بین‌المللسیاسی

در شصت و پنجمین روز تجاوز به نوار غزه، اشغالگران روند حملات به منازل غیرنظامیان، مراکز بهداشتی و مراکز آوارگان را همزمان با تهاجمات زمینی به شمال و جنوب باریکه افزایش داده‌اند.

به گزارش ایسنا، در ادامه تجاوزات، رژیم اشغالگر به بمباران وحشیانه خود در این منطقه ادامه می‌دهد و روند حملات به منازل غیرنظامیان و مراکز آوارگان همزمان با تهاجمات زمینی به شمال و جنوب باریکه افزایش یافته‌است. این در حالی است که «گردان‌های القسام» و «گردان‌های القدس» همچنان به تهاجم ارتش رژیم صهیونیستی در چند جبهه در نوار غزه پاسخ داده و باعث کشته و زخمی شدن تعدادی از نظامیان صیهونیست شدند.

در این راستا نبردهای شدیدی بین مبارزان فلسطینی و سربازان اشغالگر در جبالیا در جریان است.

خبرنگار الجزیره به نقل از منابع پزشکی گفت: پنج نظامی اسرائیلی که در نبردهای غزه مجروح شده بودند به بیمارستان بیلینسون تل‌آویو منتقل شدند که حال دو نفر از آنها بسیار وخیم است.

تک تیراندازان صهیونیست مدیرکل داروخانه وزارت بهداشت غزه را هدف قرار دادند

وزارت بهداشت نوار غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اشغالگران بیمارستان صحرایی اردن در خان یونس را با موشک هدف قرار دادند که به تجهیزات بیمارستان آسیب وارد شد.

در بیانیه دیگری آمده‌است: «تک تیراندازان اشغالگر، دکتر اشرف ابومهدی، مدیرکل داروخانه وزارت بهداشت را در حالی که قصد داشت به انبارهای دارو در وزارت بهداشت در غزه برود، هدف قرار دادند. او قصد داشت مقداری دارو و تجهیزات پزشکی را برای مجتمع پزشکی الشفا، بیمارستان عربی الاهلی و برخی مراکز بهداشتی در غزه که هنوز کار می‌کنند، تامین کند.

در این بیانیه آمده‌است: به محض رسیدن به انبارها مشخص شد که تک تیراندازان در نزدیکی محل حضور دارند و او مورد اصابت گلوله قرار گرفت. وی و راننده خودروی خدمات بهداشتی که در کنارش بود مجروح شدند. نفر سومی نیز زخمی شد و در ادامه این جنایت فجیع، نیروهای اشغالگر آمبولانسی را که بلافاصله پس از رسیدن به محل برای انتقال آنها رفته بود، هدف قرار دادند.

وزارت بهداشت ضمن محکوم کردن این جنایت که به سوابق جنایی سیاه رژیم اشغالگر اضافه شده‌است، از سازمان ملل متحد و نهادهای آن خواست تا فورا برای فعال کردن قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قطعنامه‌های بین‌المللی مرتبط با حمایت از پرسنل پزشکی و جرم انگاری هدف قرار دادن آنها وارد عمل شود.

بهداشت جهانی: دو تن از کادر درمانی بیمارستان العوده شهید شدند

سازمان جهانی بهداشت شامگاه شنبه از شهادت دو تن از کادر پزشکی بیمارستان العوده در شمال نوار غزه در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی خبر داد.

این سازمان در بیانیه‌ای که در پلتفرم ایکس منتشر شده‌است، اعلام کرد از حملات مداوم به بخش بهداشتی در نوار غزه وحشت دارد.

این سازمان تاکید کرد که بیمارستان العوده از پنج دسامبر در محاصره قرار دارد و دو تن از کادر پزشکی آن در حین کار به شهادت رسیدند.

این سازمان نگرانی عمیق خود را بابت حفظ امنیت بیماران، کادر پزشکی و سایر افراد باقیمانده در بیمارستان العوده و نیز سایر مراکز پزشکی، کارکنان و بیماران آنها در سراسر غزه ابراز کرد.

این سازمان تاکید کرد که خدمات بهداشتی هدف نظامی نیست. این سازمان خواستار احترام به حقوق بشردوستانه بین‌المللی و حفاظت مؤثر از غیرنظامیان و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و آتش‌بس در غزه شد.

​این در حالی است که درگیری‌های شدید شبانه‌ای در حوالی اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه بین نیروهای مقاومت‌ فلسطینی و نیروهای اشغالگر و انفجارهای بزرگی همزمان با بمباران شدید در حومه خان یونس در جنوب غزه رخ داد.

همچنین در پی بمباران منزلی در اردوگاه مغازی در مرکز نوار غزه چهار فلسطینی شهید و تعدادی زخمی شدند. در نتیجه بمباران مداوم برخی از منازل توسط رژیم اشغالگر انفجارهایی نیز دیرالبلح را لرزاند. حملات شدید در دیر البلح همزمان با پرواز گسترده پهپادها در حریم هوایی محله تل الزعتر و اردوگاه جبالیا رخ داد این منطقه شاهد درگیری شدید میان مقاومت و اشغالگران است.

همچنین توپخانه رژیم صهیونیستی اطراف بیمارستان اروپایی و اردوگاه جبالیا را هدف قرار داد.

اشغالگران در ادامه به طور همزمان به اردوگاه‌های نصیرات، المغازی و الزوایده در مرکز نوار غزه و نیز به محله‌های التفاح، شجاعیه در شرق شهر غزه و چندین منطقه در شمال نوار غزه حمله کردند.

منابع پزشکی به خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش دادند که در پی بمباران خانه متعلق به عبدالوهاب در غرب خان یونس ۱۰ فلسطینی شهید و ده‌ها تن زخمی و تعدادی مفقود شدند که احتمالا زیر آوار هستند.

منابع پزشکی در بیمارستان شهدای الاقصی در شهر دیرالبلح نیز به وفا گفتند: تعدادی شهید و مجروح بر اثر بمباران یک خانه توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در منطقه ترنس البابا در این شهر به این بیمارستان منتقل شد.

اشغالگران یک مدرسه در بیت لاهیا را پس از اخراج آوارگان از آنجا آتش زدند

نیروهای اشغالگر مدرسه خلیفه را در منطقه پروژه بیت لاهیا در شمال نوار غزه پس از بیرون راندن کودکان و زنان آواره و رها کردن آنها در فضای باز با وجود سردی هوا و کمبود غذا و آب به آتش کشیدند.

همچنین در بیت لاهیا درخواست‌های بسیاری برای حمایت از زنان و کودکانی که در هوای سرد در فضای باز بدون آب و غذا و لباس گرم به سر می‌برند، وجود دارد.

نتانیاهو به بایدن گفته عملیات نظامی در خان یونس یک ماه ادامه خواهد داشت

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز شنبه در جریان تماس تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که جنگ در خان یونس در جنوب نوار غزه طی سه تا چهار هفته آینده ادامه خواهد داشت.

شبکه ۱۳ عبری شامگاه شنبه گزارش داد که نتانیاهو با رئیس جمهور بایدن تماس گرفت و به او توضیح داد که عملیات نظامی در شهر خان یونس به مدت سه تا چهار هفته ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا