ارمنیان ایرانایرانفرهنگی

نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی در بنیاد ایران‌شناسی افتتاح شد

مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی هنرمند نقاش پیشکسوت روز دوشنبه (۳۰ بهمن ماه) در بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد ایران‌شناسی، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی، محمد حسین رجبی‌دوانی رییس بنیاد ایران‌شناسی، ضمن خوشامدگویی به مهمانان و تبریک اعیاد شعبانیه، این مراسم را بزرگداشتی برای یک عمر تلاش گریگور یعقوبی در زمینه هنر نقاشی برشمرد و ارامنه را در عرصه سازندگی و هنر ایران، صاحب پیشینه‌ای درخشان دانست.

وی عنوان کرد: بنیاد ایران‌شناسی بر خود واجب می‌داند که همواره در ترویج علم و هنر گام بردارد و از چهره‌های مؤثر در این عرصه‌ها تجلیل کند.

در ادامه، راضیه یاسینی معاون پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی، به تاریخچه درخشان ارامنه در ایران اشاره کرد و هم‌وطنان ارمنی را در عرصه فرهنگ و هنر سخت‌کوش دانست.

وی در ادامه، خدمات ارامنه در عرصه تحولات اجتماعی، فرهنگ، هنر، ترجمه و معماری از عصر صفوی تا امروز را بر شمرد و به هنرمندان، معماران و ادیبان ارمنی از جمله کاراپت دِردِریان، وارطان هٌوانِسیان، پُل آبکار، اِوانِس اوهانیان، لوریس چگناواریان، آندره سِوروگین و مارکو گریگوریان و آثارشان اشاره کرد.

معاون پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: گریگور یعقوبی در بستر جریان ظهور هنر مدرن در ایران فعالیت کرد در حالی‌که هنر او تأثیراتی از فرهنگ ایران و خاکی که در آن رشد کرده بود را نمایان می‌کند. نقاشی‌های این استاد نقاشی نمایش دهنده رخدادهای مهم تاریخ ایران (جنگ تحمیلی) و نیز فرهنگ، هنر و معماری ایران است گرچه به تدریج سبک آن‌ها به انتزاع رفته و از طبیعت‌گرایی فاصله می‌گیرد.

نعمت الله کیکاووسی کارشناس هنر کلاسیک و سنتی ایران و مدیر سابق موزه هنرهای زیبا کاخ موزه سعدآباد، ضمن تقدیر از گریگور یعقوبی و بیان خلاصه‌ای از زندگی نامه این هنرمند، وی را از هنرمندان نامدار این مرز و بوم معرفی کرد که در زمینه هنر و سبک انتزاعی آثار فاخری را به تصویر کشیده‌اند. همچنین نمایشگاه‌های هنری او در داخل و خارج از ایران بازدیدکنندگان علاقه‌مند و گسترده‌ای را به خود فرا خوانده است که وی را در هنر خویش صاحب سبک می‌کند.

فاطمه یعقوبی مدیر اجرایی نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی نیز بیان کرد: با توجه به اهداف و فعالیت‌های بنیاد ایران‌شناسی در راستای حمایت و تجلیل از هنرمندان و در جهت پویایی و همسویی بیشتر با جریان فرهنگ و هنر در کشور تصمیم بر ایجاد یک نمایشگاه در بنیاد ایران‌شناسی جهت نمایش دوره‌ای آثار هنرمندان گرفته شد و این نمایشگاه به نام «نمایشگاه هنر ایران» نام گذاری شد.

گریگور یعقوبی هنرمند نقاشی مدرن نیز در سخنانی کوتاه از بنیاد ایران‌شناسی و از برگزارکنندگان و حاضران در مراسم افتتاحیه تشکر کرد.

در ادامه لوح تقدیر و یادبودی به پاس سال‌ها تلاش گریگور یعقوبی از طرف بنیاد ایران‌شناسی به این هنرمند اهدا و در پایان، نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی با دستان این نقاش ارمنی افتتاح شد.

نمایشگاه آثار گریگور یعقوبی به مدت ۱۵ روز در تالار هنر ایران در محل بنیاد ایران‌شناسی برپاست؛ علاقه‌مندان هر روز به غیر از روزهای تعطیل می‌توانند از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۶ عصر از این نمایشگاه بازدید کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا