بین‌المللسیاسی

رویترز: کمیسیون اروپا به دنبال آغاز مذاکرات برای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا است

رویترز شب گذشته به نقل از دو مقام آگاه گزارش داد که کمیسیون اروپا به دنبال آغاز مذاکرات برای عضویت اوکراین در این اتحادیه است.

به گزارش ایرنا، کمیسیون اروپا فردا چهارشنبه با انتشار گزارشی نتایج بررسی‌های خود در مورد هفت حوزه‌ای را که اوکراین در آنها اصلاحات انجام داده است، منتشر خواهد کرد.

به گفته دو مقام آگاه در اتحادیه اروپا، پیشنهاد کمیسیون اروپا بدان معنی است که مذاکرات رسمی برای عضویت اوکراین می‌تواند از سال آینده میلادی آغاز شود.

آنها اعلام کردند که گزارش کمیسیون اروپا پیشرفت در مذاکرات با سایر نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا را نیز شامل خواهد شد. این گزارش همچنین اعلام می‌کند که علاوه بر اوکراین، مذاکرات عضویت مولداوی در اتحادیه اروپا نیز می‌تواند آغاز شود.

اولها استفانیشینا معاون نخست وزیر اوکراین دوشنبه با بیان اینکه کی‌یف همه اصلاحات لازم را برای پیوستن به اتحادیه اروپا انجام داده است، گفت که انتظار می‌رود این اتحادیه هفته جاری گزارش مثبتی در این باره ارائه دهد.

مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا معمولا سال‌ها طول می‌کشد و کشورهایی که مایل به عضویت هستند باید اصلاحات گسترده‌ای در حوزه اقتصادی و حقوقی انجام بدهند. اما اتحادیه اروپا در مورد پذیرش عضویت کشوری مانند اوکراین که در جنگ به سر می‌برد، محتاطانه عمل می‌کند.

حامیان الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا معتقدند که الزامات ژئواستراتژیک ایجاب می‌کند که کی‌یف وارد این اتحادیه شود.

یک دیپلمات ارشد فرانسوی تاکید کرد که حمایت از عضویت اوکراین «بسیار قوی» است و اتحادیه اروپا نمی‌تواند تسلیم فشارهای روسیه شود.

پذیرش عضویت یک کشور باید به تایید همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برسد اما مجارستان که روابط خوبی با روسیه دارد از مخالفان احتمالی پذیرش عضویت اوکراین است.

پس از حمله روسیه به اوکراین، کی‌یف بارها خواستار تسریع در عضویت این کشور در ناتو و اتحادیه اروپا شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا