بین‌المللسیاسی

کارشناس ارمنی: صلح پایدار در جنوب قفقاز در کوتاه‌مدت اتفاق نمی‌افتد

رئیس موسسه قفقاز در ایروان با اشاره به اختلاف‌نظرهای موجود میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: تصور برقراری صلح پایدار در منطقه در کوتاه‌مدت ممکن نیست.

الکساندر اسکندریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص اهمیت نشست اخیر همکاری‌های منطقه‌ای موسوم به فرمت ٣+۳ که اخیرا با حضور وزیران امور خارجه ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و روسیه در تهران برگزار شد، گفت: «قطعا هر نشستی تاثیراتی خواهد داشت اما در شرایط فعلی که ایروان و باکو دیدگاه‌های مختلفی در خصوص منطقه دارند، هنوز راه زیادی تا برقراری صلح باقی مانده است. هر چند که با وجود این اختلافات، برگزاری چنین نشست‌هایی و برقراری گفت و گو قطعاً ضروری است».

وی با اشاره به طرح پیشنهادی ارمنستان با عنوان «چهارراه صلح» در اوایل آبان ماه سال جاری توسط نیکول پاشینیان نخست‌وزیر این کشور مطرح شد، گفت که ایروان با این طرح به دنبال ایجاد راه‌های ارتباطی در منطقه است، به گونه‌ای که از طریق ارمنستان، ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه راه‌هایی برای ارتباط با یکدیگر داشته باشند و همه بتوانند از مزایای آن منتفع شوند.

رئیس موسسه قفقاز تاکید کرد: برای ایجاد این چهارراه در وهله اول باید به صلح برسیم تا بعد بتوان چهارراه صلح را نیز احداث کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا