بین‌المللسیاسی

نصرالله: آمریکا و اسراییل پاسخ ایران را حتمی می‌دانند / شهید زاهدی در شرایط سخت کنار ما بود

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی روز گذشته خود درباره حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، گفت: «آمریکا و اسرائیل و کل دنیا پذیرفتند ایران حتما پاسخ خواهد داد و امام خامنه‌ای و مسئولان جمهوری اسلامی بر پاسخ ایران تاکید کردند. پاسخ به اسرائیل حق طبیعی ایران است.»

به گزارش ایرنا، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه در مراسم پاسداشت سردار شهید محمدرضا زاهدی در منطقه «ضاحیه» واقع در جنوب بیروت سخنرانی کرد.

رزمندگان سپاه به دلیل یورش اسرائیل، به لبنان و سوریه آمدند

سید حسن نصرالله گفت که حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سوریه و لبنان به سال ۱۹۸۲ پس از یورش اسرائیل به لبنان بازمی‌گردد. در آن زمان امام خمینی (ره) همچنان در قید حیات بودند و جنگ تحمیلی بر ایران نیز برقرار بود. رزمندگان سپاه در جبهه‌ها حضور داشتند اما به دلیل یورش اسرائیل، به لبنان و سوریه آمدند تا به مقابله با رژیم اشغالگر کمک کنند.

وی افزود: نیروهای ایرانی به منطقه «الزبدانی» سوریه آمدند اما پس از ارزیابی اوضاع قرار شد که گروهی از افسران و کادر سپاه برای فعال کردن مقاومت مردمی و انتقال تجربه، مشورت، آموزش و حمایت لجستیکی باقی بماند و پس از آن افسران و کادر سپاه به لبنان و منطقه «جنتا» آمده و نخستین اردوگاه آموزشی تأسیس شد.

نصرالله همچنین گفت: همزمان با تحولات سوریه در سال ۲۰۱۱ تعدادی از مستشاران ایرانی و نیروهای گروه‌های مقاومت که عقیده داشتند آنچه در سوریه رخ می‌دهد، تهدیدی برای مقاومت در کل منطقه است، به سوریه آمدند.

دبیر کل حزب‌الله تصریح کرد: هدف قرار دادن مستشاران ایرانی در کنسولگری این کشور در دمشق بالاترین حد تجاوزات اسرائیل در چندین سال گذشته علیه سوریه است. هدف قرار دادن مستشاران ایرانی به دلیل شکست اسرائیل در جنگ جهانی علیه سوریه که اسرائیلی نیز در آن دست داشت، است.

وی افزود: هدف قرار دادن مستشاران ایرانی در سوریه بخشی از نبرد بدیهی، اصلی و مشروع یعنی درگیری با دشمن است و هدف قرار دادن این مستشاران دربردارنده دو نکته جدید است؛ یکی هدف قرار دادن خاک ایران یعنی تجاوز علیه ایران و دوم سطح ترور است چرا که سردار زاهدی رئیس مستشاران ایرانی در لبنان و سوریه بود.

آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها دریافته‌اند که پاسخ ایران در راه است

نصرالله همچنین گفت: آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها دریافته‌اند که پاسخ ایران به تجاوز علیه کنسولگری ایران در دمشق، در راه است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها دریافته‌اند که پاسخ ایران به تجاوز علیه کنسولگری ایران در دمشق، در راه است و این حق طبیعی است.

وی تصریح کرد: سردار زاهدی مجروح جنگی بود و سال‌هایی که با ما سپری کرد در او اثرگذاشت. او همانند دیگر جوانان ستون انقلاب اسلامی ایران بود و مسوولیت‌های بزرگی را در جوانی بر عهده گرفت. ارتباط او با لبنان نیز در سال ۱۹۹۸ پس از آن آغاز شد که شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شد و سردار زاهدی را نیز به عنوان مسوول سپاه در منطقه تعیین کرد. سردار زاهدی پیش از سال ۲۰۰۰ و پس از آزادسازی لبنان ما را همراهی کرد.

نصرالله گفت: شهید زاهدی از روز نخست آغاز عملیات طوفان الاقصی تا زمان شهادت، قلبش برای غزه می‌تپید و چشمان و فکر ذهنش غزه بود. از روز نخست قصد داشت به جنوب لبنان بیاید و در کنار رزمندگان باشد و آن‌ها را همراهی کند تا به درجه شهادت نایل آید.

آمریکا می‌تواند آنچه را که می‌خواهد بر اسرائیل تحمیل کند

وی ادامه داد: حماقتی که صهیونیست‌ها در حمله به کنسولگری ایران در دمشق مرتکب شدند باعث شد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا فورا با «بنیامین نتانیاهو» تماس بگیرد. تماس اخیر بایدن با نتانیاهو نشان داد که آمریکا می‌تواند آنچه را که می‌خواهد بر اسرائیل تحمیل کند.

دبیر کل حزب‌الله افزود: این نبرد تنها برای آزادسازی اماکن مقدس نیست بلکه برای آزادسازی امت از پروژه‌های اشغالگران، غارتگری و چپاول است.

وی افزود: پس از گذشت ۶ ماه از جنگ، اسرائیل می‌گوید که بیش از نیمی از ربوده‌شدگان بازنگشته‌اند. اسرائیل وارد رفح نشده و آژیرهای خطر همچنان در اطراف غزه به صدا در می‌آیند و تیپ اسرائیلی که از خان یونس عقب نشینی کرد، خوار و ذلیل زیر آتش مجبور به عقب‌نشینی شد.

آتش‌بس در غزه، شکستی تاریخی برای اسرائیل و نتانیاهو است

نصرالله تأکید کرد که نتانیاهو در مذاکرات (آتش‌بس غزه) کارشکنی خواهد کرد چرا که برقراری آتش‌بس غزه به معنای پایان عمر حزب لیکود و اعضای کابینه او همچون بن گویر و اسموتریچ خواهد بود.

وی همچنین گفت که صرف اعلام آتش‌بس در غزه، شکستی تاریخی و پر سر و صدا برای اسرائیل و نتانیاهو خواهد بود.

چه کسی گفته‌است که ما از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم؟

دبیر کل حزب‌الله افزود: دشمن سرنگونی پهپاد «هرمس ۹۰۰» را عبور از خط قرمز تلقی کرد. ما به دشمن می‌گوییم که چه کسی گفته ما از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم؟

وی اضافه کرد: اهمیت این عملیات در آن است که ما پهپاد هرمس را در خط مقدم سرنگون کردیم و این نشان دهنده توان بالای پدافند هوایی مقاومت است.

در لبنان هر کسی که مانع جنگ و آشوب شود، متهم است

نصرالله درباره اوضاع داخلی لبنان نیز گفت: دیروز فردی ربوده شد. احزاب «القوات» و «الکتائب» و برخی رسانه‌ها حزب‌الله را متهم کردند و ما سخنانی شنیدیم که ما را یاد جنگ داخلی انداخت.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز پس از ربوده شدن شیخ الرفاعی برخی شخصیت‌ها و احزاب از جمله حزب القوات، حزب‌الله را به ربودن و قتل وی متهم کردند، ما چهار روز منتظر ماندیم و دستگاه‌های امنیتی با یاری خداوند پی بردند که قضیه ربایش او یک قضیه جنایی و خانوادگی بوده است.

دبیر کل حزب‌الله افزود: افشای سرنوشت فرد ربوده شده، رسوایی واقعی برای دو حزب القوات و الکتائب بود و نشان داد که آن‌ها صاحب حق و حقیقت نیستند بلکه اهل فتنه و به دنبال جنگ داخلی هستند. در این کشور هر کسی که از جنگ و آشوب ممانعت می‌کند، متهم می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا