بین‌المللسیاسی

ادعای بورل: «وقفه‌های بشردوستانه» موضع واحد اتحادیه اروپا در جنگ غزه است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مواضع برخی از مقام‌های اروپایی درباره تحولات فلسطین ادعا کرد که اتحادیه اروپا به طور یکپارچه خواهان «وقفه‌های بشردوستانه» در جنگ غزه برای انتقال کمک‌های امدادی به غیرنظامیان در این منطقه است.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل این مطلب را امروز دوشنبه در آستانه برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح کرد و به خبرنگاران گفت بیانیه مشترک کشورهای عضو اتحادیه که شب گذشته صادر شد، نشانگر موضع واحد این بلوک درباره تحولات غزه است.

وی توضیح داد که صدور این بیانیه، پس از قطعنامه سازمان ملل متحد درباره آتش‌بس غزه کار دشواری بوده است، «ما در این سند خواهان وقفه‌های فوری و ایجاد کریدورهای بشردوستانه در مواجه با وضعیت وخیم مردم در غزه هستیم».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «ما از اسرائیل می خواهیم که حداکثر خویشتنداری را برای نجات جان غیرنظامیان از خود نشان دهد».

وی با تکرار مواضع خصمانه اتحادیه اروپا علیه گروه‌های مقاومت فلسطین مدعی شد: ما استفاده حماس از افراد در بیمارستان ها به عنوان سپر انشانی را محکوم می کنیم، اما همچنین نگرانی خود را نسبت به وضعیت وخیم بیمارستان هایی که به شدت تحت تاثیر بمباران قرار گرفته‌اند ابراز می‌کنیم».

گفتنی است که اتحادیه اروپا شب گذشته با صدور بیانیه‌ای نسبت به «تشدید بحران انسانی در غزه» ابراز نگرانی و اعلام کرد: «به درخواست‌ها برای وقفه‌های فوری و ایجاد کریدورهای بشردوستانه، از جمله از طریق افزایش ظرفیت در گذرگاه‌های مرزی می‌پیوندد».  این اتحادیه خواستار دسترسی و کمک‌های بشردوستانه «مداوم، سریع، ایمن و بدون مانع» به نیازمندان در غزه از طریق هر روش ضروری شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا