بین‌المللسیاسی

گوترش: خواهان آتش بس در غزه هستیم

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس «سران صلح قاهره ۲۰۲۳» با موضوع بررسی تجاوزگری رژیم صهیونیستی به غزه و کاستن از تنش در فلسطین گفت: خواهان آتش بس در غزه هستیم.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، آنتونیو گوترش افزود: بار دیگر دعوت به آتش بس برای برقراری صلح براساس راهکار موسوم به “دو دولتی” می کنیم، باید به توافقنامه های ژنو پایبندی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: باید قانون بین المللی اجرا، از حمله به غیرنظامیان و مدارس و بیمارستان ها و مراکز سازمان ملل پرهیز و از غیرنظامیان حفاظت شود.

گوترش اضافه کرد: ساکنان غزه نیاز دارند که کمک های انسانی بیشتری به آنها شود، زمان برای پایان کابوسی که کودکان را تهدید می کند، فرا رسیده است.

در همین حال، رئیس شورای اروپایی در این کنفرانس خواهان حفظ حقوق بشر بویژه کودکان و پایبندی به قانون بشردوستانه شد و گفت: بر حفظ حقوق بشر تاکید داریم.

شارل میشل افزود: بر حفاظت از غیرنظامیان و لزوم رساندن کمک ها به فلسطینی ها تاکید داریم و باید همه تلاش ها برای میانجگیری در این درگیری و اقدام ممکن برای حفاظت از غیرنظامیان انجام شود.

رئیس شورای اروپایی اضافه کرد: بر حق اسرائیل برای حفاظت از خود اما در چارچوب قواعد و قوانین بین المللی تاکید می کنیم.

سران شماری از کشورهای عربی و غیر عربی در این کنفرانس که ساعتی پیش آغاز شده است، شرکت کرده اند.

روسای جمهور مصر و آفریقای جنوبی، شاه اردن و رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این کنفرانس سخنرانی و بر رفع محاصره غزه تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا