بدون دسته‌بندی

سی و هشتمین روز عملیات طوفان الاقصی؛ قطع کامل ارتباط با بیمارستان الشفا/ حملات مقاومت به مواضع اشغالگران

در حالی که جنگ غزه وارد سی و هشتمین روز خود شده، نبردهای شدید بین مقاومت فلسطین و ارتش اشغالگر در چندین منطقه در نوار غزه ادامه دارد. بارزترین این مناطق اطراف بیمارستان الشفا در شهر غزه است که به طور رسمی از کار افتاده است، در حالی که اشغالگران به حملات شدید خود به مناطق مختلف نوار ادامه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، اطلاعات تأیید می‌کند که اشغالگران در جریان تهاجم به محور غربی غزه که در تلاش برای محاصره بیمارستان الشفا هستند، با نبردهای شدید و مستمر مواجه‌اند. رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که درگیری‌های شدیدی بین نیروهای مقاومت فلسطین و نیروهای ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در مجاورت بیمارستان الشفا در حال وقوع است.

شاهدان عینی همچنین گزارش دادند که درگیری‌های شدیدی بامداد روز دوشنبه در میدان الخور و محله الریمال در تل الهوا در غرب شهر غزه و نیز انفجارهای شدید در این منطقه در نتیجه حملات جنگنده‌های صهیونیست رخ داد. رسانه‌های فلسطینی از درگیری‌های شدید در محله شیخ رضوان در شمال شهر غزه نیز خبر دادند.

درگیری‌های شدید در جنوب و شمال محور غربی غزه بین رزمندگان مقاومت و ارتش اشغالگر ادامه دارد. اشغالگران می‌کوشند از شمال و جنوب به غرب غزه نزدیک شوند و مهم‌ترین بلوک شهری در شمال غزه را محاصره کنند.

در شرایطی که رسانه‌های وابسته به تبلیغات صهیونیستی، کنترل مناطق وسیعی را در محور غربی تا کنترل بیمارستان الشفا تبلیغ می‌کردند، اطلاعات تایید می‌کند که اشغالگران هنوز بر ضلع غربی شمال تسلط پیدا نکرده‌اند. اما به صورت طولی از بخش جنوبی به خیابان الرشید تا میدان عبدالناصر و میدان بیمارستان به سمت غرب در جهت اردوگاه الشاطی و از سمت شمال نیز به خیابان النصر تا بیمارستان قلب که حدود یک کیلومتر با بیمارستان الشفا فاصله دارد، نفوذ کرده‌اند.

اشغالگران زیر رگبار گلوله‌های مقاومت در حال حرکت هستند و رزمندگان مقاومت از فاصله صفر به مقابله با آنها می‌پردازدند و علیرغم بمباران شدید هوایی، این حملات مقاومت باعث شده تلاش برای پیشروی سریع اشغالگران به منظور محاصره ضلع غربی شهر غزه با کندی پیش برود.

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد: دو مقر نظامی صهیونیست‌ها به نام‌های مارس و کیسوفیم را با حملات موشکی هدف قرار دادیم. در این حین آژیرهای خطر در غلاف غزه به صدا درآمدند.

گردان‌های القدس پیشتر اعلام کرد که «در ساعت ۱۶:۴۵ به وقت محلی، گردان‌های القدس مقر کرم ابو سالم و پایگاه آمیتای را با گلوله‌های موشکی بمباران کردند».

طبق گزارش‌ها، رژیم اشغالگر بمب‌های فسفری را به صورت گسترده در اطراف بیمارستان القدس در غرب غزه شلیک کرد. اطراف مسجد شهدای الاقصی در محله الصبره نیز هدف حملات هوایی اشغالگران قرار گرفت.

مدیر بیمارستان کمال عدوان در غزه به الجزیره گفت: بیش از ۵۰۰۰ آواره در داخل بیمارستان وجود دارد. ژنراتورهای بیمارستان خاموش شده و بخش‌های آن از کار افتاده‌اند. هیچ کس نمی‌تواند بیمارستان را ترک کند تا به جنوب برود.

همچنین یوسف ابوالریش، معاون وزیر بهداشت در دولت غزه از مرگ «پنج نوزاد» و «هفت بیمار تحت مراقبت‌های ویژه» به دلیل قطعی برق در بیمارستان الشفا خبر داد.

این بیمارستان اعلام کرده بود که ۳۹ نوزاد هنوز در بیمارستان هستند و پرستاران برای زنده نگه داشتن آنها به تنفس مصنوعی دستی متوسل شده‌اند در حالی که یک پزشک از پزشکان بدون مرز بیان کرد که ۱۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

بیش از ۱۰۰ شهید در بیمارستان الشفا

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت: بیش از ۱۰۰ شهید داریم و بوی اجساد در ادارات مجتمع پزشکی الشفا به مشام می‌رسد. اشغالگران از هرگونه حرکت آمبولانس‌ها به مجتمع پزشکی الشفا جلوگیری می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه تاکید کرد: تعدادی بیمارستان که پس از اتمام سوخت به طور کامل از کار افتاده بودند،‌ مجددا هدف بمباران شدید قرار گرفتند.

وی افزود: بیمارستان‌ها دیگر قادر به انجام عمل‌های جراحی و ارائه سایر خدمات پزشکی نیستند. تک تیراندازها مستقیماً یکی از بیماران را هدف قرار دادند و در بین کادر پزشکی و شهروندان تعدادی مجروح شده‌اند.

این سخنگو تاکید کرد: اشغالگران از تردد بین ساختمان‌های مجتمع پزشکی الشفا جلوگیری می‌کنند. به دلیل بمباران نمی‌توانیم کودکان را به مراقبت‌های ویژه منتقل کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه به الجزیره گفت: بمباران در مجاورت بیمارستان الشفا بیماران و آوارگانی را که در داخل آن جمع شده بودند، تهدید می‌کند، در حالی که منابع در غزه تایید کردند که برق این بیمارستان به طور کامل قطع شده است.

این در حالی است که اطراف این بیمارستان در معرض بمباران شدید قایق‌های جنگی و هواپیماهای اشغالگر قرار دارد.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که ارتباطش با بیمارستان‌های شمال غزه قطع شده است

وزارت بهداشت فلسطین در رام‌الله روز یکشنبه گزارش روزانه خود را منتشر کرد و گفت که نمی‌تواند آمار تلفات غزه را پس از قطع ارتباط با بیمارستان‌ها به روز کند.

در این گزارش آمده است: در ۱۱ نوامبر، در پی قطع خدمات و ارتباطات توسط نیروهای اشغالگر در بیمارستان‌های شمال غزه، وزارت بهداشت نتوانست آمار تلفات را به‌روزرسانی کند.

این گزارش در ادامه به توضیح تأثیر وخیم این حملات بر مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز بیماران در بیمارستان‌های غزه پرداخت.

این وزارتخانه افزود: فاجعه‌ای در بیمارستان‌ها در حال رخ دادن است. بیمارانی که اکنون بدون دریافت معالجه می‌میرند، مانند کودکان و بیماران بزرگسالی که نیاز به دیالیز دارند (و) بدون دریافت جلسات دیالیز در خانه‌های خود می‌میرند.

وزارت بهداشت رام‌الله داده‌ها را از منابع پزشکی در نوار غزه استخراج می‌کند. بحران بهداشت و درمان در غزه در حال بدتر شدن است. مقامات بهداشتی می‌گویند که بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز پزشکی نوار غزه، در یک وضعیت فاجعه بار قرار گرفته است، در حالی که جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد که دومین بیمارستان بزرگ غزه، بیمارستان القدس نیز از کار افتاده است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت: وضعیت بیمارستان الشفا در غزه بسیار خطرناک است

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت با انتشار توییتی در پلتفرم «X» نوشت: «وضعیت بسیار خطرناک است، سه روز بدون برق، بدون آب و اینترنت بسیار ضعیف است که به شدت بر توانایی ما در ارائه مراقبت‌های اولیه تأثیر گذاشته است.»

وی افزود: تیراندازی و بمباران مستمر در منطقه شرایط را بدتر کرده و متأسفانه مرگ و میر بیماران افزایش چشمگیری داشته است.

گبریسوس افزود: جهان نمی‌تواند ساکت بماند در حالی که بیمارستان‌ها که باید پناهگاه‌های امنی باشند به صحنه مرگ و ویرانی تبدیل می‌شوند.

روز شنبه، سازمان جهانی بهداشت از قطع ارتباط با افرادی که با آنها در بیمارستان الشفا در غزه سروکار داشت، خبر داد.

سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در طول ۳۶ روز تشدید درگیری‌ها، ۱۳۷ حمله به مراکز درمانی در نوار غزه ثبت شده که منجر به شهاد ۵۲۱ نفر شده است.

در این بیانیه آمده است: «سازمان جهانی بهداشت در ۳۶ روز گذشته حداقل ۱۳۷ حمله به مراکز بهداشتی در غزه را ثبت کرده است که منجر به کشته شدن ۵۲۱ نفر و مجروح شدن ۶۸۶ نفر دیگر از جمله ۱۶ کشته و ۳۸ زخمی در بین کارکنان بهداشتی در حین انجام وظایف‌شان شده است.

این بیانیه می‌افزاید: “جهان نمی‌تواند سکوت کند در حالی که بیمارستان‌هایی که باید به عنوان پناهگاه‌های امن تبدیل به مکان‌های مرگ، ویرانی و ناامیدی می‌شوند. اکنون به اقدام قاطع بین‌المللی برای اطمینان از آتش‌بس فوری بشردوستانه، جلوگیری از تلفات بیشتر و حفظ باقی مانده سیستم بهداشتی غزه نیاز است.

این بیانیه ادامه داد: اکنون دسترسی ایمن، دائمی و بدون مانع برای تامین سوخت، دارو و آب این خدمات حیاتی نیاز است و خشونت باید همین الان متوقف شود.

به گفته این سازمان‌ها، بیش از نیمی از بیمارستان‌ها در نوار غزه بسته شده‌اند و بیمارستان‌هایی که هنوز در حال فعالیت هستند «تحت فشار شدیداند»  و «فقط می‌توانند خدمات بسیار محدودی را در موارد اضطراری، جراحی نجات بخش، و مراقبت‌های ویژه ارائه کنند».

سازمان جهانی بهداشت: ارتباط با مجتمع پزشکی الشفا قطع شد

در حالی که پیشتر مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفته بود این نهاد توانسته با کارکنان بیمارستان الشفا تماس برقرار کند، اما این سازمان امروز تاکید کرد که ارتباطش با کارکنان بیمارستان الشفا قطع شده است.

این سازمان به گزارش‌هایی نیز اشاره کرد مبنی بر اینکه برخی از افراد که در حال گریختن از بیمارستان الشفا بودند، مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و مجروح یا شهید شده‌اند.

هزاران آواره در بیمارستان شهدای الاقصی پناه گرفته‌اند

سخنگوی بیمارستان شهدای الاقصی به الجزیره گفت: مناطق اطراف بیمارستان در طول روز هدف قرار می‌گیرند. سوخت تنها ژنراتور بیمارستان تمام شده است. هزاران آواره در محوطه بیمارستان با کمبود آب و غذا جمع شده‌اند. ما روزانه تعداد زیادی از افراد زخمی را تحویل می‌گیریم که بیمارستان قادر به رسیدگی و درمان آنها نیست.

رسانه‌های فلسطینی در ادامه گزارش دادند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی حملات شدیدی را به اردوگاه تل‌السلطان در شمال غربی شهر رفح انجام دادند. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی چندین منطقه را در شهر رفح در جنوب نوار غزه هدف قرار دادند.

همچنین این رسانه‌ها اعلام کردند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی یک سری حملات شدید به اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه انجام دادند.

بر اساس آنچه رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند، هواپیماهای اشغالگر حملات شدیدی را نیز به اطراف بیمارستان اندونزی در شمال نوار غزه انجام دادند.

شهادت ۴۹ خبرنگار از ابتدای جنگ غزه

تعداد خبرنگارانی که در حملات صهیونیست‌ها در غزه از ابتدای جنگ به شهادت رسیده‌اند به ۴۹ تن رسید که چهار درصد کل فعالان بخش رسانه در غزه را شامل می‌شوند.

پرچم‌های مقرهای سازمان ملل به احترام قربانیان کارمندان غزه نیمه افراشته شد

روز دوشنبه پرچم‌ها در مقرهای سازمان ملل در سراسر آسیا به حالت نیمه افراشته درآمدند و از کارکنان خواسته شد تا برای روح همکاران خود که در جنگ اسرائیل در غزه جان باختند، یک دقیقه سکوت کنند.

افزایش تلفات ارتش اشغالگر

ارتش رژیم صهیونیستی صبح دوشنبه از کشته شدن دو سرباز صهیونیست از یگان کماندویی در جریان نبردهای جاری در شمال نوار غزه خبر داد به این ترتیب تعداد نظامیان کشته شده در عملیات زمینی در غزه به ۴۳ تن افزایش یافت.

ارتش رژیم صهیونیستی امروز اعلام کرد که در جریان نبردهای روز گذشته در نوار غزه دو سرباز کشته و یک سرباز دیگر به شدت مجروح شده است.

بر اساس بیانیه ارتش اشغالگر، تعداد کشته‌شدگان نظامیان صهیونیست از آغاز تشدید تنش‌ها با حماس به ۳۶۳ کشته رسیده است.

ارتش رژیم صهیونیستی همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: در آخرین حمله ۱۵ موشک از لبنان شلیک شد و گنبد آهنین تنها چهار فروند از آنها را رهگیری کرد و بر اثر اصابت گلوله‌های خمپاره در منطقه مناره، هفت سرباز صهیونیست نزدیک مرز لبنان مجروح شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا