زیون سوزوکی، یوکیناری سوگاوارا، کو ایتاکورا، شوگو تانیگوچی، هیروکی ایتو، جونیا ایتو، تاکومی مینامینو، واتارو اندو، هیدماسا موریتا، تاکفوسا کوبو، تاکوما آسانو

ترکیب اولیه تیم ملی عراق: جلال حسین، احمد یحیی، ریبین سولاکا، سعد ناطق، فرانس پترس، حسین علی، ابراهیم بایش، امیر المعاری، علی جاسم، یوسف امین، ایمن حسین

 

اندونزی به صعود امیدوار شد / شاگردان تروسیه باز هم باختند

تیم فوتبال اندونزی در رقابت‌های گروه D جام ملت‌های آسیا برابر ویتنام به پیروزی رسید.

به گزارش ایرنا، در ادامه دور گروهی جام ملت‌های آسیا و از گروه D، تیم‌های ویتنام و اندونزی با قضاوت گلمرودی سعدولو از تاجیکستان از ساعت ۱۸ روز گذشته در ورزشگاه عبدالله بن‌خلیفه قطر به مصاف هم رفتند.

دو تیم در حالی برابر هم قرار گرفتند که ویتنام در بازی اول برابر ژاپن و اندونزی برابر عراق شکست خورده بودند و در این مسابقه به دنبال کسب اولین بردشان بودند.

در این دیدار اندونزی توانست با تک گل اسنوی که در دقیقه ۴۲ از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، ویتنام را شکست دهد و اولین بردش را به دست بیاورد.

لی فام از اندونزی در دقایق تلف‌شده نیمه دوم با دریافت دومین کارت زرد از زمین بازی اخراج شد تا ویتنام، ۱۰ نفره بازی را به پایان برساند.

در دیگر دیدار این گروه، عصر امروز، عراق برابر ژاپن به پیروزی رسید. در پایان دور دوم مرحله گروهی، در گروه D، عراق با ۶ امتیاز در صدر است، ژاپن و اندونزی با ۳ امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند و ویتنام بدون امتیاز در رده آخر است.

ترکیب اولیه تیم ملی ویتنام: نگوین فیلیپ، فان تای، بیو هوانگ ویت آن، نگوین تان بی، وو مین ترونگ، نگوین توان آن، نگوین تای سون، فام توان های، نگوین هوانگ های، نگوین وان تونگ و فام توانپ

سرمربی: فیلیپ تروسیه

ترکیب اولیه تیم ملی اندونزی: آرناندو آری، پراتاما آرهان، جوردی آما، ساندی والش، آسناوی مانگکوالام، مارسلینو فردینان، جاستین هوبنر، ایوار جنر، یعقوب سایوری، رافائل استرویک و اجی مائولانا

سرمربی: شین تائه یونگ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا