ارمنستانبین‌المللسیاسی

ارمنستان کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت

دولت ارمنستان اعلام کرد: کشور مستقل فلسطین را از ۲۱ ژوئیه (یکم تیر) به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: وضعیت فاجعه بار انسانی در غزه یکی از موضوعات اصلی در دستور کار سیاسی بین المللی و نیازمند راه حل است.

این بیانیه می افزاید: جمهوری ارمنستان قاطعانه هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی و خشونت علیه مردم غیرنظامی را محکوم می‌کند.

وزارت امور خارجه ارمنستان اظهار داشت: جمهوری ارمنستان به قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواستار آتش بس فوری در غزه اند، پیوسته است.

در پایان این بیانیه آمده است: جمهوری ارمنستان بر اساس موارد فوق و با تایید تعهد خود به قوانین بین المللی، برابری ملت‌ها، حاکمیت و همزیستی مسالمت‌آمیز، کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد.

وزارت امور خارجه اسرائیل ساعاتی پس از اعلام به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین توسط ایروان، سفیر ارمنستان در تل‌آویو را فراخواند.

استقبال حماس و رام‌الله از تصمیم ارمنستان برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس و فتح از تصمیم دولت ارمنستان در به رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) از اعلام رسمی جمهوری ارمنستان مبنی بر به رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال کرد و آن را گامی مهم و مضاعف در مسیر تثبیت به رسمیت شناختن بین‌المللی حقوق مردم فلسطین و آرمان‌های آنان برای پایان دادن به اشغالگری صهیونیسم نازی و ​​ایجاد کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس دانست.

براساس گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، حماس در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد مجدداً از کشورهای جهان خواست تا اقدامات مشابهی را برای حمایت از مبارزات مردم فلسطین علیه اشغالگری و انزوای رژیم جنایتکار صهیونیستی که همچنان به جنایت نسل‌کشی و پاکسازی قومی علیه مردم فلسطین ادامه می‌دهد، بردارند.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از تصمیم جمهوری ارمنستان برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت استقبال کرد.

از طرفی دیگر حسین الشیخ، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین گفت: از اقدام کشور دوست ارمنستان در به رسمیت شناختن کشور فلسطین براساس قوانین بین‌المللی استقبال می‌کنیم.

وی افزود که این یک پیروزی برای حق، عدالت و مشروعیت و برای مبارزه ملت فلسطین برای آزادی و استقلال است و «از کشور دوست ارمنستان تشکر می‌کنم.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا