ارمنستانبین‌المللسیاسی

رئیس شورای اروپا بر بازگشایی گذرگاه لاچین تاکید کرد

رئیس شورای اروپا امروز با انتشار بیاینه ای در ارتباط با تحولات اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید کرد که گشایش مسیر آغدام باید بازگشایی کریدور لاچین را تسهیل کند.

به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” به نقل از این بیانیه نوشت که شارل میشل در چند روز گذشته با نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهوری آذربایجان تلفنی گفت و گو و با رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو دیدار کرده که هدف از آن را تنش ‌زدایی و یافتن راه‌ حلی برای رفع انسداد دسترسی بشردوستانه به ارامنه قره‌ باغ اعلام کرده است.

در این بیانیه با اشاره به ارسال “کمک های بشردوستانه روسیه” از طریق مسیر آغدام، آمده است: انتظار ما این است که (گشایش این مسیر) تحرکی برای از سرگیری ارسال منظم کمک های بشردوستانه به مردم منطقه قره باغ ایجاد کند.

میشل اوضاع مردم قره باغ را “به سرعت رو به وخامت” توصیف کرد و افزود: اطمینان از عرضه کالاهای ضروری به ارامنه قره باغ حیاتی است. بازگشایی مسیر آغدام گام مهمی است که باید بازگشایی کریدور لاچین را نیز تسهیل کند. ما از همه طرف‌های ذینفع می‌خواهیم که مسئولیت و انعطاف‌پذیری خود را در حصول اطمینان از استفاده از مسیر لاچین و آغدام نشان دهند.

میشل در پایان این بیانیه با استناد به رای دیوان بین المللی دادگستری بار دیگر بر ضرورت بازگشایی کریدور لاچین تاکید کرد.

پیشتر وزیر امور خارجه آمریکا نیز در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشته بود: آمریکا از جمهوری آذربایجان و ارمنستان می‌خواهد که به همکاری برای حل مسائل باقی مانده از طریق گفت وگوی مستقیم ادامه دهند.

آنتونی بلینکن افزود: کریدور لاچین باید فورا همراه با مسیرهای اضافی به قره باغ کوهستانی بازگشایی شود.

در همین ارتباط وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا عمیقاً نگران وخامت سریع وضعیت انسانی در قره باغ کوهستانی است و درخواست خود را برای باز کردن فوری و همزمان هر دو کریدور برای اجازه عبور تجهیزات بشردوستانه به مردان، زنان و کودکان در قره باغ کوهستانی تکرار می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا