ایرانبین‌المللسیاسی

در دیدار دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه «دی-۸»؛ باقری بر لزوم نقش آفرینی فعال و مبتکرانه سازمان دی ۸ تاکید کرد

سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه «دی-۸»؛ بر لزوم نقش آفرینی فعال و مبتکرانه سازمان دی ۸ در عرصه های مختلف اقتصادی و تجاری در راستای تحقق منافع کشورهای عضو تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، ایسیاکا عبدالغدیر امام دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه «دی-۸» که برای شرکت در نوزدهمین نشست وزرای خارجه کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) به تهران سفر کرده است، در حاشیه این نشست با علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه در این دیدار بر لزوم نقش آفرینی فعال و مبتکرانه سازمان دی ۸ در عرصه های مختلف اقتصادی و تجاری در راستای تحقق منافع کشورهای عضو تاکید کرد.

باقری، تقویت ارتباط و تعامل سازنده و هم افزا بین این سازمان و دیگر سازوکارها و سازمان های مستقل با رویکرد چندجانبه گرایی از جمله بریکس، شانگهای و اکو را ضروری دانست و افزود: انتظار تحرک و پویایی بیشتری از دبیرکل و دبیرخانه سازمان دی هشت برای هم فکری و هم افزایی با کشورهای عضو برای تحقق اهداف و برنامه های این سازمان وجود دارد.

وی برگزاری نشست اخیر وزرای امور خارجه سازمان دی هشت در استانبول با حضور فعال جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر تحولات فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی پناه غزه را نشانگر عزم و اراده جدی کشورهای عضو این سازمان و ظرفیت گسترده آن برای نقش آفرینی در موضوعات مهم مبتلابه جهان و دنیای اسلام برشمرد. ‌

ایسیاکا عبدالغدیر امام نیز در این دیدار با تمجید از تلاش و نقش فعال ایران در سازمان دی هشت و همچنین مجمع گفت وگوی همکاری آسیا، ابراز امیدواری کرد نشست تهران به نتایج مثمرثمری در راستای تحقق منافع کشورهای عضو دست یابد.

وی همچنین ضمن تشریح برنامه های در دستورکار و پیگیری سازمان دی هشت به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و مالی، از آمادگی کشورمان برای همکاری و تعامل نزدیک با دبیرخانه این سازمان استقبال کرد.

عبدالعزیز الهنایی نماینده ویژه سلطنت عمان که برای شرکت در نوزدهمین نشست وزرای خارجه کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) به تهران سفر کرده است، نیز در حاشیه این نشست با علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد.

سرپرست دستگاه دیپلماسی بر عزم و اراده جدی دولت جمهوری اسلامی در تداوم مسیر و رویکرد رئیس جمهور و وزیر خارجه شهید در پیگیری سیاست همسایگی و توسعه و تعمیق همه جانبه روابط با کشورهای همسایه به ویژه سلطنت عمان تاکید کرد.

نماینده ویژه دولت عمان نیز در این دیدار با تشکر از حسن میزبانی جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست تهران برای گفت وگوی آسیایی، مراتب تسلیت و همدردی خود و دولت و مردم کشورش را به مناسبت ضایعه تاسف بار فقدان رئیس جمهور و وزیر خارجه شهید ابراز داشت و از خاطرات دیدارهای خود با ایشان به نیکی یاد کرد.

وی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری، اظهار اطمینان کرد دولت و مردم ایران با پشت سر گذاشتن شرایط حساس کنونی به مسیر توسعه و شکوفایی خود و تقدیت روابط با کشورهای همسایه و دوست استمرار خواهند بخشید.

دو طرف همچنین در این دیدار در مورد برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت وگو و تبادل نظر کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا