ایرانبین‌المللسیاسی

سفیر ایران در سازمان ملل: وضعیت وخیم غزه دستیابی به آتش بس را ضروری کرده است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم فلسطین در مبارزه علیه اشغالگری و برخورداری از حق مسلم در تعیین سرنوشت خود از طریق تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف گفت:وضعیت وخیم غزه،دستیابی به آتش بس را به عنوان یک اولویت و اقدام فوری و همه جانبه برای تسهیل بازسازی این منطقه ضروری کرده است.

به گزارش ایرنا از نیویورک، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز گذشته به وقت محلی در نشست کمیته ویژه سیاسی و استعمارزدایی مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع «رویه ها و شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی مؤثر بر حقوق مردم فلسطین و سایر اعراب مناطق اشغالی» افزود: بر اساس یافته های «کمیته ویژه تحقیق در خصوص اقدامات اسراییل در شهرک سازی و نقض حقوق مردم فلسطین و دیگر اعراب ساکن سرزمین های اشغالی»، رژیم صهیونیستی همچنان مصمم به اشغال اراضی بیشتر فلسطینیان و ادغام آنها در سایر مناطق اشغالی است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: این به منزله نقض آشکار قوانین بین المللی است. این رژیم به منظور وادار ساختن فلسطینیان به ترک وطن خود، به وضع مقررات، سیاست ها و شیوه های خودساخته ادامه می دهد. این رژیم به منظور خدمت به شهرک نشینان اسرائیلی و ایجاد زیرساخت های لازم برای آنها، اقدام به تغییر جغرافیا و اقتصاد محلی فلسطینی‌ها، تخریب خانه‌های آن‌ها، مصادره اراضی و تخریب منابع طبیعی و امکانات عمومی مانند بیمارستان‌ها و مدارس کرده و عمیقاً حقوق بشر آنها را نقض می‌کند.

ایروانی گفت: طی یک ماه گذشته، نیروهای اسرائیلی نوار غزه را بمباران کردند و در جنگی نابرابر با استفاده از سلاح‌های پیشرفته به بی‌رحمانه‌ترین و وحشیانه‌ترین شیوه‌ها، بیش از ده هزار فلسطینی را قتل عام و بیش از بیست و پنج هزار غیرنظامی را مجروح کردند. در این حمله، ارتش اسرائیل هزاران خانه و ساختمان مسکونی و همچنین ساختمان‌های حفاظت شده مانند اردوگاه‌های آوارگان، مدارس، بیمارستان‌ها و ساختمان‌هایی که خبرنگاران را در خود جای داده‌اند، ویران کرده است. سایر زیرساخت‌های غیرنظامی حیاتی در نتیجه این حملات آسیب دیده‌اند که نقض آشکار و سیستماتیک حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و قوانین بین المللی است.

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: همچنین، محاصره زمینی و دریایی غیرقانونی و غیرانسانی غزه، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین زندان روباز جهان، همچنان بر زندگی کل جمعیت غیرنظامی فلسطینی در غزه تأثیرات منفی می گذارد. محاصره غزه باید فوراً برداشته شود. علاوه بر این، تمام اقداماتی که به منزله مجازات دسته جمعی است، از جمله محدودیت در آزادی رفت و آمد در سرزمین‌های اشغالی، تخریب منازل، لغو اقامت و غیره باید متوقف شود. مجمع عمومی به عنوان وجدان جمعی جامعه بین‌المللی مسئولیت و وظیفه دارد که تجاوز نظامی و پاکسازی قومی اسرائیل را محکوم کند. همچنین باید تدابیر لازم را اتخاذ کند تا اسرائیل را در قبال جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت پاسخگو بداند.

وی تصریح کرد: مقامات بلندپایه اسرائیل در کمتر از دو ماه دو تهدید هسته ای صادر کرده اند. آخرین تهدید از سوی وزیر میراث اسرائیل مطرح شد که مردم غزه را هدف قرار داده است. در راستای درخواست‌های متعدد جامعه بین‌المللی، از جمله قطعنامه‌های سازمان ملل، ما قاطعانه هرگونه تهدید یا استفاده از سلاح هسته‌ای توسط اسرائیل علیه هر کشوری در منطقه را محکوم می‌کنیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: اشغالگری عامل اصلی درگیری ها در خاورمیانه است. رژیم اسرائیل در جریان اشغالگری خود، به طور فزاینده ای خانواده های فلسطینی را مجبور به ترک خانه های خود کرده و آنها را از سرزمین های خود بیرون کرده است. اشغالگری اسرائیل بیش از هفت دهه است که صلح بین المللی و منطقه ای را تهدید کرده و آن را به مخاطره انداخته است. حملات کنونی این رژیم علیه غزه نمونه بارز اقدامات تجاوزکارانه ای است که نیاز به بررسی آن تحت فصل ۷ منشور سازمان ملل دارد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: مایلم توجه کمیته را به این واقعیت جلب کنم که اقدامات غیرقانونی اسرائیل نقض قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل است. اعضای جامعه بین‌المللی پیش از این از اسرائیل خواسته‌اند که الحاق، شهرک‌سازی، تخریب روستاها و خانه‌ها و اخراج ساکنان سرزمین‌های اشغالی را متوقف کند و به حق آوارگان برای بازگشت به خانه‌های خود بر اساس قطعنامه‌های متعدد از جمله قطعنامه ۳۰۰۵ احترام بگذارد. (XXVII) (۱۹۷۲).

ایروانی همچنین گفت: قطعنامه های شورای امنیت به صراحت بر غیرقانونی بودن شهرک سازی ها و غیرقانونی بودن تصاحب اراضی با زور تاکید کرده اند. شورای امنیت در قطعنامه ۲۳۳۴ (۲۰۱۶) خود بار دیگر تاکید کرده است که شهرک سازی توسط اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین فاقد وجاهت قانونی است و نقض آشکار قوانین بین المللی و مانع بزرگی برای دستیابی به یک صلح عادلانه، پایدار و جامع است. این قطعنامه از اسرائیل می خواهد که فورا و به طور کامل تمامی فعالیت های شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین را متوقف کند.

وی تصریح کرد: در عوض، رژیم آپارتاید در نتیجه شکست فاحش دستورات غیرقانونی خود برای وادار کردن فلسطینیان به ترک سرزمین خود، تصمیم گرفته است خانه ها و شهرهای آنها را به طور کامل ویران کند و آنها را بدون مکانی برای زندگی، رها کند. متاسفانه، با وجود جنایات سنگین و جدی و نقض قوانین بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی، جامعه بین‌الملل هنوز واکنش کافی به این جنایات و اقدامات نشان نداده و این رژیم را در قبال اقدامات خود پاسخگو نکرده است.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: با توجه به شرایط بحرانی کنونی، ما معتقدیم که سازمان ملل متحد باید نقش مهمی در حل بحران فلسطین و پایان دادن به مصایب مردم فلسطین بر اساس منشور سازمان ملل ایفا کند. در این رابطه، وضعیت وخیم غزه، دستیابی به آتش بس را به عنوان یک اولویت و همچنین اقدام فوری و همه جانبه برای تسهیل بازسازی این منطقه را ضروری نموده است.

وی تصریح کرد: بازسازی زیرساخت های اصلی از جمله مسکن، مدارس، بیمارستان ها و خدمات ضروری، نیازمند تامین منابع کافی است. همچنین ضروری است اطمینان حاصل شود که کمک های بشردوستانه و مواد لازم جهت بازسازی بدون هیچ مانعی به غزه می رسد. اسرائیل و حامیان آن باید توسط جامعه بین المللی مجبور به پرداخت غرامت جنگی شوند. علاوه بر این، ما همه کشورهای عضو را تشویق می کنیم تا در بسیج کمک های بین المللی برای حمایت از بازگشت آوارگان فلسطینی همکاری کنند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم فلسطین در مبارزه علیه اشغالگری و برخورداری از حق مسلم در تعیین سرنوشت خود از طریق تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف ادامه می دهد.

وی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران جولان سوریه را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از جمهوری عربی سوریه دانسته و حملات اسرائیل علیه سوریه را که منجر به کشته و زخمی شدن شهروندان سوری و همچنین تخریب زیرساخت های آن شده است را به شدت محکوم می کند. همانگونه که در قطعنامه های مربوطه شورای امنیت تصریح شده است، تصمیم اسرائیل مبنی بر تحمیل قوانین، صلاحیت و حاکمیت خود بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه، باطل و فاقد هرگونه عواقب حقوقی بین‌المللی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا