بین‌المللسیاسی

هشدار بورل به باکو در مورد پیامدهای نقض تمامیت ارضی ارمنستان

مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نسبت به پیامدهای نقض تمامیت ارضی ارمنستان به جمهوری آذربایجان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آرمن پرس نوشت که در پایان جلسه دیروز (۲ بهمن) شورای امور خارجه اتحادیه اروپا، جوسپ بورل در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اعضای این اتحادیه با ایده مشارکت جمهوری آذربایجان در مذاکرات صلح و حل و فصل مسائل مربوط به روابط با ارمنستان، موافقت کردند.

وی افزود: ادعاهای ارضی اخیر علی اف رئیس‌جمهوری آذربایجان بسیار نگران‌کننده است. هرگونه نقض تمامیت ارضی ارمنستان غیرقابل قبول بوده و پیامدهای جدی برای روابط ما با (جمهوری) آذربایجان دارد.

نیکول پاشینیان نخست ‌وزیر ارمنستان دیروز با بیان اینکه در روند صلح، ایروان آماده است برای نداشتن ادعاهای ارضی نسبت به خاک جمهوری آذربایجان تضمین دهد و از این کشور نیز همین انتظار را دارد، تاکید کرد: از باکو می خواهیم تضمین دهد که ادعای ارضی نسبت به ارمنستان ندارد.

پیشتر نیز پیتر استانو سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا پیام‌های واضحی به جمهوری آذربایجان ارسال کرده مبنی بر اینکه هرگونه نقض تمامیت ارضی ارمنستان غیرقابل قبول بوده و پیامدهای جدی برای روابط باکو و بروکسل خواهد داشت.

پیش از این علی‌ اف گفته بود که نیروهای این جمهوری از مناطقی که در درگیری با نیروهای ارمنستان در سال‌ های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تصرف کرده‌اند، خارج نمی‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا