ایرانبین‌المللسیاسی

تاکید امیرعبداللهیان و لاوروف بر نهایی‌کردن معاهده همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه با تاکید بر تسهیل موضوعات تجاری و ترانزیتی بین تهران و مسکو و لزوم گسترش مناسبات دو جانبه، بر اهمیت نهایی کردن معاهده همکاری های جامع و راهبردی دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در پاسخ به تماس تلفنی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، درباره برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله آخرین وضعیت دریای سرخ تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر عزم و اراده دو کشور در خصوص توسعه و تحکیم همکاری ها بین تهران و مسکو، ابراز امیدواری کرد که پیگیری اجرای توافقات باقیمانده بین دو کشور با جدیت انجام شود.

وی درمورد تحولات مهم منطقه خصوصا غزه تصریح کرد: تداوم حملات رژیم صهیونیستی به غزه و اقدامات مداخله جویانه آمریکا در دریای سرخ موجب ایجاد ناامنی بیشتر منطقه می شود. آمریکا به بهانه قطعنامه جدید به دنبال نظامی کردن دریای سرخ است و ما تردید نداریم که این اقدامات در تشدید ناامنی ها در دریای سرخ تاثیر دارد. حمله به یمن برای آمریکا یک خطای استراتژیک است.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر روابط ممتاز و دوستانه دو کشور گفت: روابط مسکو و تهران، راهبردی است و روسیه بدون قید و شرط به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران از جمله در خصوص جزایر ایرانی در خلیج فارس قویا پایبند است. این موضع غیر قابل تغییر مسکو است و هیچگاه نباید مورد تردید قرار گیرد.

سرگئی لاوروف همچنین گفت: شرایط امروز دریای سرخ پیامد تشدید تنش در فلسطین است که وضعیت متشنجی را برای منطقه و دیگر کشورها ایجاد کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا