بین‌المللسیاسی

تصویب قطعنامه گسترش کمک‌ها به غزه در شورای امنیت سازمان ملل و رای ممتنع آمریکا

سرانجام در پی فشارهای جهانی به آمریکا بعنوان حامی سرسخت رژیم اسرائیل برای توقف بمباران نوار غزه به تلافی عملیات طوفان الاقصی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را که خواستار کمک های بشردوستانه بیشتر به غزه شده است، پس از یک هفته تاخیر به تصویب رساند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، این قطعنامه در جلسه علنی روز جمعه  شورای امنیت  ۱۳ رای مثبت از ۱۵ رای اعضای شورای امنیت را کسب کرد و آمریکا و روسیه بعنوان دو عضو دائم دارای حق وتو در این شورا، به این قطعنامه رای ممتنع دادند. به این ترتیب این قطعنامه بدون هیچ رای مخالفی به تصویب رسید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه اول دی ماه ۱۴۰۲در جلسه رای‌گیری خود، در پی وتو شدن قطعنامه تعدیل شده روسیه، این  قطعنامه‌ را از دیدگاه آمریکا و به‌ منظور گسترش حجم کمک‌رسانی به ساکنان غزه تصویب کرد.

۱۳ عضو شورای امنیت که به این قطعنامه رای مثبت دادند عبارتند از : آلبانی، برزیل، اکوادور، گابن، غنا، ژاپن، مالت، موزامبیک، سوئیس، امارات، چین، فرانسه و انگلستان .

شورای امنیت سازمان ملل ۱۵ عضو دارد که ۵ عضو آن دائم و دارای حق وتو هستند و ۱۰ عضو دیگر غیر دائم. اعضای دائم شورای امنیت عبارتند از:  آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلستان.

وتوی اصلاحیه روسیه برای قطعنامه غزه توسط آمریکا

در ابتدای جلسه رای گیری، واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که مخالفت آمریکا با پیش نویس قطعنامه اولیه که منجر به چند روز مذاکره شد، پیش نویسی “بی اثر ” و “خنثی” ارائه می دهد.

او به ویژه از لحن و زبان ضعیف این قطعنامه که خواستار ایجاد «شرایط برای توقف پایدار خصومت‌ها» بود، انتقاد کرد و گفت که این قطعنامه نمی تواند درگیری ها را متوقف کند و به اسرائیل «دستی  آزاد» برای ادامه عملیات خود می‌دهد.

نماینده روسیه  اصلاحیه ای به این قطعنامه را ارائه کرد که خواستار «تعلیق» جنگ برای دسترسی بیشتر به کمک ها می شد. این اصلاحیه  خواستار «تعلیق» درگیری ها در غزه جهت ارائه کمک بشردوستانه در این منطقه بود.

در رای گیری انجام شده در شورای امنیت، ۱۰ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به این اصلاحیه رای موافق دادند. ۴ عضو به آن رای ممتنع دادند و آمریکا تنها کشوری بود که با استفاده از حق وتوی خود به این اصلاحیه رای منفی داد.

امارات: تنها آتش بس به رنج پایان می دهد

لانا زکی نصیبه سفیر و نماینده امارات در سازمان ملل که کشورش بانی و تهیه کننده پیش نویس قطعنامه بود،  قبل از رای گیری گفت: تنها آتش بس به رنج پایان می دهد. او افزود که این قطعنامه محصول “مشاوره و تعامل گسترده” است.

سفیر امارات گفت: هدف این قطعنامه بسیار ساده است. این قطعنامه به دنبال پاسخگویی به “وضعیت انسانی وخیم  مردم فلسطین است که بار این درگیری را متحمل شده اند و در عین حال از کسانی که در تلاش برای ارائه کمک های حیاتی هستند محافظت می کند.”

او گفت همه گذرگاه ها باید باز شود تا کمک ها به غزه افزایش یابد. با این حال، “اگر درگیری ها متوقف نشود، کمک به کسانی که به آن نیاز دارند, نخواهد رسید.”

او تاکید کرد: پیش نویس قطعنامه خواستار آتش بس نیست و کافی نمی نباشد. ما می دانیم که این متن کاملی نیست. ما می دانیم که فقط آتش بس به این رنج پایان می دهد.

روسیه: مخالفت آمریکا با پیش نویس اولیه قطعنامه، آن را بی اثر و خنثی کرد

در ابتدای جلسه رای گیری روز جمعه، واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که مخالفت آمریکا با پیش نویس قطعنامه اولیه که منجر به چند روز مذاکره شد، پیش نویسی “بی اثر ” و “خنثی” ارائه می دهد.

او به ویژه از لحن و زبان ضعیف این قطعنامه که خواستار ایجاد «شرایط برای توقف پایدار خصومت‌ها» بود، انتقاد کرد و گفت که این قطعنامه نمی تواند درگیری ها را متوقف کند و به اسرائیل «دستی  آزاد» برای ادامه عملیات خود می‌دهد.

نماینده روسیه  اصلاحیه ای به این قطعنامه را ارائه کرد که خواستار «تعلیق» جنگ برای دسترسی بیشتر به کمک ها می شد. این اصلاحیه  خواستار «تعلیق» درگیری ها در غزه جهت ارائه کمک بشردوستانه در این منطقه بود.

در رای گیری انجام شده در شورای امنیت، ۱۰ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به این اصلاحیه رای موافق دادند. ۴ عضو به آن رای ممتنع دادند و آمریکا تنها کشوری بود که با استفاده از حق وتوی خود به این اصلاحیه رای منفی داد.

پاسخ آمریکا به روسیه: قطعنامه یک گام قوی رو به جلو است 

اما لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل در توضیح موضع واشنگتن در مورد اصلاحیه روسیه در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد خطاب به شورای امنیت گفت:  من قصد پاسخگویی به انتقادات روسیه را ندارم. مسکو  کشوری است که به دلیل جنگ بی دلیل خود در اوکراین, از آن شکایت های زیادی می شود. آمریکا از اصلاحیه ارائه شده توسط روسیه حمایت نکرد.

سفیر دولت جو بایدن در سازمان ملل ادامه داد: ما معتقدیم که قطعنامه بشردوستانه ای که پیش روی ما قرار دارد، خواستار اقدامات فوری برای اجازه دسترسی ایمن، بدون مانع و گسترده به کمک بشردوستانه و ایجاد شرایط برای توقف پایدار خصومت ها است. این یک گام قوی رو به جلو است. ما معتقدیم که صدای شورا باید در قطعنامه ای  پیش روی ما وجود داشته باشد و با رای گیری در مورد این قطعنامه پیش رود.

روسیه: آمریکا مجوز کشتار مردم غزه را در متن قطعنامه گنجاند 

واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل پس از رای گیری قطعنامه برای ارسال کمک های بیشتر به غزه بدون برقراری آتش بس   گفت که واشنگتن در حال انجام بازی برای گنجاندن مجوز کشتار غیرنظامی‌های فلسطینی توسط اسرائیل است. ایالات متحده در حال دوره‌گردی در منطقه است، اما نه برای پیشبرد صلح، چنانکه همکار آمریکایی‌ام گفت بلکه برای تضمین منافع کوتاه مدت واشنگتن.

سفیر روسیه در سازمان ملل  افزود: همکاران، اگر این سند مورد حمایت تعدادی از کشورهای عربی نبود ما حتما آن را وتو می‌کردیم.

این دیپلمات ارشد دولت ولادیمیر پوتین تصریح کرد: همزمان می‌دانیم  بعضی از تهیه‌کنندگان این قطعنامه از جمله کشورهای عربی هم حمایتشان از آن را پس گرفتند اما ما همیشه بر این باور هستیم که جهان عرب خود قادر به تصمیم گیری و قبول مسئولیت کامل آن است و  تنها به این دلیل است که مانع تصویب این سند نمی‌شویم.

آمریکا: قطعنامه حاکی از شدت بحران است / حماس علاقه ای به صلح پایدار در غزه ندارد

اما لیندا توماس گرینفیلد، سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که شورای امنیت شرایط را برای کمک‌های بشردوستانه ایجاد کرده است و  اسرائیل و حماس باید به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل و عضو کابینه جو بایدن افزود که »گروگان‌ها» باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

گرینفیلد تاکید کرد: «قطعنامه حاکی از شدت این بحران است. حماس هیچ علاقه‌ای به صلح پایدار در غزه ندارد.»

دیپلمات ارشد آمریکا در سازمان ملل حماس را متهم کرد که مصمم است  وحشت هفتم اکتبر را بارها و بارها تکرار کند و گفت که واشنگتن از حقوق اسرائیل برای «حفاظت از مردمش در برابر اقدامات تروریستی» حمایت می‌کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل ادعا کرد: «ما باید برای آینده‌ای تلاش کنیم که در آن اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بتوانند در کنار هم در صلح زندگی کنند و این تنها راه پیش رو است.»

پیش ازاین، سفیرآمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرده بود:  واشنگتن آماده است از قطعنامه ای که خواستار افزایش کمک ها به نوار غزه است حمایت کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با اشاره به مشورت های آمریکا با کشورهای دیگر از جمله امارات متحده عربی و مصر افزود که تلاش سخت و مجدانه ای انجام شد تا «به قطعنامه‌ای دست یابیم که بتوانیم از آن حمایت کنیم.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز به خبرنگاران گفته بود: «ما در حال مذاکره در سازمان ملل درباره چارچوب قطعنامه‌ای هستیم که ممکن است بتوانیم با آن موافقت کنیم.»

ایالات متحده آمریکا ۱۷ آذر ماه جاری (۸ دسامبر ۲۰۲۳) به عنوان عضو دائم شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی را که بر اساس درخواست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل بود، برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه برغم کسب ۱۳ رای موافق در این شورا وتو کرد.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهر ماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

وزارت بهداشت فلسطین در رام الله روز جمعه اعلام کرد که از ۷ اکتبر تاکنون تعداد قربانیان حملات رژیم اسرائیل در غزه از ۲۰ هزار  نفر فراتر رفته است.

تور ونسلند، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه ۲۸ آذر ماه در نشست شورای امنیت درباره وضعیت فلسطین اعلام کرد: «در حالی که جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه ادامه دارد، سال ۲۰۲۳ درحالی به اتمام می رسد که به عنوان یکی از مرگبارترین سال‌ها در تاریخ این درگیری است و وضعیت تقریباً در همه زمینه ها رو به وخامت است.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا