بین‌المللسیاسی

سازمان جهانی بهداشت: هر ۱۰ دقیقه یک کودک در غزه جان می‌دهد / یونیسف: جان یک میلیون کودک در غزه در خطر است

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در سخنانی در جریان نشست شورای امنیت درباره وضعیت بیمارستان‌ها و وضعیت انسانی در نوار غزه اعلام کرد که در نتیجه جنایات رژیم صهیونیستی هر ۱۰ دقیقه یک کودک فلسطینی در این باریکه جان خود را از دست می‌دهد.

به گزارش ایسنا، تدروس ادهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در جریان این نشست با بیان اینکه در هر ۱۰ دقیقه یک کودک در نوار غزه به شهادت می‌رسد، خواستار برقراری آتش‌بس و توقف جنگ شد.

طبق گزارش آناتولی، وی همچنین به وضعیت فاجعه بار بیمارستان‌ها، ناچار شدن پزشکان به انجام عمل‌های جراحی بدون بیهوشی و انتقال ده‌ها هزار نفر از آوارگان به بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: در غزه نیاز شدیدی به غذا و آب وجود دارد و اکثریت کشته شدگان از کودکان و زنان هستند.

وی اعلام کرد که ۱.۵ میلیون فلسطینی در داخل نوار غزه آواره شده‌اند و این درحالی است که هیچ مکان امنی در آن وجود ندارد.

گبریسوس در ادامه نسبت به خطر شیوع بیماری‌های واگیر و همچنین بیماری‌های تنفسی و پوستی در نوار غزه هشدار داد.

وی افزود: نیمی از ۳۶ بیمارستان نوار غزه و دو سوم مراکز مراقبت‌های بهداشتی اولیه از کار افتاده‌اند و در واقع بخش بهداشت در این باریکه فروپاشیده‌است، اما کارکنان این بخش تلاش می‌کنند تا مراقبت‌های نجات بخش را برای مجروحان انجام دهند که این مساله مستلزم حمایت از آنها با رساندن تجهیزات، دارو و سوخت به بیمارستان‌ها است.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه تاکید کرد که بیمارستان‌های صحرایی و تیم‌های فوریت‌های پزشکی می‌توانند از بیمارستان‌ها و کارکنان بهداشتی در غزه حمایت کنند، اما نمی‌توانند جای آنها را بگیرند.

وی در ادامه خواستار اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه شد.

گبریسوس ضمن درخواست از جنبش حماس برای آزاد کردن اسرای صهیونیست، از رژیم صهیونیستی نیز درخواست کرد که از قطعی آب، برق و سوخت غزه دست بردارد.

وی از همه طرف‌ها خواست تا به تعهدات خود بر اساس قوانین انسانی بین‌المللی عمل کنند تا از تلفات بیشتر و تخریب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جلوگیری شود.

گبریسوس در پایان بر ضرورت انجام اصلاحات در شورای امنیت تاکید کرد.

 

یونیسف: جان یک میلیون کودک در غزه در خطر است

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نسبت به وضعیت فاجعه‌بار یک میلیون کودک فلسطینی در غزه هشدار داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت النشره، صندوق حمایت از کودکان ملل متحد(یونیسف) در بیانیه‌ای اعلام کرد: فروپاشی تقریبا کامل بخش پزشکی و بهداشت در تمام نوار غزه به ویژه مناطق شمالی زندگی تمام کودکان در غزه را تهدید می‌کند. با فروپاشی سیستم درمان و بهداشت جان یک میلیون کودک در غزه در خطر است.

وی گفت: ظرف ۲۴ ساعت گذشته خدمات پزشکی در بیمارستان‌های اطفال الرنتیسی و النصر تقریبا متوقف شد. حتی یک ژنراتور کوچک وجود ندارد که برق بخش‌ مراقبت‌های ویژه را تأمین کند.

در سی و ششمین روز از جنگ نوار غزه، درحالیکه اشغالگران به حملات توپخانه‌ای و هوایی خود علیه منازل مسکونی و غیرنظامیان ادامه می‌دهند، به رغم هشدارها بمباران بیمارستان‌های غزه نیز ادامه دارد. در حالی که نیروهای اشغالگر از طریق زمینی در تلاش برای کنترل بر غزه هستند، با مقابله مقاومت فلسطین روبه‌رو هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا