اقتصادیایرانسیاسی

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه: تعمیق همکاری‌ با همسایگان و کشورهای جنوب جهانی از اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی ایران است

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تعمیق و گسترش همکاری‌ های اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه، کشورهای آسیایی و کشورهای «جنوب جهانی» را یکی از اولویت‌های اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، مهدی صفری روز گذشته (شنبه، ۱۸ فروردین ماه) در نشست وزارت خارجه با سفرای خارجی کشورهای بریکس عنوان کرد: خوشحالم که در این ضیافت افطاری به میزبانی مشترک وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به همه شما عزیزان خوش آمد می گویم. اجازه دهید این ماه مبارک را از صمیم قلب تبریک بگویم: رمضان مبارک انشاالله.

وی سپس تصریح کرد: در ابتدا مایلم به ارواح بزرگ کسانی که در حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به نمایندگی کنسولی ایران در سوریه از دست دادیم ادای احترام کنم. ما از محکومیت جهانی این نقض آشکار قوانین بین‌المللی قدردانی می‌کنیم.

صفری ادامه داد: تعمیق و گسترش همکاری‌های اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه، کشورهای آسیایی و کشورهای «جنوب جهانی» یکی از اولویت های اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران است. سازمان‌ها و ترتیبات چندجانبه و منطقه‌ای مانند سازمان همکاری شانگهای، گروه بریکس، سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سایرین، جایگاه مهمی در دیپلماسی اقتصادی ما دارند. ما همچنین به این سازمان‌ها و ترتیبات چندجانبه به‌ عنوان پتانسیل بزرگ برای شکل‌گیری الگوهای همکاری جدید جنوب-جنوب نگاه می‌کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: سفرا و دیپلمات های برجسته ای که در اینجا حضور دارند، اعضا یا شرکای این سازمان ها و ترتیبات چندجانبه هستند. هدف این گردهمایی امروز در اینجا نشان دادن حمایت متقابل بین دیپلماسی دوجانبه و چندجانبه است. ما بر این باوریم که تقویت و ارتقای همکاری ها در چارچوب این سازمان ها باعث تقویت بیشتر روابط دوجانبه ما خواهد شد.

صفری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران علیرغم تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه که این کشور را از بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های موجود محروم کرده است، نقش خود را به‌ عنوان عضو و شریک در سازمان‌های چندجانبه ایفا کرده است. ایران به‌عنوان یکی از اعضای بنیان‌گذار ECO و D-۸، همیشه یک بازیگر کلیدی برای پیشبرد اهداف و مقاصد نهایی آنها بوده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تصریح کرد:‌ همچنین، از زمان پیوستن ایران به ACD و IORA که دو ترتیب همکاری مهم قاره‌ای و اقیانوسی هستند، مشارکت و ورودی‌های معناداری را در راستای اهداف و مقاصد عالی خود آغاز کرد. ریاست فعلی ما در ACD نیز نمودی از این تعهد قوی است.

صفری افرود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو جدید در سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس، مصمم به ایفای نقش مهم و حمایت کامل از فعالیت های آنها است. در ژانویه امسال، با امضای توافقنامه تجارت آزاد با پنج عضو این اتحادیه که تقریباً ۹۰ درصد از کل تجارت بین خود را پوشش می دهد، روابط خود را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا ارتقاء دادیم. ما به عنوان شریک گفتگوی بخش در سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه، آمادگی و تمایل خود را برای ارتقاء وضعیت خود به عضویت کامل اعلام کرده ایم.

وی ادامه داد: در تمام این تلاش ها، دولت جمهوری اسلامی ایران تنها نیست. بخش خصوصی ایران همیشه برای پیشرفت در دو و چندجانبه ما کمک کننده بوده است. اتاق بازرگانی ایران با ۱۳۸ سال قدمت، مجلس بخش خصوصی کشور است. این سیاستگذار استراتژیک و هماهنگ کننده در داخل و در میان بخش خصوصی است. خانواده اتاق بازرگانی ایران شامل ۳۴ اتاق استانی، ۴۰ اتاق بازرگانی مشترک، بیش از ۲۰۰ انجمن تخصصی اقتصاد ملی، حدود ۲۰ کمیسیون اقتصادی در زیرمجموعه‌های مختلف و … است که ظرفیت عظیمی برای ارائه خدمات اقتصادی، تجاری و بازرگانی است. خدمات مشاوره ای به جامعه تجاری، دولت، مجلس و قوه قضاییه در ایران.

صفری تاکید کرد: ما در وزارت امور خارجه، بخش خصوصی را ابزار قوی در دست دیپلماسی اقتصادی کشور می دانیم. ما همچنان آماده تسهیل بیشتر تعاملات بین ایران هستیم. بخش خصوصی با بخش خصوصی در کشورهای شریک.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: در چارچوب سازمان‌های چندجانبه، اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو باید در فعالیت‌های چندجانبه مشارکت بیشتری داشته باشند. به عنوان نمونه، اتاق بازرگانی شهر اصفهان در تاریخ ۲۹ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۴ میزبان اتاق های کشورهای عضو ACD خواهد بود و در آنجا سهم بخش خصوصی در دستور کار همکاری ACD مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

صفری افزود: اجازه دهید در پایان سخنان خود را با تشکر مجدد از شما به خاطر پذیرفتن دعوت ما به پایان برسانم. از آقای حسن زاده و تیم ایشان در اتاق ایران برای میزبانی مشترک این رویداد مهم سپاسگزارم.

وی ادامه داد: مایلم به همه شرکت کنندگان محترم در اینجا اطمینان دهم که از حمایت کامل وزارت امور خارجه و حمایت خود برای ارتقای مشارکت های دولتی – خصوصی و همچنین تعاملات تجاری – به – دوجانبه و چندجانبه برخوردارند. همکاران تجاری من در وزارت خارجه نیز برای حمایت و کمک همیشه در دسترس هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا