ارمنستانبین‌المللسیاسی

موضع کرملین درباره خروج ارمنستان از پیمان امنیت جمعی

سخنان نخست‌وزیر ارمنستان درباره احتمال خروج ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی از جمله موضوعات پرسش‌های روز گذشته خبرنگاران از سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه بود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس،‌ دیمیتری پسکوف روز گذشته (چهارشنبه، ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۲) درباره مواضع اخیر ارمنستان به خبرنگاران گفت:‌ مسکو به تماس ها با ایروان ادامه خواهد داد و وضعیت عضویت ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی را روشن خواهد کرد.

این سخنان پس از آن مطرح شد که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد: در صورتی که سازمان پیمان امنیت جمعی به تعهدات خود عمل نکند و حوزه مسئولیت خود را به رسمیت نشناسد، ایروان از این سازمان خارج خواهد شد.

سخنگوی کرملین در این باره افزود: ما این اظهارات را شنیده ایم. البته کار زیادی در پیش است. ما به تماس هایی در داخل سازمان پیمان امنیت جمعی و در سطح دوجانبه با شرکای ارمنی خود نیاز داریم. ما شفاف سازی خواهیم کرد و مطابق با بیانیه های مطرح شده توسط طرفین صحبت خواهیم کرد.

پسکوف به این سوال که سازمان پیمان امنیت جمعی چگونه به اظهارات پاشینیان نگاه می کند، پاسخی نداد و به نامناسب بودن این پرسش از وی، اشاره کرد. دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: این سؤال باید از آن سازمان پرسیده شود؛‌ در حوزه اختیار ما نیست که از طرف آن سازمان صحبت کنیم.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا شرایط فعلی می تواند دلیلی برای برگزاری اجلاس فوق العاده این سازمان شود؟، گفت:‌این موضوع باز هم باید توسط سازمان پیمان امنیت جمعی تصمیم گیری شود. البته باید کارهایی در چارچوب این سازمان انجام شود.

پیش‌تر، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) سه‌شنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۲ گفته بود: با وجود اظهارات نگران‌کننده برخی نخبگان ارمنی، به متانت سیاسی رهبری ایروان امیدوار هستیم و ارمنستان،‌ همچنان متحد این سازمان باقی خواهد ماند.

سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) یک ائتلاف نظامی بین دولتی در منطقه اوراسیا است که در سال ۱۹۹۲ در تاشکند ازبکستان به امضا رسید. ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان این پیمان را امضا کردند.

این پیمان ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۳ (شهریور ۱۳۸۲) در راستای اجرایی شدن تصمیم سران دولت‌های عضو به یک سازمان منطقه ای بین المللی تبدیل شد که مقر آن در مسکو قرار دارد.

هدف اصلی این سازمان، تعدیل و تعمیق همکاری های نظامی ـ سیاسی، توسعه ساختارهای چند جانبه، فرایندهای همکاری برای تضمین امنیت ملی کشورهای عضو بر پایه مبانی مشترک و کمک رسانی شامل کمک های نظامی به کشورهای عضو است که قربانی خشونت شده‌اند، عنوان شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا