ایرانبین‌المللسیاسی

مسکو: ایران و روسیه در مورد توافق هسته‌ای و بریکس گفتگو کردند

وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که همکاری روسیه و ایران در چارچوب برجام و گروه بریکس محور دیدار سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه بود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، در این بیانیه آمده است: طرفین درباره همکاری‌های روسیه و ایران در چارچوب برجام و مشکلات در مقابل این توافق، بریکس و همچنین تعدادی دیگر از مشکلات کنونی بین‌المللی گفتگو کردند.

روز دوشنبه معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با ایرنا با اشاره به پیوستن ایران به سازمان‌های بین‌المللی شانگهای و بریکس گفت: مسکو از روند ارتقای جایگاه بین‌المللی ایران استقبال می‌کند.

به گزارش ایرنا، سرگی ریابکوف شامگاه دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص نقش ایران در شکل‌گیری جهان چندقطبی افزود: ایران کشوری به سرعت در حال توسعه و بسیار تاثیرگذار در منطقه است که منافع ملی مشخص، ارتباطات گسترده‌ و پیشرفت‌های بزرگی در زمینه فناوری دارد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه که در حاشیه نهمین نشست بین‌المللی پریماکوف سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: عضویت ایران در شانگهای و گروه بریکس، بازتابی از نقش رو به رشد و سازنده ایران در مسائل بین‌المللی است.

بزرگ‌ترین گردهمایی سران کشورهای جهان غیرغربی در چارچوب بریکس ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ آغاز شد و تا دوم شهریور ماه در منطقه مالی «سندتون» ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی ادامه یافت.

در این نشست، سران این گروه شامل برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی، با عضویت جمهوری اسلامی ایران و پنج کشور دیگر شامل عربستان، امارات، مصر، اتیوپی و آرژانتین به عنوان اعضای کامل در گروه بریکس موافقت کردند.

پیش از آن، سیزدهم تیر ماه ۱۴۰۲، جمهوری اسلامی ایران در جریان بیست و سومین نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دهلی‌نو به شکل رسمی به عنوان نهمین عضو اصلی این سازمان مهم منطقه‌ای پذیرفته و معرفی شد.

پیش از پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای، این ائتلاف متشکل از هشت کشور چین، روسیه، هند، پاکستان و چهار کشور آسیای مرکزی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان بود. این گروه در سال ۲۰۰۱ با شش عضو، منهای هند و پاکستان، در شانگهای تاسیس شد، هدف اصلی این کشورها تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برای تلاش برای مهار تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی در منطقه آسیای مرکزی بود. در سال ۲۰۱۷ هند و پاکستان به این کشورها اضافه شدند.

اکنون پس از عضویت رسمی ایران، افغانستان، بلاروس، و مغولستان در موقعیت ناظر در سازمان همکاری شانگهای قرار دارند، در حالی که ۶ کشور دیگر، شامل آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا، در جایگاه دارای شریک گفتگو هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا