بین‌المللسیاسی

کنعانی حمله تروریستی در داغستان روسیه را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی ضمن ابراز همدردی، تروریسم را تهدیدی برای جامعه بشری خواند.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پیامی در که در حساب رسمی وی در فضای مجازی منتشر شد، حملات تروریستی در جمهوری داغستان روسیه از جمله در شهرهای “دربند” و “ماخاچ قلعه” را که به کشته و مجروح شدن تعدادی منجر شد، محکوم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ضمن ابراز تسلیت و اعلام همدردی با دولت و ملت روسیه به ویژه خانواده‌های قربانیان و آرزوی شفای عاجل برای مجروحین، گفت جمهوری اسلامی ایران تروریسم از هر نوع آن را تهدیدی برای جامعه بشری و امنیت بین‌المللی دانسته و بر لزوم عزم جدی و تلاش مؤثر جامعه جهانی برای مقابله با این تهدید مشترک بشری تاکید دارد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری‌های تاس و ریانووستی، مقامات محلی داغستان روسیه اعلام کردند: در اثر حمله افراد مسلح به دو کلیسای ارتدوکس، یک کنیسه و یک پست راهنمایی و رانندگی در دربند و ماخاچ‌قلعه داغستان، در مجموع ۹ نفر کشته شدند که هفت نفر از مأموران پلیس بودند.

در این حمله همچنین ۱۲ نفر نیز مجروح شده‌اند. در همین حال، برخی مقامات محلی از افزایش شمار مجروحان به ۲۵ نفر سخن گفته‌اند.

به گفته شمیل خادولایف، معاون کمیسیون نظارت عمومی داغستان، یک کشیش ۶۶ ساله در دربند و یک نگهبان کلیسا در ماخاچ قلعه از دیگر قربانیان این حملات بودند.

بنابراین گزارش‌ها، مردم در زمان حمله در معبد دربند حضور داشتند اما بر اساس اطلاعات اولیه، آنها موفق شدند از مواجه شدن با افراد مسلح جلوگیری کنند.

بر اساس این گزارش، کلیسا و کنیسه پس از حمله شبه نظامیان در آتش سوختند.

بنا بر اعلام وزارت امور داخلی داغستان، دو نفر از مهاجمان مسلح در عملیات پلیس کشته‌اند.

کمیته تحقیقات داغستان در پی وقوع این حملات بنا بر ماده ۲۰۵ قانون کیفری فدراسیون روسیه، پرونده‌های جنایی را با عنوان “حمله تروریستی” گشود.

مدیریت، بازرسان و جرم شناسان اداره منطقه ای کمیته تحقیقات داغستان به محل حادثه در دربند رفتند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا