سیاسی

ایروانی: رژیم اسرائیل نمی‌تواند با سرزنش نادرست ایران از پاسخگویی فرار کند

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، گفت: رژیم اسرائیل نمی‌تواند با سرزنش نادرست ایران از پاسخگویی فرار کند. این رژیم آپارتاید به طور غیرقابل انکاری مسئول از دست دادن غم انگیز جان‌های بیگناه ناشی از جنایات مداوم خود علیه غیرنظامیان در غزه است.

به گزارش ایرنا، ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس شورای امنیت نوشت: این نامه در ادامه نامه ما به تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳ (S/۲۰۲۳/۷۶۴)، در پاسخ به نامه مورخ ۶ نوامبر ۲۰۲۳ نماینده رژیم اسرائیل خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت تهیه شده است.

وی افزود: نماینده رژیم اسرائیل در نامه خود با تکرار ادعاهای بی اساس علیه ایران، ایران را به «سیاستی با هدف شعله‌ور کردن جنگ منطقه‌ای» متهم کرده است تا توجه جامعه جهانی را از جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت و فلسطینیان بی پناه و بی دفاع در نوار غزه و فلسطین اشغالی منحرف کند.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل، اضافه کرد: به همین ترتیب، در جلسه توجیهی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد «وضعیت خاورمیانه، از جمله مساله فلسطین» که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ برگزار شد (S/PV.۹۴۷۲)، نماینده رژیم اسرائیل در بیانیه خود تلاش کرد تا کشتار روزانه این رژیم علیه مردم بی گناه با به کارگیری تاکتیک‌های انحرافی معمولی از جمله کمپین‌های ایران هراسی، طرح ادعاهای گمراه کننده و غیرمستند، انتشار اطلاعات نادرست و انگشت اتهام به سوی ایران را توجیه و مشروعیت بخشد.

وی ادامه داد: این اتهامات بی‌اساس و همچنین تلاش‌های بدبینانه برای پیوند دادن و نسبت دادن اقدامات گروه‌های مقاومت فلسطینی در مبارزه با اشغالگری و تجاوزات نظامی اسرائیل در فلسطین اشغالی به جمهوری اسلامی ایران، به‌طور قاطع و بی‌اساس رد می‌شود.

ایروانی تاکید کرد: همانطور که بارها بیان شده است، تصمیمات و اقدامات گروه های مقاومت فلسطین مستقل، بر اساس منافع آنها و در راستای آرمان های فلسطینی است. این اقدامات مستحکم بر حقوق آنها بر اساس قوانین بین المللی استوار است و حق آنها برای تعیین سرنوشت و دفاع از خود در برابر اشغالگری و تجاوز نظامی اسرائیل را تأیید می کند. در نتیجه، هرگونه تلاش برای سرزنش یا دخالت دادن ایران در این موضوعات غیرقابل قبول است.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: به همین ترتیب، ایران تلاش های فریبکارانه اسرائیل برای یکسان دانستن مبارزه مشروع مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت با تروریسم، با هدف مشروعیت بخشیدن به جنایات فجیع، پاکسازی قومی و قتل عام علیه مردم بیگناه غزه را به شدت محکوم و رد می کند. هم حقوق بین الملل و هم منشور سازمان ملل، حق مشروع تعیین سرنوشت و همچنین حق دفاع از خود را برای مردم فلسطین در مبارزه مداوم آنها علیه اشغالگری و تجاوز نظامی اسرائیل به رسمیت می‌شناسند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: رژیم اسرائیل نمی تواند با سرزنش نادرست ایران از پاسخگویی فرار کند. این رژیم آپارتاید به طور غیرقابل انکاری مسئول از دست دادن غم انگیز جان های بیگناه ناشی از جنایات مداوم خود علیه غیرنظامیان در غزه است.

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: اکنون بیش از یک ماه از اعلان جنگ اسرائیل به غیرنظامیان بی دفاع فلسطینی، که به عنوان رژیم اشغالگر عمل می کند، می گذرد، که نقض آشکار تمام هنجارهای مرتبط حقوق بین الملل، از جمله حقوق بین المللی بشردوستانه و حقوق بین الملل حقوق بشر است. بمباران بی امان ادامه دارد و شب و روز در بین غیرنظامیان بی گناه وحشت ایجاد می کند و این رژیم ظالم دست از کار نمی کشد و بی شرمانه از هر وسیله ای که در اختیار دارد برای محو مردم بی دفاع غزه استفاده می کند و تا آنجا پیش می رود که وقیحانه تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای می‌کند.

ایروانی اضافه کرد: همانطور که در جلسه توجیهی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۱۰ نوامبر (S/PV.۹۴۷۲) اذعان شد، وضعیت نوار غزه به نقطه بحرانی و فاجعه بار رسیده است که نیازمند اقدام فوری بین المللی است. مردم غزه که ۱۶ سال در محاصره قرار گرفته اند، اکنون با تخریب خانه‌ها و خانواده‌های خود روبرو هستند. بیمارستان‌ها مملو از بیماران مجروح، بیمار و در حال مرگ است.

دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل ادامه داد: هزاران آواره در بیمارستان‌ها و مدارس پر ازدحام و ناامید به دنبال وسایل ضروری هستند. بیش از ۱۱۰۰۰ نفر در غزه کشته شده اند که ۷۰ درصد آنها زن و کودک هستند و بیش از ۳۵۰۰ نفر از جمله ۱۷۰۰ کودک مفقود شده یا در زیر آوار محبوس شده‌اند.

در جلسه توجیهی شورای امنیت سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد که به طور متوسط در هر ۱۰ دقیقه یک کودک به قتل می رسد و ۱.۵ میلیون نفر آواره شده اند و در معرض افزایش خطرات بیماری قرار دارند.

وی افزود: این سازمان با تشریح جزئیات فروپاشی قریب‌الوقوع سیستم مراقبت‌های بهداشتی در غزه، گفت که سازمان جهانی بهداشت تاکنون بیش از ۲۵۰ حمله به مراکز بهداشتی و درمانی در غزه را تأیید کرده است و از شورای امنیت خواسته است که آتش‌بس فوری و دسترسی آزادانه بشردوستانه به غزه را تضمین کند. ادعا کرد که «هیچ جا و هیچ کس ایمن نیست».

ایروانی تاکید کرد: جامعه بین المللی باید فوراً به وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه رسیدگی کند و اطمینان حاصل کند که مسئولین اقدامات جنایتکارانه خود علیه مردم فلسطین پاسخگو خواهند بود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می‌خواهد که به مسئولیت‌های خود عمل کند و اقدامات قاطعی را انجام دهد تا رژیم اسرائیل را مجبور به توقف اشغال و خصومت‌ها، پایان دادن به جنایات، تضمین دسترسی بلامانع به کمک‌های بشردوستانه و تسریع در تحویل فوری تجهیزات حیاتی به غزه کند.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: همچنین ضروری است که رژیم اسرائیل به طور مداوم به تعهدات بین المللی خود، از جمله تعهدات مندرج در قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر، پایبند باشد. ایران در حمایت بی‌دریغ خود از حقوق مشروع مردم فلسطین ثابت قدم است و مصمم است تا پایان اشغالگری در کنار آرمان‌های آنان بایستد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا