ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان در دیدار با رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی: اسرائیل با تداوم جنگ چیزی بدست نخواهد آورد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مقاومت در حوزه نظامی توانمند است و رژیم اسرائیل با تداوم جنگ چیزی بدست نخواهد آورد، اما آنچه که موجب نگرانی است، وضعیت وخیم انسانی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از ژنو، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو سوییس سفر کرده، با میریانا اسپولیاریک رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی دیدار و گفتگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در راس هیاتی دیپلماتیک به منظور شرکت در نشست عالیرتبه اجلاس سالیانه شورای حقوق بشر و بخش عالیرتبه اجلاس خلع سلاح سازمان ملل متحد شب گذشته (یکشنبه) وارد ژنو شد.

وی در این دیدار با تشکر از تلاش های کمیته بین المللی صلیب سرخ در خصوص فلسطین و غزه، شرایط انسانی فلسطین را پیچیده و بسیار نگران کننده توصیف کرد و از تلاش‌های مسئولانه کمیته بین المللی صلیب سرخ تشکر کرد و گفت: متأسفانه رویکردهای سیاسی غلط تاکنون باعث شده است که تلاش‌های سیاسی برای پایان بحران غزه بی نتیجه باقی بماند.

امیرعبداللهیان با اشاره به ملاقات اخیر خود با رهبران مقاومت فلسطین در بیروت و دوحه، وضعیت در شمال غزه را بسیار وخیم توصیف و تصریح کرد: بیش از ۶۰۰ هزار نفر از ساکنان شمال غزه از گرسنگی رنج می برند.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: طرف آمریکایی از کاهش جنگ و نه توقف جنگ صحبت می کند که نشان دهنده عدم اراده آمریکا برای پایان جنگ است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اظهارات برخی کشورها از جمله آمریکا در خصوص غزه پساجنگ و ارتباط دادن آن به توقف جنگ گفت که رهبران گروه‌های فلسطینی برای اداره غزه پساجنگ روش های دموکراتیک و یک توافق سیاسی میان همه گروهها و جریان‌های فلسطینی را مدنظر دارند و حمایت از این روش، حمایت از یک روش دموکراتیک است.

وی گفت: آنچه اتفاق افتاده، یک فاجعه انسانی در غزه است و تهدیدات نتانیاهو برای حمله به رفح، می تواند ابعاد این فاجعه را عمیق تر کند و ۱ میلیون ۴۰۰ هزار فلسطینی آواره و ساکن در رفح را با تهدیدت بسیار جدی مواجه کند.

وی تاکید کرد: مقاومت در حوزه نظامی توانمند است و رژیم اسرائیل با تداوم جنگ چیزی بدست نخواهد آورد، اما آنچه که موجب نگرانی است، وضعیت وخیم انسانی است.

وزیر امور خارجه کشورمان بر تداوم تلاش های سیاسی کشورمان برای پایان دادن به جنگ علیه غزه تاکید کرد

وی همچنین از کمک ها و تلاش‌های کمیته بین المللی صلیب سرخ در تفحص شهدای ایرانی جنگ تحمیلی تشکر کرد و با اشاره به چشم انتظاری خانواده های مفقودان، تداوم حمایت کمیته از روند تفحص را خواستار شد.

اسپولیاریک‌ نیز در این دیدار با تشکر از تلاش های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به پایان جنگ، از وضعیت وخیم انسانی در غزه شدیدا اظهار نگرانی کرد. وی با تشریح تلاش های کمیته بین المللی صلیب سرخ در ارسال کمک و کاهش آلام انسانی ساکنان غزه گفت، تمام تلاش های خود را برای بسیج امکانات بمنظور ارسال کمک های انسانی به غزه بکار می برد.

وی افزود: متاسفانه جامعه جهانی نتوانسته در این بحران از عهده مسئولیت انسانی خود برآید و با تاکید بر ضرورت درک جهان نسبت به شرایط نگران کننده انسانی در غزه و عدم دسترسی ساکنان آن به آب و غذا و دارو و امکانات اولیه درمانی، گفت لازمست در این زمینه تلاش های فوری بعمل آید و کمک های فوری گسیل گردد.

اسپولیاریک‌ نسبت به شرایط خطرناک رفح نیز ابراز نگرانی کرد و گفت همه تلاش‌های خود را بمنظور عدم وقوع یک فاجعه انسانی بکار خواهد بست.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی همچنین به شرایط نگران کننده انسانی در برخی دیگر از کشورهای منطقه علاوه بر فلسطین اشاره کرد و گفت: همه تلاش‌های خود را برای تماس و گفتگو با تمام طرفهای که از توان و نفود برای مدیریت اوضاع برخوردار هستند، بکار خواهد بست.

در پایان این دیدار تابلوی شهدای تفحص مفقودان جنگ تحمیلی برای گذاشتن در موزه کمیته بین المللی صلیب سرخ به وی تقدیم شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا