بین‌المللسیاسی

«سه شنبه بزرگ» و تعیین نامزد جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا

پنجم مارس، بزرگترین روز مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است زیرا ۱۶ ایالت در رقابت‌هایی که «سه شنبه بزرگ» یا «سوپر سه‌شنبه» نام گرفته است، برای تعیین نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری امسال (نوامبر ۲۰۲۴) رای می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از نیویورک، رای گیری در سه شنبه بزرگ میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق و جنجالی آمریکا و نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل است تا جمهوریخواهان یکی از این دو نفر را برای نامزد دموکرات ها تعیین کنند.

در این روز، ۸۷۴ رای از مجموع ۲ هزار و ۴۲۹ رای در کنگره نهایی در مشخص خواهد شد و معمولا نتیجه انتخابات سه‌شنبه بزرگ، تعیین کننده برنده احتمالی رقابت است.

هم اکنون، ترامپ با ۱۲۲ رای در کنگره در مقابل ۲۴ رای نیکی هیلی، پیشتاز است.

انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا (نوامبر ۲۰۲۴) یک لحظه حیاتی برای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور است که به ترتیب رقبای اصلی برای نامزدی ریاست جمهوری دموکرات و جمهوری خواه خواهند بود.

از آنجایی که بیشترین تعداد نمایندگان در روز سه شنبه بزرگ شرکت می کنند، عملکرد قوی بایدن و ترامپ آنها را به نامزدی حزبشان بسیار نزدیک تر می کند.

ترامپ بر این رقابت تسلط دارد و نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل به عنوان آخرین رقیب اصلی بایدن در این رقابت، تلاش می کند حضور خود را در صحنه حفظ کند. او در انتخابات مقدماتی ۲۷ فوریه در میشیگان بیش از ۴۰ درصد کمتر از ترامپ رای آورد.

هیلی حتی در ایالت خود یعنی کارولینای جنوبی که دو بار به عنوان فرماندار آن انتخاب شده بود، با بیش از ۲۰ درصد اختلاف با ترامپ، شکست خورد.

در حالی که این رقابت انتخاباتی وارد سه شنبه بزرگ می شود، بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، به نظر می‌رسد این شرایط برای ترامپ ساخته شده است تا بتواند برتری قاطعی بر هیلی به دست آورد. تیم ترامپ فشار زیادی بر هیلی آورده است تا از بازی خارج شود و یک پیروزی بزرگ دیگر می تواند یک امتیاز مهم به نفع آنها باشد.

هیلی مقدار حمایت مالی قابل توجهی برای کارزار انتخاباتی خود بدست آورده و گفته است تا زمان برگزاری کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان در ماه ژوئیه در رقابت باقی خواهد ماند، تا شاید نمایندگان با توجه به مشکلات قانونی ترامپ، نامزد دیگری را انتخاب کنند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس می گوید: اگرچه ترامپ در رقابت های اولیه عملکرد خوبی داشته اما او نتوانسته است جایگاه خود را در میان دانشجویان جوان آمریکایی بدست آورد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، در انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی، فارغ التحصیلان دانشگاه، هیلی را به جای ترامپ انتخاب کردند. تقریباً دو سوم رأی دهندگان در هر دو ایالت که تحصیلات تکمیلی انجام دادند، به فرماندار سابق کارولینای جنوبی رأی دادند.

در کارولینای جنوبی، ترامپ در حومه شهرها پیروز شد، اما در شهرهای کوچک و مناطق روستایی، و رای را با هیلی تقسیم کرد.

در آنسو، جو بایدن رئیس جمهور دموکرات کنونی آمریکا، مشکلات سیاسی زیادی دارد که او را در نظرسنجی‌های عمومی پایین می‌کشاند، اما تا کنون در مراکز رای‌گیری اولیه نه.

انتخابات اولیه در میشیگان نشان داد که یک تلاش سازمان یافته برای عدم تعهد به بایدن در انتخابات مقدماتی در اعتراض به حمایت او از اسرائیل در طول جنگ غزه می تواند یک مانع جدی باشد و ۱۳ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

تنها تلاش سازمان‌یافته مشابه ضد بایدن در تقویم سه‌شنبه بزرگ یا همان سوپر سه شنبه، تلاشی است که در آخرین لحظه توسط تعدادی از گروه‌های چپ در کلرادو برای اعلام «عدم متعهد» مانند میشیگان است. حدود ۷۰۰ هزار نفر هم اکنون در انتخابات مقدماتی تمام پستی این ایالت شرکت کرده اند.

البته، دو رقیب اصلی بایدن مانند دین فیلیپس از مینه‌سوتا و ماریان ویلیامسون نویسنده آمریکایی هستند که می توانند تا حدی برای او چالش بر انگیز باشند اما انتظار نمی‌رود بایدن برای کسب نامزدی دموکرات‌ها با رقابت جدی روبرو شود.

داوطلبان نامزدی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در آمریکا، از بیش از یک سال قبل از انتخابات نوامبر به تدریج خود را برای نامزدی معرفی می‌کنند.

ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌ خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود جو بایدن شکست خورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا