بین‌المللسیاسی

رسانه های آمریکایی تایید کردند؛ آغاز حملات آمریکا به سوریه و عراق همزمان با تعطیلی بازارهای مالی و نفتی دنیا

شبکه های تلویزیونی فاکس نیوز و ای بی سی نیوز و سی ان ان آمریکا از آغاز حملات ارتش این کشور به مواضع نیروهای مقاومت در عراق و سوریه در واکنش به حمله به نیروهای آمریکایی در اردن و کشته شدن سه سرباز آمریکایی همزمان با تعطیل شدن بازارهای مالی و نفتی دنیا از جمله در ایالات متحده آمریکا خبر دادند.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» آمریکا عصر روز گذشته به وقت محلی به نقل از یک مقام رسمی آمریکا که نامش را بیان نکرد، آغاز حملات تلافی‌جویانه ایالات متحده در سوریه را تایید کرد.

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا نیز  گزارش داد که حملات آمریکا در منطقه خارمیانه «از چندین پلتفورم» انجام شده است و آغاز کارزاری طولانی برای هدف قرار دادن گروههای مقاومت در منطقه در روزهای آینده است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز وابسته به دموکرات ها اعلام کرد که حملات تلافی جویانه آمریکا به اهدافی در سوریه و عراق آغاز شده است.

حملات آمریکا به تلافی حمله به پایگاهش در اردن و کشته شدن سه آمریکایی و زخمی شدن دهها نفر عصر جمعه به وقت محلی در آخرین روز کاری در آمریکا آغاز شده است که بازارهای مالی دنیا و نفت تا صبح دوشنبه تعطیل هستند.

خبرنگار فاکس نیوز در این زمینه گزارش داد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا حملات را زمانی آغاز کرد که بازارهای مالی و نفت دنیا تا صبح دوشنبه تعطیل هستند و هیچ اثری از حملات نمی‌گیرند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به وقت محلی برای شرکت در مراسم رسمی بازگشت سه سرباز آمریکایی که در حمله پهپادی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به پایگاه آمریکایی در اردن کشته شدند، به پایگاه هوایی دلاور رفت.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» آمریکا هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ گزارش داد که در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و ۲۵ نفر از نیروهای نظامی آن زخمی شدند. فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه موسوم به سنتکام نیز این موضوع را تایید کرد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام که شمار نیروهای آمریکایی زخمی شده را ابتدا ۲۵ نفر اعلام کرده بود، در بیانیه دیگری آن را ۳۴ نفر اعلام کرد و گفت: هشت تن از مجروحان برای معالجه بیشتر به خارج از اردن منتقل شدند.

اما یک مقام نظامی آمریکا در گفتگو با شبکه سی ان ان اعلام کرد: در پی کشف علائم و آثار ضربه مغزی در هشت تن از سربازان آمریکایی دیگر در این پایگاه، مسئولان این پایگاه نظامی مجبور به انتقال آنها به مراکز درمانی آمریکا در کشورهای دیگر شده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد سربازان آمریکایی مجروح در حمله پهپادی در اردن به بیش از ۴۰ نفر افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا