بین‌المللسیاسی

در نوزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها؛ رئیس مجمع عمومی سازمان ملل خواستار آتش‌بس در غزه شد

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مجدداً خواستار آتش بس در غزه شد.

به گزارش ایسنا، دنیس فرانسیس، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در نوزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها (NAM) در کامپالا، پایتخت اوگاندا، اذعان کرد که ناتوانی در حل مسائل جهانی، نقش و تاثیر جهانی سازمان ملل را زیر سوال برده است.

او گفت: «باید به شما بگویم که من عمیقاً نگران فاجعه جاری در نوار غزه هستم و در واقع ناامید هستم. و بنابراین، من از این جنبش می‌خواهم که تأثیر خود را در توقف کشتاری که همه ما شاهد آن هستیم، اعمال کند. در این شرایط لازم است که بپرسیم: چقدر کافی است؟ من تقاضای آتش بس فوری بشردوستانه و آزادی همه گروگان‌ها را تکرار می‌کنم. من متقاعد شده‌ام که راه‌حل سیاسی از طریق مذاکره تنها راهی است که از طریق آن، هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها حق اساسی خود برای زندگی صلح‌آمیز، مبتنی بر راه‌حل دو دولتی را خواهند دید. من به عنوان رئیس مجمع عمومی از هر ابتکار عملی در این راستا حمایت و تشویق خواهم کرد.»

موسی فکی مهامت، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز گفت: آفریقا این جنگ غیرقابل قبول، غیراخلاقی و غیرقانونی علیه غزه را محکوم می‌کند و خواستار پایان فوری جنگ ناعادلانه علیه مردم فلسطین است.

وی خواستار اجرای فوری راه‌حل دو دولتی شد و از همه کشورهای جنبش عدم تعهد خواست که «برای همه مردمی که برای آزادی و کرامت مبارزه می‌کنند، عدالت بین‌المللی و قوانین بین‌المللی را مطالبه کنند».

پنجاه و هشت وزیر امور خارجه از کشورهای مختلف عضو جنبش عدم تعهد به اتفاق آرا حملات به غزه را محکوم کردند و پرونده نسل کشی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری را تحسین کردند.

سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در سخنرانی خود در این اجلاس از نارسایی سازمان ملل، به‌ویژه شورای امنیت، که در آن ایالات متحده چندین قطعنامه انتقادی از رژیم صهیونیستی را وتو کرده است، انتقاد کرد. وی گفت: ما باید یک سیستم حکمرانی جهانی ایجاد کنیم که منصفانه و عادلانه باشد و ظرفیت پاسخگویی به نیازهای همه افراد در شرایط تهدید و آسیب را داشته باشد.

اجلاس یک هفته‌ای سران جنبش عدم تعهد که از روز دوشنبه آغاز شده و روز یکشنبه به پایان می‌رسد، پس از سازمان ملل متحد، بزرگترین گروه دولت‌های جهان با ۱۲۰ کشور عضو، ۱۸ کشور ناظر و ۱۰ سازمان است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیررژیم صهیونیستی، درخواست‌ها برای توقف بمباران منطقه محاصره‌شده و برداشتن گام‌هایی در جهت ایجاد یک کشور فلسطینی پس از جنگ را رد کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا