ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان: تداوم مداخلات آمریکا در افغانستان وضعیت این کشور را پیچیده‌تر می‌کند

وزیر امور خارجه گفت:‌ تداوم مداخلات هدفمند آمریکا در مسایل داخلی افغانستان، وضعیت این کشور را پیچیده تر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در دیدار با خانم رزا اتنبایوا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اهتمام ویژه نسبت به ثبات و امنیت و توسعه پایدار در افغانستان، تحولات کشور همسایه خود را از نزدیک و به دقت دنبال می‌کند و از ایفای نقش سازمان ملل متحد در راستای کمک به مردم افغانستان حمایت می‌کند.

وی اقدامات یوناما را طی دو دهه گذشته در افغانستان مثبت ارزیابی کرد و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ادامه فعالیت‌های بشردوستانه یوناما تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به میزبانی چند میلیون تبعه افغانستان در ایران، خواستار توجه جدی سازمان ملل متحد به این مساله شد.

وی همچنین نقش مخرب آمریکا در افغانستان طی سال‌های حضور خود در این کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: تداوم مداخلات هدفمند آمریکا در مسایل داخلی افغانستان، وضعیت این کشور را پیچیده تر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان افزود: مشکلات افغانستان پیچیده است، پس باید بر راه حل‌های متنوع و چند لایه تمرکز کرد.

وزیر امور خارجه آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تداوم حمایت از ابتکار عمل همسایگان افغانستان برای کمک به حل مشکلات این کشور ابراز داشت.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در این ملاقات آخرین تحولات و مسائل افغانستان و نشست آتی دوحه ٣ در قطر را تشریح و با وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص رایزنی و تبادل نظر کرد.

رزا اتنبایوا با ابراز قدردانی از حسن میزبانی دولت و مردم ایران از اتباع افغانستان و تلاش های صورت گرفته برای بهبود وضعیت آنان، از بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی در خصوص بحران انسانی در افغانستان انتقاد کرد.

وی با تایید پیچیدگی شرایط و روند تحولات افعانستان، بر ضرورت هماهنگ‌ سازی مواضع متنوع و مختلف کنشگران منطقه ای برای کمک به توسعه و ثبات در این کشور تاکید کرد.

رزا اتنبایوا با مهم ارزیابی کردن ابتکارات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، از استمرار تلاش‌های دیپلماتیک ایران در چارچوب نشست همسایگان استقبال کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا