اجتماعیبین‌الملل

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: جهان باید برای همه‌گیری‌های آینده آماده شود

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (سه‌شنبه) گفت که جهان پس از پایان سه سال «بحران، رنج و مرگ» ناشی از کووید باید برای همه‌گیری‌های آینده آماده شود و خواستار توافقی جهانی در این زمینه در سال ۲۰۲۴ شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، تدروس آدهانوم قبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در پیام پایان سال خود گفت که سال ۲۰۲۳ نقطه عطفی در مبارزه با چالش‌های بهداشتی بزرگ بود اما همچنین «رنجی عظیم و قابل اجتناب» به همراه داشت.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت خواستار تشدید تلاش‌های امدادی برای نوار غزه شد و از کشورها خواست که برای رفع شکاف‌هایی که در طول همه‌گیری کووید در معرض دید قرار گرفتند، یک «توافق همه‌گیری بزرگ» امضا کنند.

تدروس آدهانوم در ماه مه پایان کووید۱۹ را به‌عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی بین‌المللی اعلام کرد. او در پیامی ویدیویی یادآور شد: این نقطه عطفی برای جهان پس از سه سال بحران، رنج و مرگ برای مردم در همه جا بود. خوشحالم که می‌بینم زندگی به روال عادی بازگشته است.

آدهانوم همچنین گفت که سازمان جهانی بهداشت در ماه مه ۲۰۲۳ پس از ۱۰ ماه، وضعیت اضطراری مشابهی در مورد آبله را لغو کرد و واکسن‌های جدیدی برای مالاریا، تب دنگی و مننژیت را تایید کرد.

در همین حال، جمهوری آذربایجان، بلیز و تاجیکستان عاری از مالاریا اعلام شدند.

تدروس همچنین با اشاره به درگیری‌ها در غزه، با تاکید بر درخواست سازمان جهانی بهداشت برای آتش‌بس فوری گفت: تلاش‌های امدادی تاکنون به برآوردن نیازهای مردم غزه منجر نشده است.

او همچنین گفت که ظهور مجدد بیماری وبا با رکورد بیش از ۴۰ مورد شیوع در سراسر جهان نیز «به‌ویژه نگران‌کننده» است.

بنابر اعلام ایندیپندنت، تدروس در پایان هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت گفت که از نظر آمادگی و واکنش اضطراری، شکاف‌هایی در آمادگی جهان برای جلوگیری از همه‌گیری بعدی وجود دارد.

او همچنین با اشاره به مذاکرات برای اولین توافق جهانی در مورد تهدیدهای همه‌گیری گفت: سال ۲۰۲۴ فرصتی منحصربه‌فرد برای رسیدگی به این شکاف‌ها ارائه می‌کند.

او همچنین گفت که توافق همه‌گیری برای پرکردن شکاف‌ها در همکاری، مشارکت و برابری جهانی طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا