ایرانسیاسی

واکنش کنعانی به بیانیه وزرای خارجه اتحادیه اروپا وشورای همکاری خلیج‌فارس؛ جزایر سه‌گانه جزء لاینفک خاک جمهوری اسلامی ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه پایانی بیست و هفتمین نشست مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس، درج برخی مطالب را مردود دانست و گفت: جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، ناصر کنعانی با تصریح بر راهبرد منطقه ای و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تقویت و تعمیق مناسبات با کشورهای حوزه خلیج فارس، درج برخی مطالب بی اساس در بیانیه پایانی نشست مذکور را مردود دانست و محکوم کرد.

وی با اشاره به سابقه مخرب مداخله برخی کشورهای اروپایی در منطقه خلیج فارس طی ادوار مختلف و فروش میلیاردها دلار تسلیحات و جنگ افزار توسط این کشورها به منطقه در جهت استمرار تنش‌های منطقه‌ای و کسب منافع تجاری، روند تحولات ماه‌های اخیر در منطقه را بر خلاف ابراز نگرانی‌های بی‌دلیل و منفعت طلبانه اتحادیه اروپا، امیدبخش و در راستای منافع تمامی کشورهای منطقه دانست و ادامه دیپلماسی و گفت و گو را بهترین مسیر تقویت همکاری در راستای منافع مشترک و تحکیم ثبات و امنیت این منطقه دانست.

وی با یادآوری نقش امنیت ساز جمهوری اسلامی ایران در مبارزه واقعی با تروریسم و همچنین تقویت و تحکیم امنیت دریانوردی، نیل به امنیت پایدار منطقه‌ای را در گرو تقویت همکاری‌های دو و چندجانبه کشورهای منطقه فارغ از مداخلات نابجای نیروهای فرامنطقه‌ای دانست.

کنعانی با تاکید مجدد بر موضع اصولی و همیشگی کشورمان، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه مفاد بیانیه مذکور در خصوص موضوعات مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای و توانمندی دفاعی کشورمان را ناوارد و مردود دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین و تعهدات بین‌المللی خود در چارچوب حق و تکلیف پایبند بوده و به همکاری های سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبتنی بر موافقتنامه جامع پادمان ادامه می دهد.

کنعانی اظهار داشت: توان نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقای بازدارندگی، حفظ امنیت ملی و تقویت ثبات منطقه‌ای قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر اراده جدی خود را برای نیل به منطقه‌ای با ثبات، امن و شکوفا در همکاری با همسایگان و بدون مداخلات خارجی اعلام می دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا