ارمنستاناقتصادیایرانسیاسی

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر اقتصاد ارمنستان مطرح کرد؛ درخواست ارایه ضمانت‌نامه و تسهیلات به شرکت‌های ایرانی در ارمنستان

وزیر راه و شهرسازی کشورمان امروز در مذاکره با وزیر اقتصاد ارمنستان در ایروان خواستار اعطای ضمانت نامه و تسهیلات به شرکت‌های ایرانی شد و از ایده ایجاد صندوق مالی برای حمایت از پروژه‌ها استقبال کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی روز گذشته (دوشنبه، یکم آبان) در سفر به ایروان در گفتگو با واهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به روابط دو کشور تاکید کرد: میزان مبادلات اقتصادی دو کشور تا سه برابر امکان افزایش دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تکمیل و افزایش حجم تردد در کریدور شمال-جنوب از رومانی تا هند اقدام موثری در حال انجام است و لازم است ارمنستان نیز برای استفاده از منافع این کریدور وارد عمل شود.

وی ادامه داد: ارایه ضمانت نامه و تسهیلات به شرکت های ایرانی لازم است برای توسعه همکاری ها در دستور کار ارمنستان قرار گیرد.

در این نشست واهان کروبیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان با اشاره به موضوعات خاورمیانه کریدور هند-ایران-ارمنستان را واجد اهمیت دانست و گفت: قرارداد تکمیل کریدور شمال-جنوب در ارمنستان با دو شرکت ایرانی بزرگترین قرارداد از نظر حجم با طرف ایرانی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برای انعقاد این قرارداد راهسازی دوسال مذاکره صورت گرفته است.

کروبیان بر حذف تعرفه تردد و ترانزیت بین دو کشور نیز تاکید کرد و گفت: حذف تعرفه‌ها موجب رونق و افزایش حجم مبادلات و منفعت طرفین خواهد شد.

وی افزود: با اجرای تبادل الکترونیکی اطلاعات در تردد بین کشورهای موجب جلوگیری از توقف کامیون‌ها و تردد سریع و با صرفه خواهد شد.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: برای تردد از هند تا رومانی در دو هفته برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد و برآورد شده از مسیر ارمنستان سالانه ۱۰ میلیون تن بار جا به جا شود.

وی اذعان کرد: تکمیل و فعال کردن کریدور شمال-جنوب می‌تواند فرصت‌های بزرگی را پیش روی ملت‌ها بگشاید که از جمله آنها ورود کالاهای ایرانی به اوراسیا است.

کروبیان با ابراز خرسندی از حضور شرکت‌های ایرانی در ارمنستان خواستار تأسیس شرکت توسط ایرانی‌ها در ارمنستان شد و بر رفع موانع موجود تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا