ایرانبین‌المللسیاسی

چین: از توسعه روابط ایران و عربستان حمایت می‌کنیم

وانگ یی وزیر امور خارجه چین در دیدار با علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ولید الخریجی معاون وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که پکن در راستای تقویت روابط دوجانبه به ایفای نقش سازنده و حمایت از تهران و ریاض ادامه خواهد داد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه چین، وانگ یی وزیر امور خارجه چین در دیدار با علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ولید الخریجی معاون وزیر خارجه عربستان سعودی خاطرنشان کرد: پکن از کشورهای خاورمیانه در جهت «تلاش در مسیر توسعه ملی»، «حل مشکلات امنیتی از طریق گفت‌وگو» و پیشبرد توسعه روابط تهران و ریاض حمایت می‌کند.

وانگ گفت: چین مایل است از این نشست سه جانبه به‌عنوان فرصتی برای ارتقای سطح دوستی بین «جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی» و «توسعه ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه» استفاده کند.

وی خواستار پای‌بندی به طرح راهبردی آشتی، توسعه روابط دو جانبه و عدم‌دخالت کشورهای خارجی در خاورمیانه شد.

وزیر امور خارجه چین خاطرنشان کرد که کشورش برای توسعه همکاری و تبادلات در زمینه‌های اقتصاد، تجارت، امنیت و مبادلات مردمی استقبال و آماده گسترش مبادلات با دو طرف در جهت بهبود روابط است.

وی افزود: سرنوشت خاورمیانه باید در دست مردم این منطقه است.

وانگ گفت: چین همیشه در کنار کشورهای عربی و مسلمان بوده و از احیای حقوق مشروع مردم فلسطین حمایت کرده است.

باقری و حریجی ضمن تشکر از تلاش‌های پکن در راستای کاهش وضعیت بحرانی نوار غزه تاکید کرد که دو کشور به تقویت همکاری‌ها با چین در زمینه‌های دوجانبه و چندجانبه در جهت حل مساله فلسطین تمایل دارند.

نمایندگان تهران و ریاض تاکید کردند که «توافق‌نامه پکن» صفحه جدیدی از تلاش‌های چین برای ایفای نقش سازنده در خاورمیانه باز کرد.

باقری و الخریجی با اشاره به اینکه توافق‌نامه پکن موجب توسعه روابط تهران و رباض شده است، گفتند: روابط ایران و عربستان در مسیر مثبتی پیش می‌رود و دو طرف توسعه همکاری اقتصادی و تجاری در زمینه‌های امنیت، تبادلات مردمی و فرهنگی، ارتقای مشترک امنیت، ثبات و توسعه منطقه‌ای ادامه خواهند داد.

معاون وزیر امور خارجه عربستان گفت: از ایفای نقش بیشتر پکن در توسعه خاورمیانه استقبال می‌کنیم و مایل به همکاری با چین برای حفظ چندجانبه گرایی، توسعه و پیشرفت منطقه و جهان هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا