بین‌المللسیاسی

بورل: دورنمای صلح در غزه تاریک است

مسئول سیاست خارجی با ابراز تاسف از اینکه قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برقراری آتش‌بس در نوار غزه تصویب نشد، هشدار داد که دورنمای صلح در این باریکه تاریک است.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل امروز دوشنبه در آستانه برگزاری آخرین نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ میلادی به خبرنگاران گفت: اعضای اروپایی شورای امنیت به پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل متحد (درباره آتش‌بس در غزه) که ایده خوبی بود رای موافق دادند اما متاسفانه امریکا این طرح را وتو کرد.

وی با اشاره به تداوم حملات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: ما تصریح کرده‌ایم که اسرائیل نباید از تاکتیک نظامی که در شمال غزه بکار برد در جنوب استفاده کند. شمار کشتار غرنظامیان رو به‌افزایش است و ما در اتحادیه اروپا باید درباره نوعی درخواست برای سلسله وقفه‌های بشردوستانه توافق کنیم تا اوضاع انسانی کمتر وحشتناک به‌نظر برسد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: هزاران نفر (از ساکنین غزه) به سمت مرز مصر گریخته‌اند و این درحالیست که مردم نباید مجبور به کوچ اجباری شوند.

وی با بیان اینکه فلسطینیان از حملات رژیم صهیونیستی فرار می‌کنند و به‌دنبال سرپناه هستند تصریح کرد: در غزه هیچ مکان امنی وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که آتش‌بس بشردوستانه فوری در غزه را خواستار بود، روز جمعه توسط آمریکا وتو شد. این قطعنامه که پیش‌نویس آن توسط امارات متحده عربی ارائه شده بود و مورد حمایت بیش از ۱۰۰ کشور قرار گرفت، حمایت ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت را جلب کرده بود.

این نشست اضطراری شورای امنیت در پی فعال‌کردن ماده ۹۹ منشور ملل از سوی آنتونیو گوترش تشکیل شده بود. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد باتوجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه در پی جنگ اسرائیل، نامه‌ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده بود. این اولین باری بود که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیرکلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام داد.

اقدام آمریکا در نشست شورای امنیت با محکومیت گسترده‌ای از سوی کشورهای جهان به‌ویژه مسلمان مواجه و به‌عنوان معیاردوگانه واشنگتن در قبال تحولات بین‌المللی معرفی شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا