ورزشی

جام ملت‌های آسیا؛ راهیابی مقتدرانه قطر به یک‌هشتم / اولین صعود تاجیکستان در اولین حضور

در روز پایانی دیدارهای گروه A جام ملت‌ها، قطر با پیروزی برابر چین و کسب سومین برد متوالی با اقتدار به مرحله حذفی رفت و تاجیکستان هم با پیروزی برابر لبنان، در اولین حضورش در مرحله نهایی، به عنوان تیم دوم به یک‌هشتم نهایی صعود کرد.

به گزارش ایرنا، دیدارهای روز پایانی گروه A جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا، از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه روز گذشته با انجام ۲ مسابقه همزمان برگزار شد.

در یکی از این دیدارها، قطر و چین در ورزشگاه بین‌المللی خلیفه و با قضاوت عبدالله جمالی از کویت به مصاف هم رفتند. در این دیدار پس از تساوی بدون گل ۲ تیم در نیمه نخست، در نیمه دوم و در دقیقه ۶۶ حسن الهیدوس روی کرنر اکرم عفیف با یک ضربه سرضرب دروازه جون لینگ‌یان را باز کرد تا قطر یک بر صفر پیش بیفتد.

در ادامه تلاش چینی‌ها برای زدن گل مساوی نتیجه‌ای در برنداشت تا در نهایت قطر یک بر صفر چین را شکست دهد. این سومین برد متوالی شاگردان مارکز لوپز بود تا آنها با ۹ امتیاز مرحله گروهی را به پایان برسانند و به عنوان صدرنشین راهی مرحله یک‌هشتم نهایی شوند.

در دیگر دیدار گروه A، لبنان و تاجیکستان در ورزشگاه جاسم بن‌حمد و با قضاوت مهند قاسم سارای از عراق به مصاف هم رفتند. مصاف این ۲ تیم هم مانند بازی قطر و چین دو نیمه متفاوت داشت. یک نیمه بدون گل و یک نیمه دیدنی که قفل دروازه‌ها باز شد. تاجیکستان و لبنان در شرایطی در نیمه نخست به تساوی بدون گل رسیدند که تاجیک‌ها در دقیقه ۵+۴۵ توسط شرونی به گل رسیدند اما داور عراقی پس از بازبینی کمک داور ویدئویی(VAR) آن را نپذیرفت.

در حالی که تنها ۳ دقیقه از شروع بازی در نیمه دوم گذشته بود، لبنان توسط جی رادی به گل رسید و یک بر صفر از تاجیکستان جلو افتاد. در دقیقه ۵۴ اما با اخراج الزین و ۱۰ نفره شدن لبنان، کار این تیم برای حفظ گل سخت‌تر شد. در ادامه تاجیکستان با فشار بیشتر روی دروازه لبنان به دنبال زدن گل مساوی بود و در دقیقه ۷۰، ژالیلو دروازه لبنان را گشود اما باز هم داور پس از بازبینی ویدئویی، آن را مردود اعلام کرد!

در نهایت در دقیقه ۸۱، اوماربائف از روی ضربه ایستگاهی دروازه لبنان را باز کرد تا نتیجه بازی یک – یک شود. تاجیکستان در دقیقه ۲+۹۰ با ضربه سر دیدنی اوماربائف بار دیگر دروازه لبنان را باز کرد تا در نهایت با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی برسد.

با پایان بازی‌های گروه A، قطر با کسب ۳ برد و ۹ امتیاز به عنوان تیم اول راهی یک‌هشتم شد. تاجیکستان در اولین حضورش در مرحله نهایی جام ملت‌ها، با ۴ امتیاز به عنوان تیم دوم راهی مرحله حذفی شد. چین با کسب ۲ امتیاز در رده سوم قرار گرفت و برای صعود به عنوان یکی از تیم‌های سوم برتر باید منتظر نتایج سایر گروه‌ها بماند. لبنان هم با یک امتیاز در رده آخر قرار گرفت و حذف شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا