بین‌المللسیاسی

سازمان ملل: عملیات کمک به غزه پایدار نیست

همزمان با تشدید حملات رژیم صهیونیستی به جنوب غزه، سازمان ملل اعلام کرد که تلاش‌های بشردوستانه آن‌ها در نوار غزه در آستانه فروپاشی قرار دارد و شیوه تحویل کمک‌های انسانی «نامنظم وغیرقابل اعتماد» شده و وضعیت کمک‌رسانی «پایدار نیست.»

به گزارش ایسنا، مارتین گریفیث معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه ضمن آنکه وضعیت غزه را «وخیم» توصیف کرد، گفت که برنامه‌ها برای محافظت از جان غیرنظامیان «در حال نابودی است.»

طبق گزارش راشا تودی، مارتین گریفیث ضمن بیان اینکه حملات رژیم صهیونیستی هیچ مکان امنی را برای غیرنظامیان در جنوب غزه باقی نگذاشته است، افزود: ما هیچ عملیات بشردوستانه‌ای در جنوب غزه نداریم. حملات اسرائیل هیچ مکان امنی برای غیرنظامیان در جنوب غزه باقی نگذاشته است. بدون داشتن مکانی امن، برنامه‌های ما عملا در حال نابودی می‌باشند.

وی با اشاره به تحویل کمک‌ها به غزه و شرایط دشوار رسیدن این کمک‌ها به این باریکه تاکید کرد که عملیات سازمان ملل به خوبی پیش نمی‌رود و به برنامه‌ای برای فرصت‌طلبان بدل شده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در پایان وضعیت تحویل کمک‌ها به نوار غزه را «نامنظم، غیرقابل اعتماد و ناپایدار» توصیف کرد.

همچنین توماس وایت مدیر امور آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی (آنروا) بیان کرد، اگرچه مقامات صهیونیستی پیشتر از فلسطینی‌ها خواسته بودند تا به شهرهای جنوبی غزه بروند، اما این حملات اخیر موج جدیدی از آوارگان را ایجاد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه جمعه برای بررسی قطعنامه پیشنهادی امارات به‌منظور برقراری آتش‌بس در نوار غزه تشکیل جلسه داد اما با وتوی آمریکا، این اقدام ناکام ماند.

۱۳ عضو شورای امنیت به پیش‌نویس این قطعنامه که به ابتکار امارات ارائه شد، رأی مثبت دادند اما بریتانیا به آن رای ممتنع داد و آمریکا هم آن را رد کرد.

تشکیل جلسه شورا پس از اقدام بی‌سابقه روز چهارشنبه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای فعال‌کردن ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل متحد صورت گرفت.

این ماده که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته، به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد در مواردی که احساس می‌کند «امنیت و صلح جهان» در خطر است اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری دعوت کند و از آن‌ها بخواهد اقدامی اضطراری در این باره انجام دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا