ارمنستانبین‌المللسیاسی

درخواست ارمنستان از دادگاه لاهه برای اقدام علیه باکو به‌دلیل پاکسازی قومی

نماینده ارمنستان در امور حقوقی بین‌الملل از دیوان بین المللی دادگستری لاهه (ICJ) خواست تا جمهوری آذربایجان را مسئول پاکسازی قومی ارامنه در منطقه قره باغ معرفی کند.

به گزارش ایرنا از رویترز، ارمنستان روز گذشته از دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) خواست تا جمهوری آذربایجان را مسئول آنچه که پاکسازی قومی ارامنه در منطقه قره باغ خوانده است، اعلام کند.

یغیشه گیراگوسیان نماینده ارمنستان در امور حقوقی بین‌الملل در دومین روز جلسه این دادگاه عالی سازمان ملل گفت: «جمهوری آذربایجان پس از سال‌ها تهدید به انجام این کار، پاکسازی قومی منطقه را انجام داده و اکنون هم به شیوه ای نظام مند در حال از بین بردن تمامی آثار حضور قومیت ارامنه در قره باغ است».

وی افزود: هیچ مدرکی بهتر از تجاوزات مسلحانه اخیر جمهوری آذربایجان در تبعیض نژادی که صلح و امنیت را بر هم زد و منجر به پاکسازی قومی در سراسر منطقه قره باغ شد، وجود ندارد.»

این مقام ارمنی در ادامه افزود: با وجود ابراز تاسف ارمنستان و جامعه جهانی، حتی این دادگاه هم نتوانست جلوی پاکسازی نژادی را از سوی باکو بگیرد و جمهوری آذربایجان در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور ۱۴۰۲) پس از ۹ ماه گرسنگی دادن به ارمنیان ساکن قره باغ از طریق انسداد گذرگاه لاچین، یک حمله غیرقانونی را آغاز کرد، صدها نفر را کشت و بیش از ۱۰۰ هزار نفر دیگر از ارمنی های ساکن این منطقه را مجبور به مهاجرات اجباری کرد.

نماینده ارمنستان در امور حقوقی بین الملل در همین زمینه خاطرنشان کرد: ایروان با حسن نیت با باکو مذاکره کرده و این گفت‌وگوها را بسیار فراتر از منافع خود دنبال کرده است.

وی تاکید کرد: ارمنستان هیچ ادعایی بر سر قلمروی جمهوری آذربایجان ندارد و متعهد به ایجاد شرایط برای صلح واقعی و پایدار است.

این مقام دولت ایروان در ادامه افزود: تاریخ به ما آموخت که صلح واقعی براساس عدالت، مسئولیت پذیری، حقیقت و سازش است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا