بین‌المللسیاسی

جلسه شورای امنیت برای امنیت غذایی در غزه؛ یک چهارم ساکنان تنها یک گام با قحطی فاصله دارند

در جلسه ویژه شورای امنیت درباره مساله امنیت غذایی در غزه علاوه بر مسئولان سه نهاد سازمان ملل که درباره ناامنی غذایی موجود در غزه هشدار دادند، نمایندگان کشورهای مختلفی چون الجزایر، آمریکا، چین و نماینده فلسطین سخنرانی کردند.

به گزارش ایسنا، شورای امنیت به درخواست سوئیس، گویان، الجزایر و اسلوونی جلسه علنی را درباره وضعیت غذایی غزه و گسترش گرسنگی، سوء تغذیه و سوء تغذیه شدید به ویژه در میان کودکان آن آغاز کرد.

جلسه شورای امنیت بر اساس قطعنامه شماره ۲۴۱۷ سال ۲۰۱۸ مربوط به استفاده از گرسنگی به عنوان سلاحی در درگیری‌های مسلحانه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سه تن از مسئولان نهادهای انسانی به نام‌های «رامش راجا سینگام» معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امدادرسانی‌ها در وضعیت‌های فوق‌العاده، اوریزیو مارتینا معاون مدیرکل سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (فائو) و کارل اسکاو معاون مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا سخنرانی کردند.

این سه مسوول سازمان ملل هشدار دادند که بیش از نیم میلیون تن از ساکنان غزه تنها یک قدم با قحطی فاصله دارند.

مارتینا با اشاره به اینکه دستکم ۳۷۸ هزار تن از ساکنان نوار غزه از سخت‌ترین مراحل ناامنی شدید غذایی رنج می‌برند، تصویر تیره و تاری از شرایط موجود در غزه ارائه کرد.

او با ارائه نمونه‌هایی از تاثیر شدید جنگ بر بخش‌های مختلف غزه از جمله بر ماهیگیری که معاش بیش از ۱۰۰ هزار تن از ساکنان غزه را تامین می‌کرد و نیز تلفات گسترده دام‌ها به دلیل حملات هوایی یا کمبود آب و علوفه برای آنها، درباره نتایج نگران‌کننده این جنگ هشدار داد.

معاون مدیرکل فائو گفت: توقف اقدامات خصمانه و احیای فضای بشردوستانه برای کمک به بخش‌های مختلف و ازسرگیری خدمات در واقع گام‌های اولیه و لازم برای از بین بردن خطر گرسنگی است.

او افزود: یکی از اولویت‌های مهم، انتقال امن و پایدار کمک‌های بشردوستانه به تمامی مناطق نوار غزه و به دست تمامی آنهایی است که برای نجات جان خود به این کمک‌ها نیاز دارند، همچنین خدمات اصلی از جمله خطوط انتقال آب که از مرزها می‌گذرند، مخابرات، توزیع برق و مراکز بهداشتی باید احیا شوند.

مارتینا تاکید کرد: همه طرف‌ها باید به تعهدات خود در قوانین بین‌المللی انسانی و قوانین بین‌المللی حقوق بشر و حفاظت از غیرنظامیان پایبند باشند، آتش‌بس فوری و صلح شرط اصلی امنیت غذایی است.

معاون مدیرکل فائو در ادامه گفت: از ۱۵ فوریه اینگونه ارزیابی شد که ۴۶.۲ درصد از تمامی زمین‌های کشاورزی در غزه خسارت دیدند، زیرساخت‌های کشاورزی از جمله مزارع پرورش دام و تولید لبنیات، در سطح بالایی ویران شدند، بیش از یک چهارم چاه‌ها تخریب شده و بیشترین خسارت به شمال نوار غزه و شهر غزه وارد شد، همینطور ۳۳۹ هکتار از گلخانه‌ها تخریب شد و بیشترین خسارت به شهر غزه، شمال نوار غزه و خان‌یونس وارد شد، برداشت زیتون و مرکبات که منبع درآمد مهمی برای ساکنان غزه است، به شدت تحت تاثیر جنگ قرار گرفت.

او افزود: محدودیت‌های شدید اعمال شده بر امدادرسانی‌ها، اجرای عملیات‌های انسان‌دوستانه در این منطقه را غیرممکن کرد.

رامش راجا سینگام که از طریق ویدیوکنفرانس در این جلسه حضور داشت، اظهار کرد: شرایط در غزه خطرناک است، تمامی ساکنان در عمل برای زنده ماندن بر کمک‌های غذایی بشردوستانه که ناکافی هستند، وابسته هستند و این شرایط رو به وخامت خواهد رفت، عملیات نظامی و ناامنی غذایی و محدودیت‌های گسترده اعمال شده بر ورود کالاهای اصلی موجب نابودی تولید مواد غذایی و کشاورزی می‌شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل در هماهنگی امدادرسانی‌ها در وضعیت‌های فوق‌العاده در ادامه گفت که در تاریخ ۲۲ فوریه در یادداشتی به اعضای شورای امنیت اعلام کرد که دستکم ۵۷۶ هزار تن در سراسر غزه با سطوح فاجعه‌باری از محرومیت و گرسنگی مواجه بوده و در آستانه قحطی هستند.

سازمان ملل و تعدادی از آژانس‌های امدادرسان نسبت به شاخص ناامنی غذایی در غزه هشدار داده و اعلام کردند که ۲.۳ میلیون سکنه آن با سطوح بالایی از ناامنی غذایی روبه‌رو خواهند شد.

در یادداشت مذکور آمده است، این آمار و ارقام محافظه‌کارانه بوده و خطر گرسنگی هر روز با ادامه یافتن جنگ و مانع‌تراشی‌ها در راه امدادرسانی‌ها بیشتر می‌شود.

گروه جهانی تغذیه ۱۸ فوریه گزارش داد که تقریبا از هر شش کودک زیر دو سال در غزه یک کودک دچار کاهش وزن بوده و از خطرناک‌ترین شکل سوء تعذیه رنج می‌برند.

عمار بن جامع نماینده الجزایر در سازمان ملل اظهار کرد: مردم غزه با یک معضل وحشتناک روبه‌رو بوده و مجبور هستند میان تهدید مستقیم کشته شدن در بمباران‌ها و مرگ دردناک به دلیل گرسنگی یکی را انتخاب کنند، اسرائیل از گرسنگی به عنوان ابزار جنگ استفاده می‌کند و قطعنامه‌های شورای امنیت ناکارآمدی خود را ثابت کردند.

بن جامع تاکید کرد: حمله مستمر به غزه جنگی علیه حماس نبوده بلکه مجازات جمعی مردم غیرنظامی فلسطین است و سکوت ما مجوزی برای کشتن ملت فلسطین و گرسنگی دادن به آنها است، این شورا باید فورا آتش‌بس را خواستار شود چراکه کوتاهی ما با همدستی در این جنایت برابر است.

چانگ جون نماینده چین در سازمان ملل نیز اظهار کرد: آژانس آنروا درواقع رگ حیات ملت فلسطین در غزه است.

او ضمن اعلام حمایت خود از تحقیق مستقل و شفافی که سازمان ملل انجام می‌دهد، گفت: اسرائیل باید در این زمینه همکاری کند و جامعه بین‌الملل به ویژه حامیان مالی اصلی باید تامین بودجه آنروا را فورا از سر بگیرند.

نماینده چین در سازمان ملل افزود: از بیش از یک ماه قبل امدادرسانی‌ها به غزه به نصف رسیده در این رابطه از اسرائیل می‌خواهیم تمامی راه‌های زمینی، دریایی و هوایی را برای ارسال بدون مانع کمک‌ها باز کند.

او در ادامه نیز با تاکید بر نیاز به برقراری آتش‌بس در غزه گفت: چین به انجام نهایت تلاش خود برای حل‌وفصل درگیری‌ها در غزه و برقراری صلح در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

رابرت وود معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در سخنرانی که در این جلسه داشت، ضمن استقبال از بررسی بحران غذا در غزه گفت: تقویت امنیت غذایی اولویت بلند مدت واشنگتن است.

وود در ادامه از رژیم صهیونیستی خواست گذرگاه‌های مرزی را باز نگه داشته و نیازهای انسانی را به شکل گسترده‌ای تامین کرده و از انتقال سریع و امن کمک‌ها به تمامی مناطق غزه حمایت کند.

او ضمن ابراز نگرانی عمیق خود درباره جان بیش از یک میلیون تن از ساکنان غزه که در شهر مرزی سرگردان هستند، گفت: به بیان ساده اسرائیل باید کارهای بیشتری انجام دهد.

معاون نماینده آمریکا در ادامه باز هم ادعای این کشور درباره «استقرار نیروهای حماس در ساختمان‌های غیرنظامی همانند بیمارستان‌ها و مدارس» را مطرح کرده و از تمامی طرف‌ها خواست به قوانین بین‌المللی انسانی احترام بگذارند.

وود همچنین تاکید کرد که در شرایط فعلی نباید حمله زمینی بزرگی در رفح انجام شود.

او افزود: آمریکا از زمان آغاز جنگ به شکل خستگی‌ناپذیری برای انتقال کمک‌های بیشتر به غزه تلاش کرده و برای باز شدن گذرگاه کرم ابوسالم فشار آورده، آمریکا همواره خواستار حمایت از امدادرسان‌ها در غزه شده و اسرائیل را به بهبود هماهنگی‌ها برای جلوگیری از برخورد فراخوانده است.

معاون نماینده آمریکا در ادامه بر لزوم آزادسازی بیش از ۱۳۰ اسیر صهیونیست در غزه تاکید کرد و گفت که کشورش به تلاش برای دستیابی به توافقی درباره آنها در کنار آتش‌بس موقت ادامه خواهد داد.

ریاض منصور نماینده فلسطین در سازمان ملل نیز در سخنرانی که در شورای امنیت داشت، گفت: قحطی در غزه عملا اتفاق افتاده و هر روز که اسرائیل به حملات جنایتکارانه خود ادامه می‌دهد، بیشتر می‌شود.

منصور تاکید کرد: اسرائیل سازنده این فاجعه انسانی است و عمدا آن را برای مجازات جمعی فلسطینی‌های ساکن غزه که تعدادشان به ۲.۳ میلیون تن می‌رسد، طراحی کرده است.

نماینده فلسطین در ادامه گفت: دادن اجازه وقوع چنین قحطی و کشتار جمعی فاجعه‌باری و استمرار آن برای مدتی طولانی ننگی برای همه ما به ویژه شورای امنیت است.

او افزود: استفاده اسرائیل از غذا به عنوان اسلحه‌ای برای مجازات ملت فلسطین پنهان نیست، ماه‌ها قبل در اکتبر ۲۰۲۳ این مساله از سوی مقامات دولتی و نظامی رژیم صهیونیستی اعلام شد و آنها صریحا اعلام کردند که چنین سیاست‌هایی می‌تواند وخامت شرایط انسانی را سرعت بخشد و به آوارگی جمعی در غزه یا آنچه «کوچ داوطلبانه» نامیده می‌شود، منجر شود.

منصور در ادامه از شورای امنیت خواست به مسوولیت خود در این زمینه عمل کند.

او تاکید کرد: اصلاح شرایط اسفناک کنونی نیازمند سه گام فوری است، برقراری آتش‌بس همین الان برای توقف حملات اسرائیل، انتقال سریع و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به تمامی مناطق غزه و محاکمه تمامی جنایات جنگی و ضدبشری که اسرائیل مرتکب می‌شود.

آمریکا در این جلسه پیش‌نویس اصلاح شده قطعنامه‌ای را به اعضای شورای امنیت ارائه کرد که در آن ضمن درخواست برقراری آتش بس موقت در غزه و آزادسازی گروگان‌ها در اسرع وقت از رژیم صهیونیستی خواسته شده از هرگونه حمله به رفح در شرایط کنونی خودداری کند.

آمریکا در حالی این پیشنویس را ارائه کرد که پیش از این قطعنامه ارائه شده از سوی الجزایر در شورای امنیت را وتو کرد، الجزایر در قطعنامه پیشنهادی خود برقراری آتش‌بس انسانی در غزه را خواستار شد و آن را موجب برقراری ثبات در مذاکرات جاری در قطر دانست.

هفته گذشته هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه گزارشی را به شورای امنیت ارائه کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرد الگوی حملاتی که اسرائیل علیه بیمارستان‌ها و دیگر ساختمان‌های غیرنظامی انجام می‌دهد و نیز حملاتش علیه فعالان حوزه‌های انسانی و کاروان‌های کمک‌ها یا عامدانه است یا نشان‌دهنده بی‌کفایتی شدید آن.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل نیز پیش از جلسه شورای امنیت در جمع خبرنگاران گفت: عوامل متعددی مانع از امدادرسانی‌ها می‌شود که در درجه اول عدم برقراری آتش‌بس، رعایت نشدن قوانین بین‌المللی، فروپاشی قوانین و ساختار قانونی در غزه و کمبود کامیون برای انتقال کمک‌های حیاتی است. همچنین هماهنگی اندکی با مقامات اسرائیل برای جلوگیری از برخورد و امکان انتقال کاروان‌ها به شمال غزه وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا