بین‌المللسیاسی

ژست بشردوستانه بورل برای مردم غزه بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه بر لزوم دسترسی سریع‌تر مردم غزه به کمک‌های بشردوستانه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل این مطلب را امروز دوشنبه در آستانه برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ مطرح کرد و بار دیگر پایان درگیری‌ها و برقراری فوری آتش‌بس در منطقه را خواستار شد.

وی با اشاره به نشست اخیر سران اروپا درباره حوادث غزه افزود که در جلسه امروز درباره تصمیم شورا بحث و رایزنی خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اکنون مهم‌ترین مساله ورود کمک‌های بشردوستانه به داخل غزه است. دبیرکل سازمان ملل متحد هم در نشست قاره همین مساله را خواستار شد.

بورل با اشاره به ورود بخشی از کمک‌های بشردوستانه به غزه تصریح کرد که این میزان در قیاس با حجم مورد نیاز ساکنین این منطقه کافی نیست. وی بر همین اساس ارسال کمک‌های بیشتر و سریع‌تر اقلام بشردوستانه به غزه را خواستار شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تامین سوخت در غزه را مهم دانست و هشدار داد که در غیر اینصورت دسترسی مردم به برق، آب و فعالیت بیمارستان‌ها ممکن نخواهد بود.

بورل افزود که در نشست امروز همچنین درباره توقف فوری درگیری‌ها بحث و تبادل نظر خواهد شد. وی در همین پیوند پایان خشونت‌ها را خواستار شد و آن را نخستین گام مورد نیاز در راستای تنش‌زدایی در منطقه دانست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به افزایش کمک‌های اتحادیه اروپا به غزه، «نخستین اولویت در حال حاضر را ورود کمک‌های بشردوستانه به داخل غزه» خواند و افزود: اکنون یک صف طولانی پشت مرز غزه ایجاد شده که باید وارد شود و اقلامی را که بشدت نیاز است تامین کند.

بورل همچنین عنوان کرد:‌ ما باید درباره چگونگی احیای روند سازش صحبت کنیم. این روند برای مدت زیادی به دست فراموشی سپرده شده بود. قدرت‌های بزرگ مساله فلسطین را فراموش کرده و گمان می‌کردند که خود به خود حل می‌شود یا اهمیتی ندارد. اما این مساله مهم است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا