ارمنستانبین‌المللسیاسی

کرملین نسبت به تحولات قره‌باغ ابراز نگرانی کرد

کرملین نسبت به تشدید تنش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص قره‌باغ ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا، در پی حملات جمهوری آذربایجان به مناطق مختلف استپاناکرت، مرکز قره‌باغ کوهستانی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد: ما نسبت به تشدید تنش شدید در قره‌باغ نگران هستیم و در حال حاضر، مهم‌ترین مسئله، قانع کردن جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای دوری از استفاده از قدرت و خشونت است.

دیمیتری پسکوف گفت که نباید هیچ رویگردانی برای حل و فصل اوضاع در قره‌باغ کوهستانی صورت گیرد، زیرا به تلاش‌های مشخص بر اساس چارچوب قانونی نیاز است.

پسکوف در یک کنفرانس خبری گفت: ما به تماس‌های خود با باکو و ایروان ادامه می‌دهیم. کرملین از تلفات غیرنظامیان در قره باغ کوهستانی پس از از سرگیری درگیری‌ها در روز سه‌شنبه ابراز تاسف می‌کند. کار سختی در حال انجام است، نکته اصلی تضمین امنیت مردم در قره باغ و جلوگیری از تلفات است.

وی افزود: با تأسف از این خبر مطلع می‌شویم که در حال حاضر چنین تلفاتی وجود دارد و خصومت‌ها یک چالش جدی برای غیرنظامیان است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پس از نامه پاشینیان هیچ تماسی با هم نداشتند. در واقع، نامه مفصلی وجود داشت که دیدگاه طرف ارمنی را نسبت به آنچه اتفاق می‌افتد، بیان می‌کرد. در آن زمان، در واقع… کار برای از سرگیری ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره باغ بود و تا دیروز این کار با موفقیت انجام شد، اولین محموله از دو مسیر از جاده آغدام و لاچین عبور کردند، اما متاسفانه این امر مانع از سرگیری درگیری ها نشد.

او گفت: روسیه از ارمنستان و آذربایجان می‌خواهد به توافق‌های سه جانبه در مورد قره‌باغ کوهستانی پایبند باشند. تنها مبنای اساسی، اسناد سه جانبه دو و سه سال پیش است که بین روسیه، ارمنستان و آذربایجان امضا شده است، بنابراین ما از همه می خواهیم که مفاد این اسناد را رعایت کنند و طبیعتاً با در نظر گرفتن واقعیت‌های جدید، این به معنای واقعیت به رسمیت شناختن قلمرو آذربایجان توسط طرف ارمنی از سال ۱۹۹۱ است.

این سخنگو افزود که فرصت برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای مناقشه قره باغ کوهستانی هنوز وجود دارد.

پسکوف گفت: «نکته اصلی متقاعد کردن، هر دو طرف ایروان و باکو برای کنار گذاشتن استفاده از زور و نشستن بر سر میز مذاکره است. ارتش روسیه با طرف‌های ارمنی و آذربایجانی در تماس است و تماس در بالاترین سطح نیز امکان پذیر است. به محض دستیابی به توافقات نهایی، ما بلافاصله به شما اطلاع خواهیم داد. البته، ارتش ما اکنون در تلاش است تا روند حل و فصل را به مسیر سیاسی و دیپلماتیک بازگرداند، برای این تنها مبنای اساسی اسناد سه جانبه دو و سه سال پیش است. نیروهای مسلح آذربایجان باید اطمینان دهند که امنیت غیرنظامیان ارامنه در قره‌باغ پس از آغاز عملیات نظامی باکو در این منطقه تضمین می‌شود. اولین چیزی که برای ما در بحبوحه عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای مسلح آذربایجان اهمیت دارد، تضمین امنیت مردم غیرنظامی قره باغ است، البته ما در مورد جمعیت ارمنی صحبت می‌کنیم. تمام اقدامات لازم برای این امر باید انجام شود.

وزارت خارجه روسیه نیز پیشتر اعلام کرد ادعای رسانه‌های جمهوری آذربایجان درباره اطلاع مسکو از عملیات نظامی در قره‌باغ نادرست است و باکو چند دقیقه پیش از عملیات به نیروهای روسی اطلاع داده است.

وزارت خارجه روسیه با رد ادعای رسانه‌های جمهوری آذربایجانی که باکو از مدت‌ها پیش آغاز عملیات نظامی در قره‌باغ را به مسکو اطلاع داده بود گفت: این درست نیست. این اطلاعات دقایقی پیش از شروع درگیری‌ها به نیروهای روسی مخابره شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا