ورزشی

اعلام برترین تیم‌های آسیا / تیم‌های ایرانی در تعقیب سه قدرت عربستانی

اوپتا برترین تیم‌های باشگاهی در آسیا را اعلام کرد که پرسپولیس بعد از ۳ تیم عربستانی در رده چهارم است.

به گزارش ایسنا،  Opta Power Rankings یک سیستم رتبه‌بندی جهانی است که به تیم‌های جهان امتیاز می‌دهد و صفر به بدترین تیم در جهان و ۱۰۰ به بهترین تیم در جهان اختصاص دارد. این رتبه‌بندی روزانه به روز می‌شود و در حال حاضر تیم‌هایی از ۱۸۳ کشور مختلف و ۴۱۳ لیگ را رتبه‌بندی می‌کند.در زیر برترین تیم‌های باشگاهی در آسیا را رتبه‌بندی کرده‌ایم که در زیر می‌آید: 

۱. الهلال/ امتیاز:۸۳.۴/ رتبه جهانی ۷۵

شاید دیدن تیم‌هایی از عربستان در صدر این فهرست تعجب‌آور نباشد. تیم‌های باشگاهی عربستان با هزینه‌های مالی قابل توجه صندوق سرمایه گذاری عمومی این کشور (PIF)، آینده روشنی دارند.  الهلال با هدایت ژرژ ژسوس، سرمربی سابق بنفیکا و اسپورتینگ در حال حاضر در صدر لیگ برتر عربستان قرار دارد.این تیم اخیراً نیمار ستاره سابق بارسلونا و پاری سن ژرمن را به دلیل مصدومیت از دست داده است. آنها هنوز ستاره‌های قابل توجهی در تیم‌شان دارند. کالیدو کولیبالی، روبن نوس، الکساندر میتروویچ، سرگئی میلینکوویچ ساویچ، مالکوم و یاسین بونو این ستاره‌ها هستند.الهلال اولین قهرمان لیگ برتر عربستان در فصل ۱۹۷۷–۱۹۷۶ بود و در مجموع ۱۸ قهرمانی دارد. آنها همچنین چهار عنوان قهرمانی جام باشگاه های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورده‌اند که بیش از هر تیم دیگری است و آخرین بار در سال ۲۰۲۱ قهرمان شده‌اند.

۲. النصر/ امتیاز ۸۲.۷/ رتبه جهانی ۸۵

یکی دیگر از تیم‌های مستقر در ریاض، النصر است که ۹ عنوان قهرمانی در لیگ عربستان را در کارنامه خود دارد که به طور مشترک با الاتحاد در رده دوم جدول پرافتخارترین تیم‌های عربستانی قرار دارد. با حضور کریستیانو رونالدو، کاپیتان پرتغال آنها شانس خوبی برای کسب قهرمانی‌های بیشتر در یکی، دو سال آینده خواهند داشت.النصر فصل گذشته پس از الاتحاد دوم شد، اما با جذب ستاره‌های زیاد در تابستام آنها به دنبال کسب اولین عنوان قهرمانی‌شان در لیگ از فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ هستند.رونالدو بازیکن سابق رئال مادرید در کنار سادیو مانه، سکو فوفانا، الکس تلس، اوتاویو، آیمریک لاپورته و مارسلو بروزوویچ در این تیم حضور دارند و البته تالیسکای برزیلی از سال ۲۰۲۱ زودتر از همه اینها در النصر بوده است.النصر اولین قهرمانی خود در جام قهرمانان باشگاه‌های عربی را در ماه آگوست به دست آورد و الهلال را با دو گل رونالدو شکست داد.

۳. الاتحاد/ امتیاز ۸۱.۸/ رتبه جهانی ۹۷

الااتحاد جده رقیب دیرینه الهلال بوده است و همانطور که گفته شد با النصر ۹ عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورده است. کریم بنزما، انگولو کانته، فابینیو و لوئیز فیلیپه از ستاره‌های این تیم هستند.قهرمان کنونی عربستان در ماه دسامبر در جام باشگاه‌های جهان شرکت خواهد کرد و در دور اول به مصاف اوکلند سیتی خواهد رفت.الاتحاد دو عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه خود دارد که در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ آنها را در سال‌های متوالی به دست آورده است.

۴. پرسپولیس/ امتیاز ۷۹.۳/ رتبه جهانی ۱۶۴

پرسپولیس بعد از تیم‌های عربستانی بالاترین رتبه را در آسیا دارد و یک باشگاه دولتی است. وزارت ورزش و جوانان ایران بر امور تیم نظارت دارد و این تیم طور مشترک با استقلال از ورزشگاه ۷۸ هزار نفری آزادی استفاده می‌کند.پرسپولیس رکورد ۱۵ عنوان قهرمانی لیگ برتر ایران را در کارنامه دارد و در ۸ فصل گذشته فصل را در رده اول یا دوم به پایان برده است. آنها فصل گذشته با سرمربیگری یحیی گل محمدی قهرمان لیگ و جام حذفی شدند.علی دایی مهاجم اسطوره‌ای ایران در دوران فوتبالش دو بار در این باشگاه حضور داشت.  چندین تن از بازیکنانی تیم ملی ایران از جمله علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی و حسین کنعانی زادگان در پرسپولیس هستند.

۵. سپاهان/ امتیاز ۷۸.۵/ رتبه جهانی ۱۸۵

یکی دیگر از تیم های ایرانی، سپاهان است که پنج عنوان قهرمانی لیگ برتر خلیج فارس را کسب کرده است، اما از فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ موفق به کسب آن نشده است. در واقع آنها از آن زمان تاکنون سه بار دوم شده‌اند. آنها تنها تیم ایرانی هستند که در جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ شرکت کرده‌اند.سپاهان نیز مانند پرسپولیس در ورزشگاهی بزرگ بازی‌های خودش را برگزار می‌کند. نقش جهان با  ۷۵ هزار نفر میزبان بازی‌های سپاهان است و در ترکیب آنها بازیکنان باتجربه‌ای از جمله رامین رضاییان حضور دارد.

۶. استقلال/ امتیاز ۷۸.۴/ رتبه جهانی ۱۹۰

سومین تیم ایران در این فهرست، استقلال رقیب تهرانی پرسپولیس است. آنها ۹ عنوان قهرمانی لیگ دارند و با ۷ قهرمانی در جام حذفی رکورددار قهرمانی در این رقابت ها هستند. آنها آخرین بار در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ قهرمان لیگ شدند.استقلال تنها باشگاه ایرانی است که  قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شده است و دو بار در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۱-۱۹۹۰ قهرمان شده است (پاس تهران در سال‌های ۱۹۹۲-۱۹۹۳ نیز قهرمان شد اما این باشگاه در سال ۲۰۰۷ منحل شد)

۷. التعاون/ امتیاز ۷۸.۲/ رتبه جهانی ۲۰۱

 آنها برای اولین  بار در سال ۲۰۱۹ جام پادشاهی را به دست آوردند. التعاون که یکی از باشگاه‌های تحت حمایت صندوق سرمایه گذاری عمومی نیست،  این فصل را خوب آغاز کرده است و در حال حاضر پس از الهلال در رده دوم قرار دارد.  اگر می‌پرسید چهارمین و آخرین باشگاهی که از PIF حمایت می‌شود کجاست، آن تیم الاهلی است که تنها فصل گذشته به لیگ برتر این کشور صعود کرد، الاهلی فعلا در رتبه ۳۳ باشگاه‌های آسیایی و ۴۸۲ در سطح جهان قرار دارد.

۸. اولسان هیوندای/ امتیاز ۷۷.۸/ رتبه جهانی ۲۱۰

آنها که به دلیل مالکیت صنایع هیوندای با نام اولسان هیوندای نیز شناخته می‌شوند، سه بار قهرمان کی لیگ شده‌اند و به نظر امسال برای چهارمین بار عنوان قهرمانی را به دست بیاورند. آنها ۹ امتیاز با تیم دوم اختلاف دارند و پنج بازی تا پایان باقی مانده است.آنها همچنین دو قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا دارند که در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۲۰ رخ داده است.

۹. اوراواردز/ امتیاز ۷۷.۳ / رتبه جهانی ۲۳۱

تیم ژاپنی در تاریخ خود پنج عنوان قهرمانی لیگ ژاپن را به دست آورده است. آنها همچنین سه عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورده‌اند و تنها الهلال بیشتر از این تیم قهرمان شده است.

۱۰. کاوازاکی/ امتیاز ۷۶.۹/ رتبه جهانی ۲۴۵

کاوازاکی فرونتاله که قبلاً با نام فوجیتسو شناخته می‌شد، چهار عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورده است. آنها با وجود داشتن بافتیمبی گومیس، مهاجم سابق لیون و سوانسی سیتی و لئاندرو دامیائو، مهاجم سابق برزیل، در این فصل در رده نهم قرار دارند.

برترین تیم های آسیایی برای هر کشور آسیایی

امارات متحده عربی: العین

کویت: الکویت

مالزی: جوهور دارالتعظیم

عراق: الشرطه

تایلند: بوریرام یونایتد

استرالیا: ملبورن سیتی

قطر: الدحیل

اردن: الوحدات

لبنان: الاحد

ازبکستان: نسف قارشی

عمان: السیب

چین: شانگهای

بحرین: الرفاء

سوریه: تشرین

هنگ کنگ: کیچه

هند: بمبئی سیتی

ویتنام: هانوی اف سی

فیلیپین: یونایتد سیتی

سنگاپور: آلبریکس

اندونزی: بورنئو

بنگلادش: پادشاهان باشوندهارا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا