ایرانبین‌الملل

چین: مایل به گسترش همکاری‌ها با ایران هستیم

سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری تاکید کرد که پکن مایل به گسترش روابط و همکاری‌ها با تهران است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از تارنمای روابط عمومی سفارت جمهوری خلق چین، چانگ خوا سفیر چین در تهران با دکتر سجاد احد زاده رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه روز دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه دیدار و گفت و گو کرد.

چانگ با اشاره به اینکه در دیدار آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران با شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین توافقات راهبردی جامعی را به امضا کردند، خاطرنشان کرد که پکن مایل به تقویت همکاری با تهران در پیشبرد توافقات راهبردی سران دو کشور و تقویت سطح همکاری طرح «یک کمربند، یک راه» است.

شی در شهریور ۱۴۰۱ در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند دیدار و گفت و گو کرد. در این نشست دو جانبه رئیس جمهوری چین به طور رسمی از رئیس جمهوری ایران برای سفر به پکن دعوت کرد.

در همین راستا، آیت الله رئیسی در اسفند ۱۴۰۱ نخستین بار با استقبال شی جین پینگ وارد پکن شد که در این دیدار اسناد مهم همکاری‌های دوجانبه میان تهران-پکن در حضور روسای جمهور به امضای مقامات دو کشور رسید.

دکتر احد زاده هم در این دیدار تاکید کرد که ایران همواره به توسعه روابط با چین اهمیت زیادی قائل بوده و مایل به همکاری با پکن برای گسترش زمینه های همکاری است.

چانگ خوا هم در دیدار با محمد حسن شیخ الاسلامی تاکید کرد که پکن مایل به همکاری با تهران برای ایجاد یک اتاق فکر ویژه دانشمندان در راستای تقویت مبادلات و تعمیق درک متقابل و دوستی بین دو ملت، است.

شیخ اسلامی با اشاره به اینکه برقراری روابط ایران و عربستان به میانجیگری چین صورت گرفته است، خاطرنشان کرد تهران مایل به تقویت همکاری و مبادلات با نهاد های چینی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا