ارامنه تهران و شمال ایراناقتصادیایران

شاوردیان مطرح کرد: بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین سرعت ساخت و ساز را افزایش می دهد

نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال کشور و عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: در کنار بهره مندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و متخصصان داخلی برای ساخت مسکن باید از علوم و تکنولوژی های نوین جهانی نیز جهت افزایش سرعت ساخت و ساز استفاده کنیم.

آرا شاوردیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت بهره‌مندی از تکنولوژی‌‎های نوین برای افزایش سرعت ساخت و ساز مسکن گفـت: در سال های اخیر به دلیل کوتاهی برخی از مسئولان و عدم توجه به ضرورت تولید مسکن با ناترازی جدی در عرضه و تقاضا مواجه شدیم و همین امر یکی از عوامل اصلی و موثر بر رشد افسارگسیخته قیمت‌ها شد.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: روند ساخت و ساز در دولت سیزدهم به خوبی آغاز شده و به پشتوانه قانون جهش تولید مسکن این مسیر در حال طی شدن است هرچند از برنامه ریزی ها عقب هستیم و سرعت ساخت و سازها بسیار پایین است. از این رو حتما باید با استفاده از شیوه های نوین ساخت و ساز دنیا، در کوتاه ترین زمان، ساختمان ها را تکمیل و کمبودها را جبران کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هر چقدر عرضه مسکن افزایش پیدا کند، بازار نیز به تعادل نزدیکتر و قیمت ها کاهش پیدا می‌کند، عنوان کرد: در کنار کمبود عرضه، شاخص های کلان اقتصادی و نوسانات ارزی نیز بر بهای تمام شده خانه ها اثر گذار هستند اما افزایش سرعت ساخت مسکن به دلیل درگیر کردن تعدادی زیادی شغل و ایجاد اشتغال، تا حد قابل قبولی بر بهبود وضعیت اقتصادی موثر است لذا در شرایط کنونی باید بر این مولفه مهم تاکید بیشتری داشته باشیم.

شاوردیان خاطر نشان کرد: ما دانشمندان و متخصصان حوزه عمرانی فراوانی داریم که استفاده از علم و توانمندی‌های آنها، گام بسیار بلند در جهت بهبود سرعت و کیفیت ساخت و ساز است اما در کنار بهره مندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و متخصصان داخلی باید از علوم و تکنولوژی های نوین جهانی نیز استفاده کنیم. در گذشته هم تجربه مشابهی از ورود شرکت های خارجی به حوزه ساخت مسکن داشته ایم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: تا زمانی که از بحران کمبود مسکن خارج شویم باید سرعت ساخت و ساز را افزایش دهیم و در این میان شرکت‌های خارجی کمک زیادی به ما خواهند کرد. در دوران کرونا شاهد بودیم مهندسان چینی یک بیمارستان را در زمان بسیار کوتاهی ساختند هم اکنون نیز اخبار متعددی از سرعت بالای ساخت و سازها در کشورهای مختلف جهان منتشر می‌‎شود و به نوعی کشورهای پیشرفته در این حوزه به دنبال ثبت رکوردهای تازه در ساخت مسکن هستند، این در حالی است که در کشورمان کماکان ساخت مسکن با شیوه های سنتی انجام می‌شود. باید از ورود تکنولوژی های جدید استفاده کنیم و به مرور تمامی آنها را بومی سازی کرده و به کار بگیریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا