اقتصادیایرانبین‌الملل

باقری در نشست وزیران خارجه بریکس در روسیه شرکت خواهد کرد

سرپرست وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه بریکس در روسیه عازم نیژنی نووگراد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، علی باقری کنی در راس هیاتی دیپلماتیک در نشست وزیران امور خارجه بریکس که در روز دوشنبه (۲۱ خرداد) در شهر نیژنی نووگورود روسیه برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

بریکس بلوکی از اقتصادهای نوظهور است که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. در دی ماه سال ۱۴۰۲ مقارن با ژانویه ۲۰۲۴ میلادی جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، مصر، اتیوپی و امارات متحده عربی به صورت رسمی به این اتحاد پیوستند.

این گروه در سال ۲۰۰۶ در مجمع اقتصادی سن پترزبورگ با مشارکت وزرای اقتصاد برزیل، روسیه، هند و چین تأسیس شد. آفریقای جنوبی را در سال ۲۰۱۰ به این گروه اضافه شد.

ریاست دوره ای سالانه بریکس در ۱ ژانویه ۲۰۲۴ به روسیه واگذار شد. در این دوره، مسکو قصد دارد سیاست و امنیت، اقتصاد و مسائل مالی و روابط فرهنگی و بشردوستانه را در اولویت قرار دهد.

بیش از ۲۵۰ رویداد در بیش از ۱۰ شهر روسیه در سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است. رویداد اصلی اجلاس سران بریکس در کازان در ۲۲ تا ۲۴ اکتبر خواهد بود.

بنا بر اعلام خبرگزاری آناتولی، یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهور روسیه در امور خارجی گفته که بریکس در برابری قدرت خرید از گروه هفت پیشی گرفته است و ۳۵.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را به خود اختصاص داده در حالی که گروه هفت ، ۳۰.۳ درصد را به خود اختصاص داده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا