ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان در دیدار رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ: حماس آماده تبادل اسرای غیرنظامی است / اسرائیل با زمان بازی می‌کند

وزیر امور خارجه گفت: حماس آماده تبادل اسرای غیرنظامی است، اما رژیم اسرائیل با زمان بازی می‌کند و وزیر خارجه این رژیم با آوردن خانواده‌های برخی اسرای اسرائیلی به ژنو، در حال مظلوم‌نمایی است.

به گزارش ایرنا، حسین  امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در ادامه برنامه و دیدارهای خود در ژنو در خصوص بحران جاری غزه روز گذشته (چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه) با میریانا اسپولیاریک رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه با تشکر از مواضع و تلاش‌های رئیس و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خصوص تراژدی انسانی در غزه، شرایط در غزه را سخت و پیچیده توصیف کرد.

وی با تبیین تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوعات انسانی غزه و تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مخالف گسترش دامنه بحران در سطح منطقه است، نقش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خصوص موضوعات انسانی غزه را بسیار مهم توصیف کرد.

امیرعبداللهیان گفت: رژیم صهیونیستی اجازه پیشرفت در موضوعات انسانی را نداده و رویکردهای مثبت حماس در خصوص اسرا را بی نتیجه گذاشته است.

وی افزود: حماس حسن‌نیت خود را در خصوص موضوع اسرای غیرنظامی نشان داده و آماده تبادل اسرای غیرنظامی است، اما رژیم اسرائیل با زمان بازی می‌کند و وزیر خارجه این رژیم با آوردن خانواده‌های برخی اسرای اسرائیلی به ژنو، در حال مظلوم‌نمایی است.

وزیر امور خارجه گفت: دولت آمریکا نیز شدت جنگ علیه غزه را با حضور و حمایت تمام عیار خود از رژیم صهیونیستی افزایش داده است.

امیرعبداللهیان به تبیین دیدگاههای کشورمان در خصوص راههای پایان دادن به بحران جاری در فلسطین و نوار غزه پرداخت و با اشاره به اینکه تاریخ منازعه فلسطین به ۷ اکتبر برنمی‌گردد، گفت: حماس و گروه‌های مقاومت حرکت‌های آزادیبخش در مقابل اشغالگری هستند و رژیم صهیونیستی در واکنش به اقدام‌ مشروع مقاومت ضداشغالگری، با کشتار بیش از ۱۴ هزار نفر از شهروندان مظلوم فلسطین در غزه، اصل حقوقی تناسب و تفکیک را بطور فاحش نقض کرده است.

وزیر امور خارجه، صلیب سرخ بین‌المللی را در منازعات، بخشی از راه حل دانست و افزود: صلیب سرخ بین‌المللی با ظرفیت‌های خود می‌تواند در زمینه اسرا، کمک رسانی به غزه و نیز سایر موضوعات انساندوستانه در غزه نقش موثری ایفا کنید.

وی همچنین از همکاری‌های خوب کمیته بین المللی صلیب سرخ با جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

میریانا اسپولیاریک رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم گفت: این دیدار در زمان خوبی صورت می‌گیرد، چون طرفین نگران اوضاع غزه هستند.

وی با اشاره به رسالت و مأموریت کمیته بین المللی صلیب سرخ، از اعتماد ایران به کمیته و کمک به انجام ماموریت‌های آن تشکر کرد.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با اشاره به حضور کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در فلسطین، ماموریت صلیب سرخ در غزه در شرایط کنونی را حساس و سخت دانست و افزود: صلیب سرخ تلاش می‌کند در عین‌ حفظ بی‌طرفی، به ماموریت‌های خود در حوزه انسانی عمل کند.

اسپولیاریک با پیچیده دانستن اوضاع غزه، خواستار کمک ایران و سایر کشورها به موفقیت انجام وظایف انسان‌دوستانه صلیب سرخ شد و افزود: ما با درک حساسیت اوضاع، حداکثر تلاش خود را برای کاهش آلام انسانها بکار خواهیم بست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا