ایرانبین‌المللسیاسی

روسیه: همکاری‌های نظامی-فنی با ایران را توسعه می‌دهیم

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: این کشور همکاری های نظامی-فنی با ایران را بر مبنای منافع متقابل توسعه خواهد داد.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های روسیه، سرگئی ریابکوف افزود: روسیه در نظر دارد از لغو محدودیت های شورای امنیت سازمان ملل بر برنامه موشکی ایران برای توسعه همکاری ها استفاده کند.

وی تأکید کرد: مسکو در چهارجوب کاملا قانونی با ایران همکاری دارد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه اظهار داشت: روسیه پیشنهادهایی از ایالات متحده درباره کنترل تسلیحات دریافت کرده است که در حال حاضر در حال بررسی آنها است.

وی ادامه داد: ایالات متحده پیشنهاد از سرگیری نظام مند گفتگو درباره ثبات راهبردی را مطرح کرده است، اما مسکو اکنون برای این امر آماده نیست.

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه ۲۶ مهرماه ۱۴۰۲ در بیانیه‌ای اعلام کرده بود:‌ الزامات مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص برنامه موشکی ایران و همکاری های بین المللی با تهران در این زمینه پایان یافت.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: امروز ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر ماه) همچنین انسداد دارایی های برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران بنا بر این قطعنامه خاتمه یافت.

وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرد: ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی موظف هستند مجموعه کاملی از اقدامات عملی در راستای لغو نهایی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران انجام دهند.

در این بیانیه آمده است: این اقدامات شرایط را برای طرف ایرانی جهت تصویب پروتکل الحاقی به توافقنامه جامع پادمان‌ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی هموار می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین تأکید کرد: ️قاطعانه بر این باور هستیم که تصمیمات شورای امنیت باید با رعایت دقیق مفاد آنها و شاخص‌های مورد توافق اجرا شود.

در این بیانیه تأکید شده است: تلاش‌های کشورهای غربی برای بازنگری یا تجدیدنظر در مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد غیرقانونی، مخرب و در جهت تضعیف تعادل منافعی است که به دقت تنظیم شده اند.منظور از کارشکنی غربی ها، تنها عدم پایبندی مداوم ایالات متحده امریکا به این قطعنامه نیست بلکه تصمیم اتحادیه اروپا در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر ماه) مبنی بر حفظ محدودیت های ضد ایرانی برخلاف تعهدات خود و قدم گذاشتن در “مسیر لغزنده” خودسری که توسط واشنگتن هموار شده، نیز اقدامی برخلاف این قطعنامه به شمار می آید.

این بیانیه می‌افزاید: ما به شدت رویه غیرمنصفانه کشورهای غربی را محکوم می کنیم. شورای امنیت پس از مذاکرات طولانی و با رعایت دقیق منشور سازمان ملل متحد، در مورد یک کشور خاص تصمیم گیری می کند و سپس ایالات متحده و اقمارش تحریم های یکجانبه ای را بدون تصویب شورای امنیت به آن اضافه می کنند.

وزارت خارجه روسیه با تأکید بر اینکه کشورهای اروپایی باید فورا سیاست وضع محدودیت های یکجانبه خود علیه تهران را کنار بگذارند، افزود: هر گزینه دیگری چشم انداز برجام را زیر سوال برده و منجر به تشدید تنش های مرتبط با برنامه هسته ای ایران می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا