اجتماعیارمنیان ایرانایران

مراسم غبار روبی مزار شهدای ارامنه

«آلیک» – روز گذشته (شنبه، نهم دی ماه)، مراسم غبارروبی مزار شهدای ارامنه با حضور تعدادی ازخانواده‌های شهدا و آزادگان و جانبازان ارمنی در قطعه شهدای دفاع مقدس  آرامستان ارامنه تهران برگزار دید.

این مراسم به همت  ارتش جمهوری اسلامی ایران و با استقبال شورای خلیفه گری ارامنه تهران انجام شد.

در این مراسم مسئولان محترمی لشگری و کشوری، اعم ازفرماندهانی از یگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد شهید ، پدافند نیروی هوائی ارتش و همچنین مسئولین بنیاد شهید پاکدشت، حضور داشتند.

این مراسم یا حضور امیر سرتیپ دوم محمد رضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، عباسعلی رضایی مدیر کل بنباد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران، سرهنگ رکنی فرمانده سپاه مالک اشتر و همیاران، امیر سرتیپ دوم زاهدی از نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، و آقای عزیزپور رئيس بنیاد شهید پاکدشت مزین شد.

کشیش ساهاک خسرویان، هایریک آقانیان به نمایندگی از شورای خليفه گری ارامنه تهران و زوریک کاراپتیان مدیر داخلی شورای خليفه گری ارامنه و تنی چند از هیات امنای آرامستان های ارامنه و اعضای هیات پاسداشت ارزش‌های دفاع مقدس جامعه ارامنه ایران وابسته به شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال ایران نیز در این مراسم شرکت داشتند.

پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط گروه موزیک ارتش، هایریک آقانیان حضور خانواده معظم شهدای ارمنی و جانبازان  و آزادگان را گرامی داشته و از مقامات لشگری برای خضور در کنار خانواده ها برای عطرافشانی مزار شهدا قدردانی کرد.

امیر سرتیپ دوم محمد رضا فولادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیز ضمن بیان اینکه میراث دفاع مقدس و ارزش‌های شهدا ، جانبازان و آزادگان هم آموزنده است و هم راهگشا و با ابراز خرسندی از اینکه در جمع خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان و آزادگان ارمنی حضور یافته افزود: جوانمردی و وطن پرستی ارامنه در کنار دیگر برادران ایرانی مثال زدنی است. بیاد دارم روز تلخی را که در زلزله منجیل رقم خورد. روز قبل یکی از همین جوانان ارمنی از خدمت ترخیص شده بود، ولی شب زلزله به یگانش برگشته بود. گفتم پسرم چرا هنوز اینجایی پاسخ داد که من برای در کنار مردم بودن در روزهای سخت به خدمت فراخوانده شده بودم و امروز همان روز است.

در ادامه  کشیش ساهاک با ذکر  دعای مخصوص شهدا و متوفیان سلام و درود اسقف اعظم ارامنه سیبوه سرکیسیان را به حضار اعلام و در خصوص اهمیت میراث شهدا و جانبازان و آزادگان دفاع مقدس صحبت کرده و گرامیداشت این میراث را بسیار مهم دانست.

در ادامه با همراهی نوای مارش شهدا میهمانان این مراسم ضمن ادای احترام در برابر  نماد یادبود شهدا که مزین به نام کلیه شهدای ارمنی است ونثار گل مزار شهدا را عطرافشانی کردند.

در پایان این مراسم ار خانواده‌های شهدا و آزادگان و جانبازان پذیرایی بعمل آمد.

عکس: آدیس عیسی قلیان، روزنامه آلیک

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا