ایرانسیاسی

نماینده ویژه اروپا: روابط طبیعی ایران و عربستان به نفع منطقه است

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با تاکید بر نقش دبیرکل سازمان ملل در برگزاری نشست وزرای خارجه هشت کشور خلیج فارس، روابط طبیعی ایران و عربستان را به نفع منطقه خواند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز گذشته در دیدار لوئیجی دی مایو نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس، با تبریک انتخاب وی به عنوان نماینده ویژه اتحادیه اروپایی، تحولات روابط کشورهای همسایه از جمله حوزه خلیج فارس  را تبیین و شرایط امروز منطقه را فصل نوینی از زمینه سازی برای ارتقای همکاری ها، بین هشت کشور حوزه خلیج فارس ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در خصوص مجمع گفتگو و همکاری منطقه ای  که از سوی کشورهای منطقه نیز مورد حمایت قرار گرفته است را بیانگر اراده کشورهای منطقه برای برقراری همکاری های درون منطقه ای در ابعاد مختلف ازجمله موضوعات مهم محیط زیستی دانست و برگزاری نخستین نشست این گروه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به ابتکار دبیرکل سازمان ملل در آینده نزدیک را گامی در زمینه همگرایی بیشتر در منطقه خواند.

امیرعبداللهیان با استقبال از ارائه هرگونه ابتکاری از سوی اتحادیه اروپایی برای تقویت همکاری های فیمابین اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه، آمادگی کشورمان برای برقراری روابط قوی در حوزه همکاریهای مورد توافق و زمینه‌های مورد علاقه دو طرف با  اتحادیه اروپایی را مورد تاکید قرار داد.

لوئیجی دی مایو نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با تاکید بر جایگاه مهم ایران در منطقه، گزارشی از اولین سفر خود در سمت جدید به برخی کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه، و بر نقش اثر گذار کشورمان در منطقه تاکید کرد.

دی مایو ابتکار مجمع گفتگو و همکاری منطقه ای را مهم خواند و نقش دبیرکل سازمان ملل را برای برگزرای نشست وزرای خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس مورد تاکید قرار داد.

وی روابط طبیعی ایران و عربستان را به نفع منطقه خواند.

در این دیدار آخرین وضعیت گفتگو برای لغو تحریم ها، روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و ضرورت گفتگوهای ایران و اروپا مورد رایزنی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا