ایرانبین‌المللسیاسی

آمریکا: در حمله به کنسولگری ایران در سوریه دخالتی نداشتیم / از حمله مطلع نبودیم

معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که «واشنگتن هیچ دخالتی» در حمله دیروز به کنسولگری ایران در سوریه نداشته و «از این حمله خبر اولیه نداشته است» و گفت که واشنگتن این موضوع را به ایران ابلاغ کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، رابرت وود معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل عصر روز گذشته به وقت محلی در نشست اضطراری شورای امنیت درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه در سخنانش از تایید دخالت اسرائیل در حمله خودداری کرد.

دیپلمات ارشد آمریکایی گفت که “ایران و گروه های نیابتی و شریک آن باید از تشدید تنش ها در منطقه اجتناب کنند.”

معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل در ادامه ایران را متهم کرد که به تنش ها دامن می زند و از جنگ اسرائیل در غزه به عنوان پوششی برای به راه انداختن جنگ نیابتی علیه اسرائیل و «دیگر بازیگران» استفاده می کند.

این دیپلمات آمریکایی به تبادل آتش گروه حزب الله لبنان با ارتش اسرائیل که از اکتبر گذشته ادامه دارد، اشاره کرد. وود دیپلماتیک بودن ساختمان کنسولگری ایران را که دیروز مورد حمله قرار گرفت تایید نکرد، اما گفت که اگر درست باشد، این حمله برای آمریکا “نگران کننده” است.

معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «همان‌طور که کاخ سفید پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، ایالات متحده هیچ نقشی در حمله روز گذشته به سوریه نداشته است و ما حتی پیش از وقوع این حمله از آن مطلع نبودیم. ما مستقیما این موضوع را به اطلاع ایران هم رساندیم.» او همچنین افزود: «ما نمی‌توانیم هیچ اطلاعاتی را درباره این حادثه تایید کنیم. وقتی جزئیات را کنار هم می‌گذاریم یک نکته روشن است. جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتیش باید از تشدید تنش‌ها در منطقه خودداری کنند.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: «در واقع از زمان حملات هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، ایالات متحده بارها به جمهوری اسلامی ایران نسبت به سوءاستفاده از موقعیت پیش آمده برای تشدید جنگ نیابتی با اسرائیل و دیگر بازیگران هشدار داده است. جمهوری اسلامی ایران صبح امروز تکذیب کرد که تروریست‌ها و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی که از سوی سوریه و تهران حمایت می‌شوند از خاک سوریه برای تدارک حمله علیه اسرائیل و تاسیسات و پرسنل آمریکایی استفاده کرده‌اند.»

او ادعا کرد: «جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان از سراسر خط مرزی اسرائیل و لبنان بصورت مرتب به اسرائیل حمله می‌کنند. متحدان ایران در دریای سرخ ، قوانین بین‌المللی را نقض کرده و بارها شناورهای تجاری را مورد حمله قرار داده‌اند. گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت تهران همچنین به تاسیسات دیپلماتیک آمریکا در عراق حمله کرده‌اند و حملاتی را بر علیه پرسنل نظامی آمریکا که در حال مبارزه با داعش بودند، ترتیب داده‌اند. دست جمهوری اسلامی ایران در اقدامات همه این گروه‌های تروریستی و شبه نظامی رو شده است.»

این دیپلمات آمریکایی سخنان خود را با محکوم کردن حمله اسرائیل به پرسنل آشپزخانه مرکزی جهانی در غزه پایان داد و گفت که «این حمله غیرقابل قبول» است و روش‌های جلوگیری از درگیری ارتش اسرائیل با فعالان بشردوستانه تا این مرحله از جنگ غزه موثر نبوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا